Chatka z piernika – z wizytą w domu Jagny Niedzielskiej w Szczawnie-Zdroju

2024-06-20 10:47

Jagna Niedzielska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy idei „Zero Waste” w Polsce. Autorka książki „Bez resztek” oraz prowadząca programy telewizyjne „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” i „Widelcem po mapie”, w Szczawnie-Zdroju stworzyła swój drugi dom w duchu zrównoważonego rozwoju z meblarskimi perełkami, sztuką i pięknymi bibelotami.

Spis treści

  1. Z wizytą w domu Jagny Niedzielskiej w Szczawnie-Zdroju – galeria wysmakowanych wnętrz
  2. Jagna Niedzielska – propagatorka idei zero waste, ekspertka kulinarna
  3. Dom z 1932 w Szczawnie-Zdroju
  4. Chatka z piernika w eklektycznym stylu i zero waste

Z wizytą w domu Jagny Niedzielskiej w Szczawnie-Zdroju – galeria wysmakowanych wnętrz

Jagna Niedzielska – propagatorka idei zero waste, ekspertka kulinarna

Jagna Niedzielska, znana jako niespokojny duch polskiej sceny kulinarnej, wciąż zachęca Polaków do próbowania nowych technik gotowania, ucząc przy okazji jak planować zakupy, przechowywać i wykorzystywać produkty całościowo. Nastawiona na rozwój pod okiem największych światowych autorytetów nurtu „No Waste”, m.in. szefa kuchni Douglasa McMastera w pionierskiej, restauracji „Silo” w Brighton czy helsińskiej restauracji „Nolla”, poza prowadzeniem programów telewizyjnych wspiera swym doświadczeniem powstawanie nowych punktów restauracyjnych i poprawia funkcjonowanie tych już istniejących. Jest miłośniczką starych domów, dizajnu i sztuki. Uwielbia rozkompletowaną porcelanę oraz stare figurki, którymi od niechcenia dekoruje dom.

Dom z 1932 w Szczawnie-Zdroju

Odwiedzając wiele wsi i miasteczek w Polsce, Jagna poszukiwała drugiego domu, w którym byłoby łatwo przełączyć się na tryb offline i zwyczajnie zresetować. Zobaczyła wiele ciekawych przestrzeni z charakterem, ale to właśnie 150-metrowy dom w Szczawnie-Zdroju ujął ją najbardziej. Kiedy tylko udaje jej  się uciec z mężem z zatłoczonej stolicy, odpoczywa tu otoczona dziczą pobliskich lasów. W „Chatce z piernika”, jak lubi mówić o tym miejscu, wszystko jest na wyciągnięcie ręki: las, kosze pełne grzybów, łąki… Razem z mężem zaaranżowali także wygodną przestrzeń z ogrodem – oczywiście w ich ulubionej eklektycznej konwencji. Doskonale czuje się tutaj także Tahina, trzyletnia sunia, która jako szczenię została znaleziona przez męża Jagny.

Chatka z piernika w eklektycznym stylu i zero waste

Na zewnątrz dom zachował się praktycznie w oryginalnym stanie (znajduje się pod opieką lokalnego konserwatora zabytków). Podczas remontu priorytetem było zachowanie wszystkiego co się da z oryginalnego trwałego wyposażenia domu: starych podłóg, stolarni okiennej i drzwiowej itp. W środku widać dużo współczesnej sztuki, rzeźby i meblarskie perełki z końcówki XX wieku. Większość mebli w domu pochodzi z drugiego obiegu. Nawet parapety są zrobione z desek, które były wcześniej częściami okien. Zachwycają drewniane uchwyty – figurki w kuchni, stół pomocniczy zrobiony z płytek, płyty pilśniowej i koziołków, szklana rzeźba i sofa w salonie. Dekoracyjnie odrapana ściana powstała przypadkowo podczas remontu i – zachwyciła gospodarzy. Oboje starają się jak najwięcej czasu, bo tu doskonale im się wypoczywa, a także nabiera energii do dalszych działań.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie