Ocieplenie sufitu podwieszanego – czy można ocieplić sufit podwieszany? Jak to zrobić?

2023-11-09 11:25

Sufit podwieszany pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi nie wymaga ocieplenia. Jednak pod nieużytkowym poddaszem warto go ocieplić. Jak ocieplić sufit podwieszany? Co najlepsze na ocieplenie sufitu podwieszanego?

Ocieplenie sufitu podwieszanego
Autor: Getty Images Jakim materiałem ocieplić sufit podwieszany?

Spis treści

  1. Co najlepsze na ocieplenie sufitu podwieszanego?
  2. Jak ocieplić sufit podwieszany?
  3. Pamiętaj o paroizolacji
  4. Jaka grubość ocieplenia sufitu podwieszanego?

Sufit podwieszany to popularne wykończenie wysokich pomieszczeń, które daje wiele możliwości aranżacyjnych. Bywa wykonywany w mieszkaniach w starych kamienicach, żeby obniżyć zbyt wysokie pokoje. Wielu inwestorów decyduje się na sufit podwieszany, ponieważ można za nim ukryć przewody instalacyjne, a stworzoną powierzchnię wykorzystać na przykład do dekoracyjnego i funkcjonalnego oświetlenia. W większości przypadków nie wymaga on ocieplenia. Jeśli jednak nad stropem z sufitem podwieszanym jest przestrzeń nieogrzewana, można sufit ocieplić, żeby uniemożliwić ucieczkę ciepła z wnętrz.

Co najlepsze na ocieplenie sufitu podwieszanego?

Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym wykorzystywanym do ocieplenia sufitu podwieszanego jest wełna mineralna. Oprócz izolacji termicznej zapewni ona także poprawienie komfortu akustycznego w pomieszczeniu. Ważną cechą wełny mineralnej jest paroprzepuszczalność. A o tym musimy pamiętać, ocieplając sufit od środka, zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci, takich jak kuchnia czy łazienka. Wełna jest lekka i łatwa do ułożenia. Można wykorzystać miękkie maty lub sprasowane płyty.

Jako ocieplenie sufitu podwieszanego można wykorzystać też płyty styropianu. Nie jest on jednak paroprzepuszczalny i ma gorsze właściwości akustyczne niż wełna. Można pokusić się o jego wykorzystanie, gdy na przykład mamy materiał, który pozostał po innych pracach i nie chcemy go wyrzucać. Można od biedy zastosować go w pomieszczeniach, w których nie będzie powstawać w powietrzu dużo wilgoci.

Trzecim wariantem ocieplenia jest otwartokomórkowa piana poliuretanowa, która jest coraz częściej wykorzystywana do ocieplania poddaszy. Jej aplikacja wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy, co zwiększa koszty, zwłaszcza w porównaniu z samodzielnym wykonaniem sufitu podwieszanego z ociepleniem. Ponadto w przypadku realizacji o małych powierzchniach przyjazd ekipy jest dla nich nieopłacalny i mogą zaproponować wysoką cenę.

Jak ocieplić sufit podwieszany?

Sufit podwieszany wykonuje się z wykorzystaniem stelaża z profili aluminiowych przytwierdzonego do stropu. Do profili mocuje się od dołu płyty suchej zabudowy, najczęściej gipsowo-kartonowe. Gdzie umieścić ocieplenie? Oczywiście wewnątrz przestrzeni między stropem a sufitem.

W przypadku wełny mineralnej (lub płyt styropianu) materiał ociepleniowy układa się na stelażu, a następnie osłania całość folią paroizolacyjną i obudowuje sufit płytami. Jeśli strop pod sufitem podwieszanym jest wykonany z belek drewnianych, ocieplenie można ułożyć na wcisk między nimi, podobnie jest podczas ocieplania dachu. W przypadku piany poliuretanowej natrysk robi się bezpośrednio na strop, na którym jest już zamontowana konstrukcja do podwieszenia sufitu.

Jak zrobić podwieszany sufit?
Ważne!

Pamiętaj o paroizolacji

Przy ocieplaniu sufitu podwieszanego nie można zapomnieć o zastosowaniu folii paroizolacyjnej, która zabezpieczy materiał termoizolacyjny przed wilgocią. Jest ona niezbędna zwłaszcza w przypadku wełny mineralnej.

Jaka grubość ocieplenia sufitu podwieszanego?

To, ile centymetrów wełny mineralnej albo piany zastosujemy nad sufitem podwieszanym zależy od tego, jaki współczynnik przewodzenia ciepła ma wybrany materiał oraz tego, co znajduje się po drugiej stronie stropu. Jeśli jest tam nieduże, szczelne poddasze z porządnie ocieplonym dachem, wystarczy 5 cm wełny. Gdy jest to mieszkanie na przedostatniej kondygnacji kamienicy, a nad nim jest ogromny strych, po którym hula wiatr, warto wykonać solidniejsze ocieplenie sufitu podwieszanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.