Sposoby na optyczne powiększenie poddasza: triki aranżacyjne

2024-07-19 12:12

Nawet wtedy, gdy na poddaszu jest mało miejsca, można stworzyć wrażenie przestronnego pomieszczenia. W tym celu warto zastosować triki aranżacyjne na optyczne powiększenie wnętrza i praktyczne schowki. Oto gotowe rozwiązania i inspiracje na wykorzystanie aranżacyjnego potencjału wnętrz pod skosami.

Spis treści

  1. Optyczne powiększanie poddasza: kolory
  2. Triki aranżacyjne powiększające wnętrza: szkło i lustra
  3. Meble praktyczne i mobilne
  4. Sprytne schowki: więcej przestrzeni na poddaszu
  5. WIDEO: Adaptacja poddasza: okna dachowe
  6. Wybieramy okna: sposób na jasne poddasze
  7. Okno obrotowe
  8. Nastrojowe oświetlenie wnętrza

Poddasze budzi emocje. Większość osób je uwielbia, niektórzy nie znoszą. Co budzi takie skrajne reakcje? Skosy! Skośne połacie dachu bardzo wyraźnie definiują przestrzeń. Podpowiadamy, jak dobrze urządzić takie wnętrza. Obecnie nowe technologie, rozwiązania budowlane i architektoniczne dają duże możliwości zaprojektowania niepowtarzalnego i wygodnego poddasza. Podczas urządzania pomieszczeń pod skosami, warto zastosować triki aranżacyjne, które sprawdzają się w małych pomieszczeniach i pozwalają jego mankamenty przemienić w atuty. Przede wszystkim unikajmy wydzielenia małych pomieszczeń na poddaszu, gdzie większość powierzchni to "martwe" metry, trudne do wykorzystania ze względu na niedostateczną wysokość. Pozostawiając wnętrze jednoprzestrzenne, z przegrodami nie sięgającymi "krzywego" sufitu, zyskamy ciekawe, przestronne lokum. Na małym poddaszu postawmy przede wszystkim na jasne kolory i tworzywa, szklane drzwi i lustra, lekkie meble, dekoracyjne oświetlenie i koniecznie schowki. 

Optyczne powiększanie poddasza: kolory

Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie poddasza jest zastosowanie jasnych kolorów. Ściany warto pomalować na kolor biały lub pastelowy, np. rozbielony błękit, lawenda, mięta, odcienie kremowe. Takie barwy to przy okazji doskonałe tło dla innych elementów wystroju wnętrza. Biel sprawdzi się zwłaszcza na poddaszach o skomplikowanym układzie dachu. Ponadto stonowane kolory wprowadzają ład do aranżacji wnętrza.

Pamiętaj! Urządzając ciasne poddasze, że:

  • nie należy malować skosu na mocny kolor - bo to jeszcze bardziej przytłoczy pomieszczenie,
  • nie należy odcinać intensywną barwą ścianki kolankowej - bo to również zacieśnia wnętrze.

Sprawdź też:

Wybierając kolory na poddasze pamiętajmy także o kolorze i wzorze podłogi. Dobrze jest w aranżacji poddasza tak połączyć materiały i barwy, aby pasowały do siebie, dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie wydzielać nimi przestrzeni. W ciasnych i niskich pomieszczeniach unikajmy dużych i wyraźnych wzorów. Dlatego posadzka, nawet gdy jest jasna, nie powinna mieć wyraźnego rysunku słojów, żeby nie zdominować aranżacji poddasza. Warto wiedzieć, że wykończenie naturalnymi deskami skosów i sufitów optycznie obniża pomieszczenia. Takie rozwiązanie lepiej zastosować tylko jeśli pomieszczenie jest wysokie. Podpory dachu czy odsłonięta więźba stracą ciężar, gdy się je pomaluje na biało. Brak kolorystycznych kontrastów w aranżacji dodaje wnętrzu przestronności.

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Triki aranżacyjne powiększające wnętrza: szkło i lustra

W aranżacji pomieszczeń na poddaszu w celu optycznego powiększenia przestrzeni sprawdzą się duże lustra i przeszklenia. Świetliste płaszczyzny dodają wnętrzom przestronności. Pomieszczenia zyskają przestrzeń, jeśli oddzieli się je drzwiami przeszklonymi lub z mlecznego szkła. Niektóre meble, np. blat stołu też mogą być szklane.

