Artystyczne malowanie ścian. Jak malować dekoracyjnie farbami strukturalnymi
Jeżeli podoba ci się artystyczne malowanie ścian, wybierz farby strukturalne. Znakomicie sprawdzą się w roli dekoracji. Do artystycznego malowania ścian potrzebne są odpowiednie narzędzia malarskie, dobre pomysły i odrobina wyobraźni. Podpowiadamy jak osiągnąć oszałamiający efekt i jak pomalować ściany tak, by były prawdziwą dekoracją wnętrza.
Farby strukturalne - idealne do artystycznego malowania ścian
Jesli chodzi o artystyczne malowanie ścian, farby strukturalne są do tego wprost stworzone. Farby te pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów na ścianie, zapewniają wysoką odporność oraz trwałość i są mimo swej ceny znacznie tańsze od podobnych wizualnie tynków dekoracyjnych (których aplikacja jest także bardziej skomplikowana i wymaga większych umiejętności).
Jedynym utrudnieniem w stosowaniu farb strukturalnych do artystycznego malowania ścian jest ich mała dostępność. Niewiele firm ma je w ofercie i trudno je kupić w sklepie z chemią budowlaną.
Narzędzia do malowania
Do artystycznego malowanie ścian farbą strukturalną potrzebne są mieszadło z wiertarką, wiadro, paca i inne przedmioty, które mogą posłużyć do wykonania zaplanowanego wzoru (szczotki, gąbki, wałki, grzebienie, pace zębate itp.). Wybór przyrządów służacych do dekorowania ścian oraz uzyskany wzór zależą jedynie od naszej wyobraźni. Nakładanie farb strukturalnych jest dość łatwe.
Nakładanie farby na ścianę
Najpierw należy wymieszać farbę zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie nakłada się ją na ścianę równomierną warstwą za pomocą pędzla, wałka, pacy czy szpachelki – w zależności od gęstości produktu. Trzeba pamiętać, że faktura ściany będzie jednolita, jeśli zostanie nałożona „jednym pociągnięciem” na całej długości malowanej powierzchni, bez odrywania narzędzia od ściany.
To właściwie jedyna trudność związana z aplikowaniem farb strukturalnych. Jeżeli więc do artystycznego malowania jest duży fragment ściany, należy go podzielić na mniejsze pola, używając taśmy malarskiej.
Artystyczne malowanie ścian: najważniejsza faktura
Artystyczne malowanie ścian wymaga od malarza wyobraźni i fantazji. Po nałożeniu farby należy chwycić za szczotkę, pędzel czy gąbkę i przystąpić do nadawania ścianie właściwej faktury. Trzeba to jednak zrobić, zanim farba wyschnie.
Do wytłaczania na powierzchni ściany wzorów można użyć specjalnego wałka fakturowanego. Warto wiedzieć, że służą one tylko do dekorowania ściany – nie należy ich maczać w pojemniku z farbą. Specjalne wałki mogą być gumowe, gąbkowe lub irchowe.
Do wykończenia powierzchni można także stosować pędzle, szpachelki, grzebienie bądź szablony. Efekty powstające przy wykorzystaniu różnych narzędzi można ze sobą łączyć, tworząc oryginalne faktury. Pamiętaj, że narzędzia służą tylko do ozdabiania ściany – nie należy ich maczać w pojemniku z farbą. Specjalne wałki mogą być gumowe, gąbkowe lub irchowe.
Do wykończenia powierzchni można także stosować pędzle, szpachelki, grzebienie bądź szablony. Efekty powstające przy wykorzystaniu różnych narzędzi można ze sobą łączyć, tworząc artystyczne faktury.
Zasady malowania farbami strukturalnymi
Nie należy malować farbami strukturalnymi, jeśli temperatura otoczenia jest niższa niż 8°C. Podczas malowania ścian farbę trzeba co pewien czas energicznie zamieszać, ponieważ tworzące fakturę granulki dolomitu lub innych wypełniaczy mogą osadzać się na dnie opakowania. Farby te schną do 48 godzin, ale twardnieją już po ośmiu godzinach, zależnie od grubości warstwy. Możemy wtedy wykończyć pomalowaną powierzchnię bezbarwnym lub kolorowym lakierem – matowym albo z połyskiem.
Artystyczne malowanie ścian nie wymaga dużych umiejętności
Przy artystycznym malowaniu ścian potrzebna jest tylko wyobraźnia kolorystyczna oraz sprawność nakładania. Nie musimy zatrudniać specjalisty, co przekłada się na niskie koszty wykonania dekoracji. Jest to możliwe dzięki temu, że farby do dekoracji ścian można nakładać na siebie kolejno bez ryzyka zmieszania się ich na ścianie.
Efekty imitujące np. kamienne okładziny uzyskuje się przez gładzenie powierzchni ścian szapchelką, dociskanie do niej wałkiem do tapet pogniecionej folii malarskiej czy też przejeżdżanie po powierzchni farby specjalnym wałkiem.