Nowoczesne szyby we wnętrzach. Z czego budować szklane schody, szklane blaty, ściany działowe

2016-02-04 12:03

Szyby kojarzą się głównie z oknami lub materiałem na kabiny prysznicowe. W nowoczesnych wnętrzach jest jednak znacznie więcej możliwości ich stosowania - można zbudować szklane podesty, przepierzenia, balustrady szklane. Oczywiście dotyczy to specjalnego szkła, a nie pakietów szybowych wykorzystywanych w stolarce okiennej.

Szklane ściany
Autor: Andrzej Szandomirski Ze szkła można zbudować ścianki wiatrołapu. Dzięki temu ta część wnętrza pozostaje optycznie większa

Szyby bezpieczne i szkło klejone

Mówiąc o szkle we wnętrzach już na wstępie nasuwa się pytanie o trwałość i bezpieczeństwo transparentnych przepierzeń. Szkło ma bowiem uzasadnioną opinię materiału kruchego. Szyby wykorzystywane jako element designerski powinny więc być wykonane przynajmniej z tak zwanego szkła bezpiecznego. Gdy jego tafla zostanie bardzo silnie uderzona nie rozbija się na mnóstwo ostrych kawałków. Mimo, że popęka, pozostaje w jednym kawałku. Dzieje się tak dlatego, że jest powleczone specjalną folią PVB. Najlepsze z bezpiecznych szyb zbudowane są ze szkła klejonego warstwowo. Dwie lub trzy tafle połączone są wówczas folią.

Szkło na stopnie schodów

Stopnie szklanych schodów lub szklane podesty powinny być wykonywane ze specjalnych szyb antypoślizgowych, klasy co najmniej P4. Mają one dużą odporność na rozbicie. Zbudowane są z kilku tafli szkła sklejonego warstwowo, przekładanych przeźroczystą folią odporną na rozerwanie. Szkło z czterema warstwami takiej folii zdolne jest wytrzymać uderzenie kuli stalowej o wadze 4 kg. Są też specjalne szkła do budowy podestów komunikacyjnych i stopni schodów, z antypoślizgowym nadrukiem.

Szkło przeciwsłoneczne

Choć głównym powodem stosowania szkła we wnętrzach jest troska o jak najlepsze nasłonecznienie, są miejsca, gdzie nadmiar światła może przeszkadzać. Można wtedy pomyśleć o zastosowaniu szyb przeciwsłonecznych. Na ich powierzchnie rozpylony jest tlenek metalu. To on, zapewniając dobrą przejrzystość, ogranicza jednocześnie przepływ promieni słonecznych. Zmniejszenie nasłonecznienia zapewnią też szyby barwione. Wadą szkła przeciwsłonecznego jest to, że trzeba je myć natychmiast jak się zabrudzi, aby nie powstały na nim odbarwienia. Ciekawostką jest szkło, które zamiast zmniejszać dopływ promieni słonecznych, prowadzi je w odpowiednim kierunku. Zawiera półprzeźroczystą siatkę syntetyczną pokrytą silnie odbijającą powłoką. Przechwytuje ona promienie i odbija do wnętrza pod odpowiednim kątem. Pozwala więc rozjaśnić naturalnym światłem miejsca oddalone od okna. Zapewnia też dłuższy czas nasłonecznienia w ciągu dnia.

Szkło dekoracyjne

We wnętrzach chętnie stosowane są też szyby dekoracyjne, mające wydzielać strefy użytkowe i przy tym zapewniać pożądany efekt estetyczny. Do dyspozycji projektantów i inwestorów są szyby o motywach wytrawianych kwasem, zespolone szyby witrażowe, szyby fusingowane (powstające w rezultacie wzajemnego stapiania szkła o różnych barwach), szyby wytłaczane, formowane termicznie, ornamentowane (faktura nadawana w procesie odlewania i walcowania szkła).

WIDEO: Szkło dekoracyjne. Jak szyby ozdobne potrafią odmienić wnętrze?

Szkło dekoracyjne. Jak szyby ozdobne potrafią odmienić wnętrze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie