Projektowanie salonu. Jak zaprojektować salon bez wad?

2009-08-24 2:00

Salon to serce i wizytówka każdego domu. To w salonie się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki decydują o jego wygodzie. Radzimy, jak zaprojektować salon.

Salon w stylu modern farmhouse
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Projektowanie salonu: powierzchnia salonu, wysokość salonu, kształt salonu

Powierzchnia salonu. Powierzchnia salonu jest zależna od wielkości domu, lecz przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż mniej więcej 25 m2 (w większych domach 30-35 m2) – łatwiej jest wtedy wydzielić w nim strefy funkcjonalne. Należy jednak pamiętać, żeby metraż pokoju dziennego ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji.

Wysokość salonu. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Dobrze, jeśli ma choćby fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. To dodaje mu prestiżu i optycznie metrów.

Kształt salonu. Jeżeli salon jest mały, to lepiej, aby miał kształt zwarty (prostokąt zbliżony do kwadratu, kwadrat). Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. Ważne, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne, a komunikacja biegła pomiędzy nimi, a nie poprzez nie.

Zobacz także:

Salon i sypialnia. Jak urządzić stylowy salon i sypialnię?

10 pięknych aranżacji salonu

Salon: okna i drzwi w salonie

Wejście do salonu. Powinno być dobrze widoczne już od przedsionka i mieć swoją rangę. Jego usytuowanie często wpływa na możliwość podziału funkcjonalnego salonu.

Okna, drzwi w salonie. Ważny jest stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych i innych otwarć. Ich układ determinuje komunikację w salonie, możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, podziału na strefy funkcjonalne, ustawienia mebli, znalezienia dobrego miejsca na telewizor czy sprzęt grający, a także możliwość podziwiania ogrodu.

Relacje salonu z innymi pomieszczeniami

Salon powinien być dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Trzeba jednak pamiętać, by komunikacja wewnątrz salonu oraz wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref funkcjonalnych. Niedobrze, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. Ważne jest też, w jaki sposób salon łączy się z holem i jaki widok otwiera się przed wchodzącymi. Najlepiej, gdy są one położone na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią. Stanowi wtedy naturalny bufor. W pobliżu salonu należy umieścić łazienkę dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne.

Relacje salonu z ogrodem

Wyjście z salonu na taras nie może biec przez środek żadnej strefy, zwłaszcza wypoczynkowej. Najlepiej, aby naturalnie dzieliło strefy, na przykład jadalną i wypoczynkową. Widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien być przysłonięty przez meble (sofy, stół). Dobrze, aby można go było bez przeszkód podziwiać, odpoczywając. Ułatwiają to z pewnością duże przeszklenia, dzięki którym zieleń stanowi element wystroju salonu. Najlepiej, gdy pokój dzienny ma więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ wtedy okna mogą wychodzić na kilka stron świata i doświetlać go o różnych porach dnia.

Kominek w salonie

Ważne jest zapewnienie dobrego widoku na niego z wielu miejsc w salonie. Położenie kominka powinno być zaciszne, aby dało się przy nim wypoczywać. Błędem jest sytuowanie go na skrzyżowaniu przejść.

Schody w salonie

Z jednej strony mogą przydać salonowi prestiżu, ale z drugiej uniemożliwiają bezkolizyjne połączenie z poddaszem (piętrem). Argumentem przemawiającym za ich umieszczeniem jest zazwyczaj chęć ścisłego powiązania całego domu, które sprzyja integracji rodziny. Dobrze jest, aby schody w salonie znajdowały się blisko wejścia do niego – do umiejscowionych w odległym kącie trzeba będzie przechodzić przez całe pomieszczenie. Dojścia do nich nie powinny blokować żadne meble, ponieważ ograniczyłyby swobodę poruszania się między kondygnacjami.

Błędy w projektowaniu salonu