| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z cegieł rozbiórkowych jako okładzina ścienna

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z cegieł rozbiórkowych jako okładzina ścienna

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki klinkierowe)  lub pochodzić z cegieł rozbiórkowych.

Popularność ceglanych wstawek zapoczątkowała moda na mieszkania urządzane w loftach i wnętrza stylizowane na pofabryczne. Płytki robione z cegieł lub imitujące cegły sprawiły, że można było uzyskać coś z postindustrialnego klimatu także w nowych domach i mieszkaniach. Ogromnym atutem takich okładzin okazało się również to, że pasują do każdego rodzaju wnętrz i prawie wszystko do nich pasuje. Sprawdzą się w towarzystwie starych mebli i ożywią wnętrze utrzymane w sterylnym, minimalistycznym stylu. Oprócz walorów estetycznych płytki dają jeszcze inne korzyści. W czasie remontu można nimi wykończyć niezbyt ładną ścianę – z dziurami, plamami, rysami. Nie wymagają bowiem idealnie gładkiego i równego podłoża. Grunt, żeby było suche i nośne. Inną zaletą takich okładzin jest ich izolacyjność akustyczna. Ciężka płytka dobrze wygłuszy dźwięki dobiegające zza ściany.

Płytki klinkierowe

Płytki ceglane produkują między innymi wytwórcy klinkieru i tradycyjnych cegieł ceramicznych. Powstają one w efekcie krojenia cegieł na „plasterki”. Płytki klinkierowe są dostępne w setkach kolorów i dużej liczbie faktur – w tym żłobione i tłoczone. Mają wymiar typowej cegły klinkierowej i grubość 1-2 cm. Na 1 m2 potrzeba około 50 sztuk (wliczając spoiny szerokości 1 cm). Są też płytki większe, stylizowane na dawną, dużą cegłę gotycką. Dostępne są również płytki narożne, dzięki którym łatwo uzyskać złudzenie, że zbiegające się ściany to prawdziwy mur.

Płytki ceglane

Płytki takie różnią się od klinkierowych tym samym, czym klinkier od zwykłych cegieł. Mają więc przede wszystkim naturalny ceglany kolor i większą chłonność (co oznacza większą podatność na brudzenie). Prawdziwym rarytasem są płytki ceramiczne (zwykłe lub klinkierowe) wykrajane z cegieł ręcznie formowanych.

Płytki betonowe

Są tak formowane i barwione, żeby wyglądały jak stare cegły. Ich grubość wynosi od 1,5 do 3,5 cm. Płytki kupuje się na metry kwadratowe (z uwzględnieniem powierzchni spoin grubości 1 cm). Niektórzy producenci umożliwiają też zakup na sztuki.

Cegły rozbiórkowe zamienione w płytki

Cegły z rozbiórki zmienia się w płytki, krojąc je wzdłuż na trzy części. Oczywiście cenniejsze są płytki z warstw licowych, grubości około 2 cm. Liczy się bowiem ich naturalna „patyna”. Ściana wykończona takimi płytkami ma wyglądać jak prawdziwy stary mur. Płytki takie kupuje się bezpośrednio od firm, które je wytwarzają. Są one zlokalizowane w tych rejonach kraju, gdzie nie brak starych murowanych domów, młynów, fabryk, czyli głównie na zachodzie i północy. Firmy zapewniają transport, zazwyczaj doliczany oddzielnie do ceny płytek. Można je też odebrać samemu – co jest o tyle korzystne, że obejrzysz wtedy towar. Sprzedawca może też wysłać zdjęcie płytek losowo wybranych z danej partii, aby klient zorientował się, jak wyglądają. Wygląd i kolorystykę trzeba dokładnie ustalić, żeby później nie być zaskoczonym. Nie wszystkie płytki prezentują się bowiem idealnie. Nie zabraknie wśród nich połamanych, przebarwionych lub porysowanych. Im bardziej są „idealne”, tym wyższa ich cena. Lepiej zamówić 15-20% więcej, niż wynika z obmiaru, aby mieć czym zastąpić te najbardziej zniszczone.

WARTO WIEDZIEĆ

Zaprawy klejowe do płytek

Płytki przykleja się je do zagruntowanych ścian zaprawą do klinkieru lub płytek gresowych. Do spoinowania płytek klinkierowych warto wybrać zaprawę specjalnie do tego przeznaczoną. Do pozostałych płytek wystarczy gotowa zaprawa murarska, którą warto zmieszać z klejem do glazury, aby poprawić jej konsystencję. Fugę między płytkami robi się bowiem z wykorzystaniem pustych tub po silikonie. Napełnia się je zaprawą i wyciskając, aplikuje masę między cegły. Oczywiście trzeba przedtem poszerzyć otwór w dyszy tuby. Do wyrównywania spoin niezbędna jest specjalna kielnia o szerokości 1 cm. Aby uzyskać równe spoiny, potrzebne też będą specjalne plastikowe listwy o kwadratowym przekroju.

Kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Wszystko o wyborze i impregnacji płytek z kamienia dekoracyjnego

Kamień dekoracyjny ma szerokie możliwości zastosowania w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem sprawdzi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Imitacja cegły na ścianie, czyli cegiełki na...

Imitacja cegły na ścianie to oryginalna dekoracja wnętrza. Jakie wybrać płytki cegiełki? Nieotynkowaną ścianę...

Tynk dekoracyjny: jak efektownie wykończyć...

Za tynkami dekoracyjnymi przemawia różnorodność faktur, które można uzyskać na ścianie. Ale...

Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...