Ponadstuletni dom odżył w rękach Agnieszki i Pawła. Zobacz, ile można zrobić własnymi siłami

2023-03-22 10:50

Ponadstuletni dom Agnieszka i Paweł kupili... przez przypadek. Byli zadowoleni z mieszkania w bloku, ale pewnego dnia natrafili na ofertę sprzedaży starego domu pod Zieloną Górą. Ot, tak sobie wsiedli w auto, przeprawili się przez Odrę, a gdy dotarli na miejsce - zakochali się w domu, ogrodzie i okolicy. Ogrom prac jedynie pobudził ich do działania!

Z wizytą w ponadstuletnim domu Agnieszki i Pawła, który sami wyremontowali
Autor: Fot.: Michał Skorupski, styl.: Agnieszka Wrodarczyk/Happy Place Na starcie dom był całkowicie pusty. Musiały wystarczyć dwa łóżka – jedno dla nich, drugie dla synka. Rekompensatą dla pustej przestrzeni była wdzierająca się przez okna wiosna

Spis treści

  1. Dom z duszą
  2. Przystosowanie do potrzeb rodziny
  3. Zdjęcia z domu Agnieszki i Pawła - efektowne wnętrza w wielkanocnej odsłonie
  4. Szybka przeprowadzka
  5. Jak przywrócić do świetności stary dom - wskazówki Agnieszki

Dom z duszą

Agnieszka i Paweł nie znają dokładnie historii swojego domu. Od sąsiadów dowiedzieli się, że przez jakiś czas znajdowała się tu poczta, oraz że przed wojną mieszkali tu Niemcy. Później, aż do momentu, w którym oni go kupili, dom znajdował się w rękach jednej rodziny. Przed sprzedażą właściciele zdążyli przeprowadzić częściowy remont – wykonali większość brudnych prac, przy okazji pozbywając się oryginalnej stolarki, podłóg oraz pieców. Agnieszka i Paweł bardzo tego żałowali, ale co się stało, to się nie odstanie...

Przystosowanie do potrzeb rodziny

Nowi właściciele wzięli się do roboty, by jak najszybciej doprowadzić dom do stanu używalności. – Gdy zamieszkaliśmy w naszym domu, Paweł odkrył w sobie zamiłowanie do wszelkich prac remontowych oraz do renowacji starych przedmiotów – wspomina Agnieszka.

– Ja ciągle coś wymyślam i kombinuję, a on to akceptuje i pomaga mi w realizacji. Nieocenioną pomocą przy adaptacji domu dla naszych potrzeb i remoncie okazał się kuzyn Tomek. To prawdziwa złota rączka. Moim zdaniem wszystko, co on zrobi, wychodzi doskonale!

Zdjęcia z domu Agnieszki i Pawła - efektowne wnętrza w wielkanocnej odsłonie

Szybka przeprowadzka

Wprowadzili się po niespełna trzech miesiącach od kupna, z początkiem maja. Zaskoczyła ich feeria barw rozpościerająca się pod oknami – uporządkowane kolorowe rabatki okazały się nieoczekiwanym prezentem od poprzednich gospodarzy. Zieleń drzew zaglądała przyjaźnie do pustego domu, kontrastując z rudą cegłą i odbijając się od pomalowanych na biało podłóg. Puste pomieszczenie było czystym płótnem, na które Agnieszka, kochająca od zawsze wszelkie przemeblowania i aranżacje, mogła nanieść swoje wyobrażenie o wnętrzu idealnym. Jeszcze przed remontem zarządziła, że meble zostają w poprzednim lokum. Jej zdaniem, nie było sensu do nowego domu wstawiać przypadkowych pojedynczych sprzętów. Lepiej urządzić się od zera i zrobić to tak, by koncepcja pasowała do wiekowych wnętrz. – Większość sprzętów kupiliśmy okazyjnie – mówi. –  Aukcje internetowe to kopalnia ciekawych przedmiotów w dobrej cenie. Dołożyliśmy do tego łupy z targów staroci i zakupy z IKEA. W ten sposób uzyskaliśmy niepowtarzalne wnętrze, skrojone na naszą miarę.

Jak przywrócić do świetności stary dom - wskazówki Agnieszki

  • Jeśli nie macie doświadczenia, znajdźcie kogoś, kto je ma w remontach starych domów. Może to być kilkuosobowa ekipa budowlana lub fachowiec spod znaku „złotej rączki”. Choć pewnie wiele rzeczy zrobicie sami, bez doświadczenia i rzetelnej wiedzy ekspertów się nie obejdzie.
  • Nauczcie się choć prostych prac remontowych: szlifowania, tynkowania, tapetowania, jeśli do tej pory tego nie robiliście. Przy gruntownym remoncie domu zadań nie brakuje. Nawet jeśli macie do pomocy ekipę, każda para rąk do pracy się przyda.
  • Przeczesujcie portale ogłoszeniowe w poszukiwaniu mebli i elementów wyposażenia. Często za nieciekawymi zdjęciami robionymi telefonem w ciemnej piwnicy kryją się prawdziwe perełki. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię, a potem trochę popracować nad sprzętem, by przywrócić mu świetność albo... ciekawie przerobić.
  • Można pokusić się i urządzić dom w duchu czasu, w którym powstał, albo wyposażyć go "historycznie", czyli sprzętami, które stopniowo mogłyby się w nim pojawiać z biegiem czasu. Można też, tak jak my - połączyć stare z nowym.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie