Jak zapewnić sobie świetną izolację akustyczną domu? Poradnik
W domu każdy chce mieć spokój i komfort. Niestety niekiedy może zdarzyć się, że w pomieszczeniach występować będzie pogłos, gałas z instalacji lub z zewnątrz. Jak sobie z nim poradzić? Dowiedz się, jaką izolację akustyczną poleca ekspert oraz gdzie może być źródło hałasu w domu.
Przytulny dom, to cichy dom. Powinien on zapewniać mieszkańcom cichą, przyjazną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Dlatego tak ważne jest stworzenie w nim odpowiedniego klimatu akustycznego. Dobra akustyka wiąże się z ochroną pomieszczeń przed dwoma rodzajami dźwięków: pogłosem (echem) od dźwięków generowanych we wnętrzu oraz hałasem przenikającym do domu z zewnątrz lub pochodzącym od instalacji i urządzeń technicznych.
Izolacja akustyczna to przede wszystkim ochrona przed pogłosem
Echo, zwane fachowo pogłosem, powstaje wtedy, gdy fale dźwiękowe odbijają się od gładkich powierzchni, nakładają się na siebie i powracają do naszych uszu z pewnym opóźnieniem, powodując zniekształcenie. Dzieje się tak, ponieważ gładkie powierzchnie nie pochłaniają dźwięków, a więc nie są dźwiękochłonne. To dlatego telewizor ustawiony cicho w przestronnym salonie słychać dobrze w sąsiednim pokoju.
Na pogłos mają wpływ ukształtowanie przestrzeni wnętrza, jego wielkość i kształt oraz materiały wykończeniowe. Zjawisko to jest bardzo często spotykane z kilku powodów. Współcześnie budowane pomieszczenia są coraz wyższe i coraz większe, a przy tym coraz bardziej otwarte, na przykład aneks kuchenny w salonie czy dwukondygnacyjny salon z antresolą. Poza tym pod wpływem kanonów estetycznych eliminuje się z wnętrz wszelkie materiały dźwiękochłonne, takie jak dywany, zasłony, zbędne meble, rośliny doniczkowe, a chropowate i nierówne powierzchnie zastępuje się gładzią. Dodatkowo w naszych domach jest też coraz więcej urządzeń generujących hałas, na przykład wentylacja mechaniczna, zmywarka czy komputer.
Dywan niszczy echo?
Aby zaradzić powstawaniu echa, wystarczy wprowadzić do wnętrza materiały pochłaniające dźwięk, które są miękkie, chropowate, perforowane, pofałdowane. Pożądne są zatem wszelkie tkaniny na oknach, sofach, krzesłach, książki, dywany i rośliny. Jeśli nie chcemy zagracać wnętrza zbędnymi przedmiotami, warto zastosować w nim materiały dźwiękochłonne. Oto niektóre z nich:
- Tapety o właściwościach akustycznych - mają grubość 5-10 mm, po naklejeniu na ścianę można je pomalować lub pokryć tapetą dekoracyjną. Absorbują 30-55% dźwięków.
- Perforowane panele akustyczne - mogą być bardzo ciekawym elementem wystroju wnętrza o charakterze industrialnym. Ich zazwyczaj biała powierzchnia nadaje się do malowania, ale nie można ich pokrywać tapetą. Mają grubość około 12 mm i podkonstrukcję do montażu, dlatego zajmują nieco miejsca w pomieszczeniu.
- Drewnopodobne panele akustyczne - one również są perforowane i mogą mieć różne kształty. Każda okładzina w innym stopniu pochłania dźwięki. Pokrycie nimi jednej ściany albo kilku fragmentów ścian może poprawić komfort akustyczny pomieszczenia.
- Panele dekoracyjne 3D (typu loftsystem) - nie mają one atestów akustycznych, ale ich pofałdowana powierzchnia rozprasza dźwięki i załamuje falę dźwiękową, poprawiając w ten sposób akustykę wnętrza.
- Sufity o właściwościach akustycznych - oferują je producenci sufitów mineralnych i gipsowo-kartonowych. Od lat używa się ich w biurach, gdzie problemy z akustyką przeszkadzają w pracy. Te produkowane dzisiaj są bardziej estetyczne, więc można je montować w domach.
Jeśli nie jesteśmy w stanie pogodzić się z perforowanymi czy pofałdowanymi płaszczyznami, możemy zastosować tapety lub sufity mineralne. Trzeba jednak pamiętać, że mają one swoją grubość i wymagają odpowiedniego montażu. Można też pomyśleć o tapicerowanej ścianie, która wpisałaby się w obecne kanony estetyczne, a przy okazji pochłaniała dźwięki.
