Jak łączyć kolory? Jaki kolor ścian pasuje do jasnej i ciemnej podłogi

2009-09-10 2:00 Katarzyna Rzehak

Dobre zestawienia kolorów: zobacz jak dopasować kolor ściany, listwy i drzwi. Co pasuje do ciemnej podłogi, jak dobrać listwy przypodłogowe? Jaki kolor ścian do podłogi egzotycznej? Co najlepiej podkreśli rysunek słoi na drewnianej posadzce? Co zrobić, by ściana w mocnym kolorze wyglądała efektownie we wnętrzu? I jak do tego wszystkiego dopasować drzwi? Obowiązuje kilka wnętrzarskich zasad.

Kolory wnętrz: jaka jasna podłoga?

Jasna podłoga zawsze wygląda odświętnie. Zarówno tradycyjna podłoga z buku, dębu czy sosny, jak i egzotyczna podłoga z bambusa czy drewna tauari. Jasna podłoga odbija światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe.

Od kiedy na rynku pojawiły się gatunki egzotyczne w jasnych odcieniach, popularność polskiego buku i dębu spadła. Tauari, guatambu, merbau – twardsze i mniej kapryśne – wypierają tradycyjne polskie drewna. Ale też zaczynamy doceniać swojski jesion, który nasze mamy i babki uważały za zbyt pstrokaty. Szarobiały,  z wyraźnym rysunkiem słojów idealnie trafia w postminimalistyczny gust. Coraz częściej pojawia się w eleganckich apartamentach i zwykłych mieszkaniach.

Jaka ściana i listwa przypodłogowa do jasnej podłogi?

Jakie listwy przypodłogowe pasują do jasnych podłóg? Jasne w kolorze klepki to już przeszłość. Teraz listwa domaga się uznania jej osobowości: jest mocną kolorystycznie granicą oddzielającą podłogę od ściany. Na przekór tradycji ciemna listwa przypodłogowa, nawet czarna, ma za zadanie przełamać wrażenie zlewania się ściany z podłogą. Świetne rozwiązania to stiukowe listwy podsufitowe użyte jako cokoły podłogowe. Mają ozdobne profile i reliefowe zdobienia. Nadają wnętrzu pałacowy, dekoracyjny charakter. Jeśli taki pomysł wydaje się nam mieszczański i pretensjonalny, można pomalować stiukowy cokół na jakiś mocny kolor, co nada całości charakter pastiszu.

Jasne podłogi można też oddzielić od ściany wysokim białym cokołem, pod warunkiem że ściana jest w intensywnym mocnym kolorze. Czarna listwa – opaska ma sens, pod warunkiem, że styl wnętrza uzasadnia taki zabieg. Na przykład orientalne mieszkanie z indonezyjskimi niskimi stolikami i czarnymi detalami zyska, jeśli zastosujemy czarne wysokie cokoły. Mogą być gładkie albo przetarte, imitujące beton.

Jaki kolor ścian do jasnej podłogi?

Do jasnych podłóg nie pasują białe ściany. Najlepiej wyglądają kontrastowe, ciemne kolory ścian. Jeśli nie mamy odwagi, żeby pomalować na czerwono czy antracytowo wszystkie cztery ściany, oddajmy kolorowi chociaż jedną. Zobaczymy wtedy, jak zyskuje jasna podłoga w kontakcie z kolorem.

Jaka listwa przypodłogowa do ciemnej podłogi?

Ciemna podłoga nadaje wnętrzu kolonialny charakter, dodaje powagi. Taki kolor podłogi jest idealny do gabinetów i salonów. Pamiętajmy, że ciemna podłoga zmniejsza optycznie, nadaje się więc tylko do dużych wnętrz.

Z listwami przypodłogowymi do ciemnej podłogi trzeba być ostrożnym. Jeśli zrobimy je w kolorze bardzo ciemnej podłogi, to na jasnej ścianie mogą wyglądać jak czarne podkolanówki. Im ciemniejsza podłoga, tym węższa powinna być listwa przypodłogowa z tego samego drewna.

I nie trzymajmy się tego, że listwa musi nawiązywać profilem do framugi drzwi. Może być zupełnie inna: cieniutka listewka o kwadratowym przekroju i kolorze innym niż ściana i podłoga, wysoka, biała o dekoracyjnym profilu czy biały bloczek o przekroju prostokąta. Jeśli nie mamy listwy przypodłogowej w odpowiednim kolorze, spróbujmy sami pobejcować ją na właściwy odcień. Zwróćmy też uwagę na kształt. Cokoły o przekroju kwadratu czy prostokąta to rozwiązanie nietradycyjne (tradycyjne zwężają się ku górze), ale bardzo modne. Świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach o geometrycznym zacięciu. Nie polubią ich skrzętne gospodynie, bo na ich górnej powierzchni, tuż przy ścianie, zbiera się kurz.

Jaki kolor ścian do ciemnej podłogi?

Jeśli ciemna podłoga, to koniecznie jaśniejsza ściana, bo w przeciwnym razie z mieszkania zrobimy kryptę.

Do ciemnych podłóg w ciepłym odcieniu warto zaryzykować ścianę w intensywnym zimnym kolorze. Fioletową, turkusową, niebieską. Kontrast wydobędzie ciepły odcień drewna, podkreśli rysunek słojów. Jeśli zdecydujemy się na szare ściany, powinna być taka powierzchnia przetarta, o wyraźnej fakturze przypominającej beton.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Malwina
|

bardzo fajnym rozwiązaniem są listwy ,których część można pomalować w kolorze ściany, a pozostała dopasować do podłogi, albo odwrotnie, skorzystałam z takiego rozwiązania na http://putto.pl/opis/405139... w putto.pl środkowa część jest demontowana i można pomalować na dowolny kolor:)

Krzysztof
|

Białe listwy pasują do prawie wszystkiego ja zamówiłem do mojej dębowej podłogi właśnie takie od firmy z krakowa Dziurskip jak dobrze pamiętam i nie żałuje bo jakość i wygląd przebiły moje oczekiwania

Agata
|

Bardzo dobrze, ze względu na trwałość sprawdzają się listwy z tworzyw sztucznych, jak np nmc (sprawdzona firma to Aniro) Można je pomalować na dowolny kolor. Widziałam fajną realizację z listwą, która pomalowana imitowała stare drewno, coś pięknego:) do jasnej podłogi będzie pasować listwa pomalowana na biało/jasno beżowo.
Po podpowiedzi można zerknąć na: http://www.akademiasztukate...
Znalazłam tam kilka fajnych pomysłów na listwy dla siebie do salonu.

aga
|

jakie zaslony do buku?

dorota
|

Niejendokrotnie takie urzadzanie wnetrza swojego mieszkania,domu nieraz jest trudne i nie zawsze nam wszystko wychodzi.Dlatego moim zdaniem warto jest szukac inspiracji na takich stronkach projektujikupuj.pl/

lilka
|

A jakie listwy pasują do debowej podlogi? Białe, wysokie moga byc? czy lepiej w kolorze drewna?

aga
|

nie wiem jak mam dobrac dzwi do koloru podlogi czy do mebli podloge mam jasna a dzwi drewniane tylko lakierowane prosze o porade

aśka
|

ta orchidea jest prawdziwa??? Bo widziałam takie sztuczne , które do złudzenia przypominają prawdziwe http://www.calvado.pl/orchi...