Płyty włóknocementowe we wnętrzu. Pomysł na oryginalną obudowę kominka i wykończenie ścian

2018-02-08 11:37

Płyty włóknocementowe wykorzystuje się przede wszystkim do wykończenia dachów i elewacji budynku. Można je też zastosować w aranżacji wnętrz. Jakie zalety ma włóknocement? Jak przygotować płyty do montażu w pomieszczeniach? ZDJĘCIA aranżacji

Aranżacja z płytami włóknocementowymi
Autor: Sebastian Oleksik Aranżacyjną kontynuacją obudowy kominka jest wykończenie sąsiadującej z nim ściany takimi samymi płytami włóknocementowymi i o ton ciemniejszymi

Co trzeba wiedzieć o płytach włóknocementowych?

Włóknocement jest niepalny, odporny na zniekształcenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Zwykle jest używany do wykańczania dachów (dachówki) albo fasad i balkonów (płyty). Płyty włóknocementowe poza swoim podstawowym zastosowaniem mogą być także wykorzystywane do aranżacji wnętrz. Oryginalny surowy wygląd zawdzięczają nierównomiernej strukturze prześwitującej przez wierzchnią powłokę farby. Są wykonane ze sprężonego spoiwa cementowego z dodatkiem mączki wapiennej i zmielonego włóknocementu oraz zbrojone syntetycznymi włóknami organicznymi – takimi, jakie stosuje się do produkcji tkanin ochronnych i nici chirurgicznych (z polialkoholu winylowego). Producent oferuje płyty Equitone (dawniej występujące pod nazwą Euronit) różniące się fakturami: od gładkiej (z serii Natura i Pictura) po ziarnistą przypominającą skórkę pomarańczy (Textura).

Niektóre płyty mają kolorowe powłoki, inne są barwione w masie. Jednak nawet te drugie są oferowane w bogatej palecie, na przykład płyty z serii Natura są dostępne w 31 kolorach – od jasnych beży i szarości, przez stonowaną zieleń, barwę niebieską, grafitową, brązową, po rubinową.

Standardowo są produkowane w wymiarach 253 x 128 cm i 313 x 128 cm, ale bardzo łatwo je przyciąć piłą elektryczną na żądany wymiar.

Czytaj też:

Obudowa kominka
Autor: Sebastian Oleksik Z płyt włóknocementowych wykonano prostą, nowoczesną obudowę kominka
Płyty włóknocementowe
Autor: ETEX BUILDING MATERIALS POLSKA Płyty Equitone Natura (Euronit)

Pomysł na płyty włóknocementowe we wnętrzu

Architekt zdecydował się na wykorzystanie płyt włóknocementowych do wykończenia wnętrz. Wybrał płyty Equitone Natura o gładkiej, matowej powierzchni. Taki rodzaj obudowy idealnie wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrze. Ma jeszcze jeden atut – może się stać częścią większej kompozycji, ponieważ płyty włóknocementowe sprawdzą się również w roli innych elementów aranżacyjnych. Architekt zaprojektował z nich jeszcze regał na książki i wykończył nimi blat nad szafkami kuchennymi.

Sama bryła kominka jest lekka – płyty są wsparte na betonowej podstawie kominka w kształcie litery L (z miejscem na drwa) i kończą się kilkadziesiąt centymetrów poniżej sufitu. Rura kominkowa wychodząca z utworzonego przez nie prostopadłościanu stanowi dopełnienie nowoczesnej, surowej kompozycji.

Na wybór takiej obudowy wpłynęły nie tylko względy estetyczne, ale także praktyczne – stosunkowo łatwo ją wykonać.

Płyty są mocowane do aluminiowej konstrukcji systemowej. Między nią a cybuchem komina ułożono 10-centymetrową warstwę izolacji z płyt Promat.

Po przycięciu płyt piłą elektryczną na wymagany wymiar (80 x 160 cm) wyszlifowano krawędzie szlifierką. Oczywiście zostało to przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta.

Papierem ściernym P80 zeszlifowano lakier z tylnej ściany płyt w miejscach, w których miały być przyklejone. Następnie do profili przymocowano dwustronną klejącą taśmę montażową. Potem na każdą z płyt nanoszono klej ściśle określonym „ściegiem” trójkątnym o szerokości powyżej 8 mm i wysokości minimum 10 mm. Po ściągnięciu folii ochronnej z taśmy montażowej dociśnięto płytę.

Uwaga! Płyty przyklejano sukcesywnie, ponieważ czas schnięcia zalecanych k lejów (Sika Tack Panel System f irmy Sika Poland, Soudal Panel System firmy Soudal) wynosi maksymalnie 10 minut. Dzięki zastosowaniu polecanego przez producenta k leju i profili aluminiowych powstała obudowa, która jest odporna na ogień (klasa B1 według normy PN-EN13501).

Zdaniem architekta

Kominek w płytach z włóknocementu

Jestem zwolennikiem nietypowego wykorzystywania materiałów, bo z reguły daje to zaskakujący, ciekawy efekt. Na pomysł zastosowania płyt włóknocementowych do obudowania kominka wpadłem podczas projektowania jednego z biurowców, który miał wykończoną nimi fasadę. Do sięgnięcia po płyty Equitone zachęciły mnie nie tylko ich parametry, lecz także nowoczesna estetyka i możliwość wykorzystania ich jako innych elementów aranżacji, dzięki czemu wnętrze tworzy spójną całość, a kominek doskonale wpisuje się w klimat domu.

architekt Przemysław Kaczkowski, 100% Architekci