Jak w jednym salonie pogodzić kominek z telewizorem i meblami
Kominek, telewizor, meble i wyjście na taras to najważniejsze elementy salonu. Ich rozplanowanie powinno być sensowne i wygodne. Tak aby wypoczynek przy kominku, przyjmowanie gości, czy rodzinne oglądanie telewizji mogło się odbywać w komfortowych warunkach. Zadbaj o to, aby z każdego miejsca salonu był przyjemny widok, a poruszanie się nie narażało na zderzenia.
Autor: Andrzej Szandomirski
Planując salon, sprawdź, czy z różnych jego części będziesz mieć przyjemny widok i czy z kanapy nie widać np. stojaka na ubrania
Wyjście na taras
Zwróć uwagę, aby dojście do drzwi tarasowych było jak najprostsze i nie wymagało omijania mebli. Najwygodniej jest, gdy to przejście przez salon rozdziela miejsca o różnych funkcjach, na przykład kąt wypoczynkowy od stołowego. Jeżeli salon pełni również funkcję jadalni, stół powinien stanąć jak najbliżej wejścia z kuchni. W wypadku otwartego wnętrza może oddzielać kuchnię od strefy wypoczynkowej.
Meble
Ustalając, gdzie ustawimy kanapę i fotele, weźmy pod uwagę, jaki widok będzie towarzyszył odpoczywającym na nich domownikom i gościom. Oby nie był to wieszak na ubrania w holu albo drzwi do WC.
Uwaga: kanapa nie musi stać zawsze pod ścianą. Czasem najlepiej ją ustawić tyłem do stołu, innym razem z parą foteli pośrodku pomieszczenia. Gotowy plan rozmieszczenia mebli pozwoli podejmować decyzje co do sposobu wykończenia podłogi.
W dużym salonie można łączyć materiały podłogowe: gres – praktyczny w części jadalnianej, przy kominku i przy wyjściu na taras – z cieplejszym parkietem – w kącie wypoczynkowym.
Wiedząc, jak będą stały meble, możesz zaplanować dekoracyjny akcent – rozetę czy ornament ceramiczny – tak, aby wypadł w wyeksponowanym miejscu, a nie na przykład pod stołem.
Oświetlenie
Rozmieszczenie punktów oświetleniowych w dużej mierze powiązane jest z ustawieniem mebli. Nawet projektant oświetlenia wymagałby od nas informacji, gdzie stanie stół, a gdzie kanapa.
Fachowiec, który układa instalację elektryczną, będzie potrzebował dokładnych wytycznych: pamiętajmy więc o lampie wiszącej nad stołem (jeżeli stół ma być długi, lepszy będzie nawet rząd lamp), o nastrojowym oświetleniu kąta wypoczynkowego (lampy stojące lub kinkiety), o dekoracyjnym oświetleniu kominka lub ściany z telewizorem.
Kominek
Miejsce kominka jest zwykle określone w projekcie, ale jego kształt oraz wielkość powinny być zaplanowane z myślą o tym, jak zorganizujemy wnętrze. Ważne jest na przykład, z której strony i z jakiej odległości będzie oglądany. Warto do tego dostosować kształt wkładu (wysoki, poziomy, a może narożny?) oraz materiał obudowy.
Mniejsza skala i rozrzeźbione dekoracyjne formy to dobre rozwiązanie, kiedy kominek znajduje się w przytulnym kącie salonu. Jeżeli jest pośrodku głównej ściany i będzie widoczny z holu, obudowa powinna nadać mu odpowiednią wysokość, a materiał – rangę.
Telewizor
Kluczowa decyzja, która wpłynie na sposób urządzenia całego salonu, dotyczy miejsca telewizora. Bez względu na to, jaką rolę telewizor odgrywa w naszym życiu, na pewno nie chcemy w gotowym wnętrzu potykać się kable.
Należy więc odpowiednio wcześnie poprowadzić wszystkie instalacje, przygotowując się do powieszenia ekranu albo ustawienia tradycyjnego telewizora, wmontowania głośników w sufit lub postawienia ich w określonym miejscu na podłodze.
Ekran telewizyjny wraz z dodatkowym sprzętem do słuchania muzyki i oglądania fimów, głośnikami i płytami może z powodzeniem zająć całą ścianę salonu. Nie jest natomiast dobrym pomysłem zestawianie przy jednej ścianie telewizora i kominka. Usytuowanie ich obok siebie trudno rozwiązać w estetyczny sposób.