Glinka wenecka. Efekt starego przetartego tynku na ścianie

2021-07-14 15:59
Glinka wenecka
Autor: Magnat Glinka wenecka daje wygląd starej ściany z przetartym tynkiem

Glinka wenecka pozwoli stworzyć efekt dekoracyjny przetartego tynku. Można ją zastosować na ścianie w kuchni, sypialni, czy salonie.

Glinka wenecka to rodzaj farby dekoracyjnej, która pozwala stworzyć na ścianach powierzchnie wyglądające jak w starej włoskiej willi. Przypominają one stary tynk nadgryziony zębem czasu. Charakterystyczne są przetarcia, w których spod farby, zdaje się, wyziera tynk oraz drobne białe grudki na powierzchni.

Glinka wenecka dobrze komponuje się we wnętrzach klasycznych, nawiązujących do starych stylów. Umiejętnie użyta sprawdzi się również w aranżacjach nowoczesnych, czy nawet loftowych.

Spis treści

  1. Co to jest glinka wenecka
  2. Glinka wenecka kolory
  3. Zastosowanie glinki weneckiej
  4. Jak nanosić glinkę wenecką
  5. Przygotowanie podłoża pod glinkę wenecką
  6. Glinka wenecka wykonanie
  7. Glinka wenecka cena
Glinka wenecka
Autor: Noble Decor Glinka wenecka Antica

Co to jest glinka wenecka

Glinka wenecka to farba dekoracyjna o spoiwie akrylowym. Zawiera białe drobinki, które po roztarciu dają efekt starego tynku i pozostawiają niewielką strukturę na powierzchni. To farba przeznaczona do stosowania we wnętrzach. Tworzy mocną i trwałą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne.

Szukasz pomysłów na dekoracyjne wykończenie ścian? Przeczytaj też:

Glinkę wenecką można  wykorzystać w salonie, sypialni, kuchni, a także korytarzu lub przedpokoju. Żeby zabezpieczyć powłokę dekoracyjną i ułatwić utrzymanie jej w czystości, zaleca się pokrycie jej lakierem bezbarwnym. Tak wykończona powierzchnia będzie nieco lśniąca. Stopień połysku samej glinki jest matowy.

Glinka wenecka kolory

Glinka wenecka to farba biała, ale można barwić ją na wiele kolorów. Chcąc uzyskać efekt dekoracyjny, można nałożyć białą glinkę na kolorowe podłoże albo zabarwioną glinkę wenecką na białą ścianę. W jednej kompozycji można połączyć również kilka kolorów albo odcieni, ale to już wymaga pewnej wprawy oraz wyczucia stylu.

Glinka wenecka
Autor: Magnat Magnat Glinka wenecka. Cena 220 zł/2,5 l

Zastosowanie glinki weneckiej

Ze względu na zdecydowanie dekoracyjny charakter takie wykończenie wszystkich ścian w pomieszczeniu byłoby przytłaczające. Glinkę wenecką nakłada się na 1 albo 2 sąsiednie ściany. Nie muszą być to całe ściany, ale na przykład powierzchnie połączone wspólnym narożnikiem. Glinka wenecka może być też nałożona na fragment ściany, stanowić dekoracyjny motyw otoczony gładkimi powierzchniami albo ujęty w ozdobne ramy, które podkreślą jego znaczenie. Wykończenie glinką wenecką można zrobić także na wybranym elemencie wyposażenia wnętrza, np. na obudowie kominka.

Glinka wenecka
Autor: Noble Decor Glinka wenecka na obudowie kominka

Jak nanosić glinkę wenecką

Glinka wenecka może być nakładana na wszystkie tradycyjne podłoża budowlane, np. tynki cementowo-wapienne, cementowe i gipsowe, a także płyty gipsowo-kartonowe. W przypadku innych podłoży należy upewnić się, czy jest to możliwe.

Do wykonania powłoki dekoracyjnej z glinki weneckiej używa się szerokiego pędzla, a do wygładzania powierzchni i rozcierania grudek – plastikowej pacy, która jest giętka, a nie ostra i nie porysuje ścian. Do nakładania gruntu lub farby podkładowej najlepiej wykorzystać wałek z rączką teleskopową. Warto też zaopatrzyć się w kuwetę malarską, z której będzie się nabierać grunt lub farbę.