Ochrona przed hałasem. Tylko jaka?
Izolowanie dźwięków dochodzących z zewnątrz, z instalacji bądź urządzeń wewnątrz domu zależy głównie od przegród budowlanych (ścian, stropów, okien, drzwi, dachu), a więc materiałów i technologii użytych do budowy domu. Jeśli nie mieliśmy na nie wpływu, usunięcie wad akustycznych może być trudne, a czasami niemożliwe. Niektóre hałasy możemy jednak znacznie osłabić, wzmacniając odpowiednio poszczególne elementy domu.
1. Okna. Dźwięki przenikające przez okna można wytłumić dzięki roletom zewnętrznym, ale zabezpieczą nas one jedynie w nocy. Warto o nich pomyśleć, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, blisko lotniska lub w rejonie przemysłowym.
2. Drzwi wewnętrzne. Szczególnie te przesuwne mają słabe właściwości izolujące, dlatego lepiej zastosować drzwi zamykane tradycyjnie, ale z uszczelką.
3. Ściany działowe. Jeżeli mają dopiero powstać, warto sprawdzić, jakie materiały zakłada projekt. Im cięższy materiał, tym trudniej wprowadzić go w drgania. Tak więc izolację akustyczną od dźwięków przenoszonych przez konstrukcję i przez powietrze zapewnią ciężkie cegły ceramiczne, silikatowe i betonowe, ale ściany gipsowo-kartonowe o grubości 12,5 cm już nie. Jeśli mamy je w projekcie, ścianę należy obłożyć podwójną płytą g-k z obu stron. Jeżeli ściany działowe już stoją i słyszymy dźwięki z sąsiedniego pomieszczenia, możemy spróbować je wygłuszyć, ale najlepiej od strony ich powstawania. Jeśli lubimy głośną muzykę, powinniśmy wyłożyć materiałem dźwiękochłonnym pomieszczenie, w którym jej słuchamy.
Jaka ścianka działowa zapewni dobrą izolację akustyczną?
Układanie izolacji akustycznej w sąsiednim pomieszczeniu niewiele pomoże, gdyż dźwięki rozchodzą się nie tylko w powietrzu. Fala akustyczna wprawia w drgania również elementy konstrukcji budynku, a ta przenosi je w odległe miejsca. Innym rozwiązaniem jest pogrubienie ściany przez dostawienie przedścianki akustycznej i zamknięcie jej płytą g-k lub zastosowanie materiałów dźwiękochłonnych opisanych powyżej.
4. Strop i podłoga. Na słabą izolację stropów nic nie poradzimy, ale możemy ułożyć pod podłogą przekładkę akustyczną, która nie dopuści do przenoszenia dźwięków uderzeniowych na konstrukcję. Dźwięki uderzeniowe to nie tylko te powstające od upadku przedmiotów na podłogę, ale również odgłosy przesuwanych krzeseł czy kroków na wyższej kondygnacji. Styropian pod wylewką betonową ma właśnie takie zadanie, ale jedynie ten o właściwościach akustycznych zapewni pełną izolację. Sprawdzonymi rozwiązaniami są też wełna mineralna oraz specjalne pianki, maty i płyty dostępne na rynku. Jeśli wartstwy podłogowe są już ułożone, a my nadal słyszymy kroki, pozostaje tylko zastosować na wyższej kondygnacji miękkie materiały na posadzce, na przykład wykładzinę dywanową na gąbce, lub tak zwane podłogi pływające układane na warstwie izolacyjnej.
5. Antresola. Jeśli mamy dwukondygnacyjny salon z antresolą, sprawdźmy, czy możemy zrobić śluzę akustyczną, czyli przedsionek zamknięty drugimi drzwiami. To pozwoli odciąć dźwięki z salonu i nie dopuścić ich do sypialni na poddaszu. Można też postawić szklaną ścianę oddzielającą salon od antresoli, ale wtedy trzeba uważać na pogłos w salonie.
6. Urządzenia techniczne. Wszystkie urządzenia emitujące dźwięki i drgania należy umieszczać na przekładkach elastycznych.
7. Rury kanalizacyjne. Dobrze jest zastosować rury grubsze niż standardowe lub zaizolować je materiałem akustycznym z syntetycznego kauczuku, co zmniejszy szum. Przewody wentylacyjne przy rekuperacji. Fachowcy powinni dobrać odpowiednią średnicę rur, aby zmniejszyć prędkość powietrza, a w rezultacie szum.