Praca przy komputerze. Jaka powinna być wysokość biurka? W jakiej odległości ustawić krzesło?

2009-08-25 2:00 Hanna Jankowska
Zdrowo przy komputerze
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Osoby korzystające z komputera na co dzień potrzebują dobrze zorganizowanego, funkcjonalnego stanowiska pracy. Aby praca nie szkodziła naszemu zdrowiu, ważne jest zachowanie odpowiednich odległości.

Praca przy komputerze odbywa się na siedząco. Nie jest to pozycja naturalna. Gdy praca trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu. Jak temu zapobiec?

 • Do pracy z komputerem nie powinien służyć przypadkowy stół czy biurko. Biurko komputerowe powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na blacie biurka.
  Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.
 • Praca będzie mniej męcząca, jeśli monitor ustawimy na odpowiedniej wysokości. Kierujemy się zasadą, że górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Stosowanie popularnych do niedawna nadstawek pod monitor ustawianych na blacie sprawia, że monitor jest zbyt wysoko. Najlepiej, jeśli ustawia się go na blacie lub niewiele powyżej niego. Jeśli z komputera korzysta kilka osób lub jeśli pracujemy bardzo długo, warto zapewnić sobie możliwość regulacji wysokości ustawienia monitora. Umożliwia to zmianę pozycji ciała podczas wielogodzinnej pracy.
 • Monitor powienien być ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Wymagana zdrowa odległość wynosi 40-75 cm. Głębokość blatu biurka komputerowego powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm.

Zobacz proponowane przez nas produkty:

 

 • Wysokość blatu powinna być taka, aby możliwe było wykonanie pracy w naturalnym położeniu rąk – kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80, a nawet 85 cm. Coraz popparniejsze są biurka z regpowaną wysokością blatu.
 • Do długiej pracy trzeba mieć wygodne krzesło:
  – z miękkim oparciem o regpowanej wysokości i wychyleniu,
  – z wyściełanym siedzeniem, z regpacją wysokości i pochylenia, aby można było dostosować je do wzrostu,
  – z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem,
  – z wyściełanymi podłokietnikami, z regpowanym położeniem, które nie będą utrudniać przysunięcia krzesła do blatu,
  – na kółkach z możliwością blokady.
 • Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Zdrowo jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny.
 • Jeśli w domu pracujemy w ciągu dnia, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie miejsca do pracy względem stron świata – światło dzienne powinno pomagać w pracy, a nie przeszkadzać. Dobre będzie rozproszone światło północne albo wschodnie. Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Należy zwrócić uwagę, aby monitor stał tyłem lub bokiem do światła – nie będzie się ono wtedy odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku. Jeżeli blat z konieczności usytuowany jest frontem do okna, a przy komputerze siedzimy, mając okno z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony (najlepiej żaluzje), które mogą ograniczyć zbyt jasne, męczące światło słoneczne. Jeżeli pracujemy głównie wieczorem, przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując takie same zasady jak w wypadku oświetlenia naturalnego.

 

Czytaj też:

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Wieloryb
|

Pomiar trzeba wykonać na różnych osobach. Wysokość biurka 72cm to dla osoby o wzroście 180-183 cm. Wszystko zależy też od długości kończyn dolnych, kończyn górnych i korpusu.

Stefan Telefan
|

Błędny rysunek zrobili specjaliści od kręgosłupa, żeby więcej ludzi do nich przychodziło.

optymalnebiuro.pl
|

Artykuł zawiera tylko częściową wiedzę, a w wielu miejscach wprowadza Was w błąd. A wiem o czym piszę, bo ergonomią pracy biurowej zajmuję się już ponad 20 lat:
1. Według moich badań dla przeciętnego Polaka wysokość blatu 75 a nawet 72 cm to zbyt wysoko, jeśli pracuje się głównie z komputerem. Optymalna wysokość blatu uzależniona jest nie tyle od wzrostu użytkownika co od proporcji ciała (długości podudzia, długości tułowia, długości ramienia...).
2. Nie jest dobrze aby monitor stał frontem do okna - gdyż kontrast może być wtedy zbyt wielki (przekraczający optymalne 40%).
3. Nie wspomniano o tym, że oparcie powinno mieć możliwość regulacji wysokości oraz głębokości wyprofilowania odpowiadającego prawidłowej lordozie lędźwiowej naszego kręgosłupa.
4. I najważniejsze: Załączony rysunek pokazuje nieprawidłową pozycję pracy przy komputerze, gdyż:
a) ręce nie opierają się o podłokietniki, cały fotel jest zbyt daleko odsunięty od biurka,i użytkownik siedzi zbyt daleko od blatu/klawiatury, przez co bardzo przeciąża swój organizm (ramiona i kręgosłup w odcinku lędźwiowym)
b) ekran jest za nisko, przez co będą następowały przeciążenia w odcinku szyjnym.
c) lepsza byłaby pozycja lekko odchylona do tyłu, gdyż zmniejsza ona obciążenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Kasia Ko
|

Wybór
odpowiednich mebli tez nie jest tutaj bez znaczenia. Bo przeciez w pracy przy
biurku spedzamy min 8h dziennie wiec musza to na pewno byc bardzo wygodne i
praktyczne meble.

Katarzyna Malicka
|

Całkowicie sie zgadzam ze jednak takie miejsca pracy dobrze wyposażone na pewno są dla nas tez idealnym rozwiazaniem jesli chodzi o nasz komfort pracy. A idealne meble znajdzeicie na pewno w Everspace.

Kajetan Ciołkiewicz
|

Chce do buzi :O

dominika99
|

Też sie własnie z Wami zgodzę co do wyboru takich mebli. Tutaj na pewno postawienie na Everspace jest strzałem w 10tkę i tym na co warto zwrócic uwagę wybierając tego typu meble.

bianka
|

To prawda ze wybór odpowiednich mebli też ma tutaj znaczneie. I ciesze sie ze wybrałam i postawiłam na te najlepsze czyli meble biurowe od Everspace.

Mariusz
|

Ilustracja niestety obrazuje złe i całkiem nieergonomicznie skonfigurowane stanowisko! Gdzie podparcie przedramion o podłokietniki? Ucisk na nadgarstki... kiepsko.

Lucek Mostowiak
|

Lipa