Przygotowanie podłoża pod glinkę wenecką

Ściana przeznaczona do pomalowania glinką wenecką powinna być nośna, sucha i czysta. Nowe tynki cementowo-wapienne powinny schnąć 4 tygodnie, gipsowe – 2 tygodnie. W przypadku odnawiania domu ze ścian należy usunąć stare powłoki, zwłaszcza tapet, farb olejnych. Z powierzchni powinny być usunięte wszelkie zanieczyszczenia, kurz i pył. Jeśli nowe podłoże może być bardzo chłonne, warto je zagruntować. Jeśli ma ono przebarwienia, powinno się je pomalować farba podkładową (1-2 warstwy), która stworzy jednolitą powierzchnię.

Glinka wenecka wykonanie

Generalnie do wykonania powłoki dekoracyjnej wystarczy 1 warstwa glinki weneckiej, ale jeśli chcemy wzmocnić efekt, zagęścić przetarcia, zastosować różne kolory, można nakładać ją w 2 warstwach.

Glinka wenecka jest gotowa do użycia, wystarczy ją tylko ręcznie wymieszać. Jeśli stosujemy pigment, najlepiej od razu wymieszać go z całą objętością farby, żeby uzyskać jednolity kolor.

Ze względu na konieczność szybkiej obróbki pomalowanej powierzchni, glinkę nakłada się partiami – na mniejsze fragmenty ściany. Szerokim pędzlem rozprowadzamy glinkę ruchami krzyżowymi – we wszystkich kierunkach.

Po kilku-kilkunastu minutach dokładnie rozcieramy glinkę wenecką na powierzchni, żeby nie było widać smug pędzla oraz żeby nie powstały plamy o zbyt grubej warstwie i zbyt mocnym kolorze. Do tej czynności używa się pędzla oczyszczonego z farby, najlepiej suchego.

Po upływie mniej więcej 30 minut od nałożenia glinki weneckiej, gdy powłoka nieco przeschnie, można ją obrobić plastikową pacą. Zamaszystymi ruchami we wszystkich kierunkach rozcieramy farbę, a zwłaszcza białe grudki. W efekcie ma powstać powłoka o jednolitym wyrazie. Podczas tego procesu na pacy nie mogą zbierać się białe grudki. Jeśli tak jest, należy jeszcze poczekać na lepsze podeschnięcie farby.

Nanosząc glinkę wenecką na fragmentach ściany i obrabiając ją w taki sam sposób, można stworzyć ładne wykończenie całej przeznaczonej do pomalowania powierzchni. Zależnie od oczekiwanego efektu i przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie użytkowana powierzchnia wykończona glinką wenecką, można ją zabezpieczyć lakierem bezbarwnym. Nanosi się go walkiem w 1 lub 2 warstwach.

Glinka wenecka
Autor: Valpaint Glinkę wenecka stosuje sie do dekoracji fragmentów lub wybranych ścian

Glinka wenecka cena

Glinka wenecka jest najczęściej sprzedawana w opakowaniach o pojemności 2,5 l. Kosztuje mniej więcej 200 zł i wystarcza na pomalowanie około 10 m2. Jednak do pełnego wykończenia powierzchni potrzebne mogą być jeszcze grunt lub farba podkładowa, a także lakier do zabezpieczenia. Zestaw do pomalowania 10 m2 powierzchni kosztuje ok. 320 zł. W jego skład wchodzi opakowanie glinki weneckiej (2,5 l), 2 opakowania farby podkładowej (2 x 1 l), pigment barwiący (20 ml) oraz pędzel i paca plastikowa do wygładzania.

Na zamówienie można sprowadzić z Włoch glinkę wenecką tamtejszych producentów. Jest ona znacznie droższa – produkt do pomalowania 7 m2 kosztuje ponad 400 zł. Jednak oryginalne glinki mają bogatą paletę kolorów oraz dodatkowe efekty, np. metaliczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE