Kolorowy dom dla rodziny 2 + 4. Tak odmienili wnętrza w typowej kostce z lat 70.

2024-01-31 16:58

Zuzanna, magister sztuki, oraz Mieszko, architekt, stworzyli dla siebie i czwórki dzieci dom kolorowy, pełen dobrej energii i pozytywnych emocji – przerobili z pomysłem wnętrza w typowej kostce z lat 70. Było ciasno i nisko, a jest po prostu fantastycznie!

Z wizytą u Zuzanny i Mieszka – szacunek dla przeszłości
Autor: Wnętrza Michała Pomysł na zachowanie chociaż w części wyposażenia z lat 60. XX w. został rozwinięty. W Zuzannie obudziła się tęsknota za jeszcze dawniejszymi czasami, więc zgromadziła w domu meble i pamiątki także po starszych pokoleniach. Przykładem są m.in. stół po pradziadku i krzesła po dziadkach, które prawnuczka i wnuczka darzy dużym sentymentem.

Spis treści

  1. Romans jak z filmu
  2. Dobre miejsce do życia
  3. Z wizytą u Zuzanny i Mieszka. ZDJĘCIA
  4. Metamorfoza wnętrz w typowej kostce z lat 70.
  5. Jak stworzyć domową galerię – rady Zuzanny
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Romans jak z filmu

Historia Zuzanny i Mieszka to romans na miarę czasów mediów społecznościowych. Otóż, poznali się dzięki kliknięciu w „Osoba, którą możesz znać” na Facebooku. – Potem sprawy potoczyły się już po staroświecku– śmieje się Zuzanna. – Zakochaliśmy się w sobie, pobraliśmy i mamy dzieci.

Dobre miejsce do życia

Początkowo młoda para wynajmowała lokum w kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Choć rodowe korzenie Zuzanny są z Krakowa, a ona sama uwielbia to miasto, oboje szybko doszli do wniosku, że nie jest to najlepsze miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Siedem lat temu postanowili przenieść się do Siemianowic Śląskich – rodzinnego miasta Zuzanny. – Najpierw było trzypokojowe mieszkanie – wspomina.

– Moi rodzice jednak, obserwując naszą stale powiększającą się rodzinę, w 2018 r. postanowili wyprowadzić się ze swojego dużego domu i zostawić go nam. Mieszkają jednak w pobliżu i często korzystamy z ich pomocy, co jest nie do przecenienia. Uważam, że tzw. rodzinna wioska bardzo się sprawdza przy maluchach albo osobach starszych, wymagających opieki.

Z wizytą u Zuzanny i Mieszka. ZDJĘCIA

Metamorfoza wnętrz w typowej kostce z lat 70.

Dom Zuzanny i Mieszka to typowa niska kostka z lat 70., ma łącznie z garażem 220 m², czyli – wydawałoby się – dużo, ale zgodnie z ówczesnym prawem,pomieszczenia na parterze zostały zaprojektowane jako gospodarcze, a więc nie mogły być wyższe niż 2,2 m.

– W praktyce ludzie wykorzystywali także ów niski dół jako mieszkania, choć nie żyło się w nich zbyt przyjemnie, górę traktowali jako „mieszkanie właściwe” – wyjaśnia gospodyni.

– My postanowiliśmy zmienić charakter domu i cały parter potraktować jako otwartą strefę dzienną, a pomieszczenia na piętrze przekształcić w sypialnie,naszą i dzieci. Taki układ jest bardziej funkcjonalny i lepiej odpowiada naszym potrzebom. Salon i kuchnia powstały więc w miejscu starej kotłowni, pralni i pokoju gospodarczego. Ponieważ wysokość tych pomieszczeń miała ledwie 2,1 m, pogłębiliśmy nieco część tej przestrzeni, uzyskując dodatkowe centymetry – schodzi się tu po dwóch schodkach. Dzięki temu całość nie sprawia już klaustrofobicznego wrażenia.

Jak stworzyć domową galerię – rady Zuzanny

  • Jeśli masz zdolności i umiesz np. malować czy fotografować, zbieraj swoje prace.
  • Popytaj rodzinę, znajomych – może ktoś będzie się chciał pozbyć starych zdjęć, oleodruków, obrazów itp.
  • Zawieszaj na ścianach ulubione plakaty i rodzinne fotografie – stworzą niepowtarzalny klimat.
  • Kupuj prace młodych adeptów sztuki. Będziesz mieć w domu wyjątkowe dekoracje, które z czasem mogą stać się cenne. Dla informacji podam, że wśród naszych zbiorów są m.in. zdobiące łazienkę Zielone oko zrobione przez A. Sieroń (na_ha_ku) oraz wiszące w salonie: sitodruk D. Ritszela, litografia A. Raweckiej-Deelen, litografie Wieża jaskółki I. Wilczyńskiej i Lachonarium B. Szlachty, plakat B. Flores… Jest też sporo moich prac, ale dla mnie najważniejsze są te przyjaciół i znajomych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie