Polistyrenowe płyty budowlane. Wodoodporna płyta Wedi do zabudowy łazienki i nie tylko
Samonośna, wodoodporna płyta budowlana, potocznie nazywana płytą Wedi, z rdzeniem z polistyrenu znakomicie nadaje się do zabudowy łazienki i innych pomieszczeń mokrych. Sprawdzi się jako blat pod umywalkę, obudowa wanny i wyrównanie ściany pod glazurę. Jest solidną alternatywą dla płyt g-k lub cementowych.
Autor: WIM
Wsporniki i blaty z samonośnych płyt nie wymagają podtrzymującego je szkieletu konstrukcyjnego
Budowlana płyta polistyrenowa
Jest to płyta zbudowana z kilku warstw. Jej rdzeń jest wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Obie strony płyty powlekane są specjalną szlachetną zaprawą cementową modyfikowaną wieloma dodatkami i żywicami. W zaprawę jest wtapiana siatka zbrojąca podobna do tej używanej przy dociepleniach budynków, która usztywnia płytę. Potocznie nazywana jest płytą Wedi, choć Wedi to tylko jeden z producentów. Płyty o podobnej budowie mają też między innymi firmy WiM, Austrotherm oraz Ultrament. Płyty takie rosnącą popularność zawdzięczają rodzimym wykonawcom, którzy nauczyli się nimi posługiwać, remontując mieszkania w krajach skandynawskich i w zachodniej Europie. Tam zaczynają one już dorównywać popularnością płytom g-k. Praca z nimi jest dużo czystsza, a remont jest mniej uciążliwy dla domowników, gdyż mniej pylą niż gipsowo-kartonowe. Płyty budowlane są samonośne i w konstrukcjach przestrzennych nie wymagają szkieletu, który jest niezbędny, jeśli wykonujemy je z płyt g-k lub cementowych. Dzięki warstwie z polistyrenu lepiej też izolują termicznie i akustycznie. Wielu wykonawców uważa, że tradycyjna płyta g-k przewyższa swoją budowlaną konkurentkę tylko dwoma parametrami – ma większą odporność ogniową i jest znacznie tańsza.
Wymiary i waga płyty Wedi
Na plac budowy gotowe płyty Wedi przyjeżdżają w dwóch rozmiarach. Standardowy wynosi 60 x 250 lub 260 cm. Takie płyty mogą mieć grubość od 10 do 80 mm. Dodatkową opcją jest płyta o połowę krótsza 60 x 120, 125 lub 130 cm (o grubości od 4 do 50 mm). Najpopularniejsze grubości dużych płyt to 12, 20, 30 i 50 mm. Niektóre firmy, chcąc rozszerzyć swą ofertę, proponują płyty o grubości 4, 6, 10, 40, 60 i 80 mm. Płyta budowlana jest niezwykle lekka, w zależności od wymiarów i producenta waży od 2 do 8 kg. Jest też dość sztywna. Można ją obrabiać prostymi narzędziami: nożem budowlanym, piłą ręczną, wyrzynarką i wkrętarką.
Płyty budowlane odporne na wilgoć
Płytę Wedi można stosować zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Nie zmienia swojego kształtu pod wpływem wilgoci. Nadaje się na ściany, podłogi i sufity. Jest barierą dla pary wodnej, dlatego świetnie sprawdza się w łazienkach, pokojach kąpielowych, saunach i innych pomieszczeniach mokrych. Ze względu na tę cechę często używa się jej do wykonania estetycznych obudów rur odpływowych i pionów kanalizacyjnych, wyrównywania ścian w łazience pod płytki, mozaikę lub tynk strukturalny. Można z niej budować ściany działowe, a także blaty pod umywalki, stopnie i siedziska. Nadaje się do zabudowy stelaży podtynkowych oraz jako materiał do konstrukcji półek wspornikowych obłożonych płytkami.
Płyty Wedi do zabudowy łazienek
Ciekawym miejscem zastosowania płyt budowlanych są zabudowy wanien. Płyta Wedi przeznaczona do tego celu jest fabrycznie ponacinana. Aby uzyskać potrzebny kształt, wystarczy ją odpowiednio wyprofilować. Następnie pokrywa się ją klejem, który wiążąc, usztywnia płytę. Po 24 godzinach uzyskuje się gotowy element o żądanym kształcie. Z płyt budowlanych wykonywane są też brodziki licowane z podłogą przeznaczone do wykańczania płytkami. Są one dosyć cienkie. W najgrubszym miejscu mają zaledwie 5 cm. Płyta jest odpowiednio wycięta i ma spadki w kierunku odpływu. Sprzedawana jest w zestawach z syfonem. Aby zamontować taki zlicowany z podłogą brodzik, wystarczy tylko odpowiednio przygotować i wyprowadzić odpływ oraz połączyć go z syfonem.
Przestrzenne konstrukcje z płyt Wedi
Płyty Wedi można łączyć ze sobą, tworząc z nich konstrukcje przestrzenne. Do połączeń używa się wkrętów o wysokim gwincie (takich samych jak do drewna), a krawędzie płyt wypełnia klejo-uszczelniaczami poliuretanowymi. Ciekawym pomysłem na zastosowanie płyt budowlanych jest zrobienie z nich półek wspornikowych. W ścianie nawierca się otwory i umieszcza w nich kołki rozporowe. Czoło półki powleka się uszczelniaczem i używając specjalnych obustronnie nagwintowanych śrub, skręca całość. Następnego dnia po związaniu uszczelniacza uzyskuje się trwałą konstrukcję. Dzięki takiemu sposobowi mocowania półka nie ma widocznych podpór. Obłożona glazurą tworzy ze ścianą łazienki jednorodną płaszczyznę odporną na wodę.
Autor: WIM
Mocując płytę budowlaną bezpośrednio do ściany, rozprowadza się elastyczny klej na całej powierzchni płyty
Jak montować płyty budowlane
Możesz to zrobić na dwa sposoby.
- Mechanicznie. Pierwszym z nich jest montaż mechaniczny. Przebiega on podobnie jak w przypadku płyt g-k. Płyty mocuje się wkrętami do profili metalowych lub drewnianych.
- Na klej. Można je również przytwierdzać klejem cementowym bezpośrednio do ściany. Przyklejając płytę do podłoża z małymi nierównościami, nanosi się go na całą jej powierzchnię za pomocą pacy zębatej. Następnie dociska płytę. Jeśli nierówności ściany są bardzo duże, płytę przykleja się na placki kleju cementowego. Przed naniesieniem go na powierzchnię płyty zaznacz miejsca, w których znajdą się placki, i przewierć płytę wiertłem. Następnego dnia należy ją mechanicznie przytwierdzić do ściany, używając pięciu kołków na 1 m2 w odstępach pionowych co 60 cm. Połączenia między płytami szpachluje się zaprawą klejową, a potem nakleja na nie taśmę uszczelniającą.