Sprawdź też:

Nic tak nie powiększy optycznie i rozświetli ciasnego wnętrza na poddaszu jak duża tafla lustra. W łazience warto ją nakleić na ścianę nad wanną lub umywalką, docinając taflę do skosów dachu. Wtedy złudzenie jest najlepsze. Kinkiety zamontowane na płaszczyźnie lustra podwoją efekt świetlny. Można też lustro umieścić tak, by odbijało widok z okna lub ładny fragment wnętrza.

Meble praktyczne i mobilne

Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza poddasza postawmy też na mobilne i funkcjonalne meble, które łatwo przestawiać i nie wyglądają "ciężko" w aranżacji. Sprawdzą się sprzęty ażurowe lub z tworzywa sztucznego. Sprawiają wrażenie lekkich, oprócz swojej podstawowej funkcji, mogą też pomóc w podziale wnętrza zastępując ściankę działową. Jeśli na poddaszu brakuje miejsca na komfortowy aneks jadalniany, skorzystajmy z mebli składanych. Takie krzesła, gdy się ich nie używa, można składować nawet w niskich schowkach pod skosami. Stół na co dzień będzie w wersji mini, a duży jedynie na specjalne okazje. Sporo problemów aranżacyjnych rozwiążą również meble modułowe, bo łatwiej je wpasować pod skosy niż te standardowe. Warto też wybrać sprzęty na kółkach (komody, szafki, skrzynie). Łatwo się je przestawia, co na małej przestrzeni jest szczególnie cenne i wysuwa, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do ich zawartości.

Sprytne schowki: więcej przestrzeni na poddaszu

Rozsądnym sposobem wykorzystania najniższych przestrzeni poddasza jest umieszczenie tam schowków, szafek, czy niskich półek robionych na wymiar. Pamiętajmy, że szafki przy ściance kolankowej powinny być tak zrobione, żeby można było do nich podejść w pozycji wyprostowanej. Robiąc półki, miejmy na uwadze, że im wyżej, tym będą płytsze. Najgłębsze są przy podłodze, ale by do nich sięgnąć, czasem trzeba się położyć. Wygodniejsze są szuflady, bo mogą być głębokie i długie. Pamiętajmy tylko, że ich boki są prostokątne (nie trójkątne), a więc nie wykorzysta się w pełni się miejsca pod skosem.

WIDEO: Adaptacja poddasza: okna dachowe

Adaptacja poddasza: okna dachowe

Wybieramy okna: sposób na jasne poddasze

Dobierając liczbę okien na poddaszu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. W sypialni np. potrzeba znacznie mniej światła niż w pokoju dzieci, gabinecie, czy salonie. Długość okna trzeba dobrać do kąta nachylenia dachu - im jest bardziej płaski, tym dłuższe powinno być skrzydło.

Sprawdź też:

Okna połaciowe wpuszczają niemal dwukrotnie więcej światła niż okna pionowe o tych samych wymiarach i przy takich samych warunkach atmosferycznych. Jeżeli w pomieszczeniu jest jedno okno najlepiej jest zamontować je pośrodku najdłuższej ściany - wtedy światło rozchodzi się równomiernie. Strefy we wnętrzu na poddaszu, gdzie spędzamy wspólnie czas, najlepiej jest usytuować w pobliżu okien lub bezpośrednio pod nimi. Przykładowo jeśli pod oknem ustawimy stół, to kącik jadalniany zyska światło, ale także wyda się większy. Gdy połać dachu jest nisko, dzięki oknu nie będzie się miało wrażenia, że dach spada na głowę.

Rekomendacje firmy FAKRO
Okna na pilota. Nowoczesne Okna dachowe FTP-V Electro Z-Wave sterowane pilotem

Autor: FAKRO

Okno obrotowe

Oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Po maksymalnym obróceniu zewnętrzna powierzchnia okna jest łatwo dostępna od środka wnętrza. Można więc umyć ją bez wychylania się czy wychodzenia na dach.

Okno Fakro FTP-V U5 Z-Wave

Profile: rama o grubości około 15 cm wykonana z drewna sosnowego pomalowanego dwukrotnie lakierem akrylowymOtwieranie: dolnePakiet szybowy: dwukomorowy, wypełniony kryptonem,z ciepłymi ramkami dystansowymi, trzy szyby hartowane,na zewnętrznej i wewnętrznej szybie powłoki niskoemisyjneWspółczynnik przenikania ciepła pakietu Ug: 0,5 W/(m2.K)Wyposażenie: automatyczny nawiewnik V40P, poczwórnysystem uszczelnienia, system topSafe, technologia thermoPro,sterowanie elektryczne w systemie Z-Wave, pilot, siłownik o wysięgu 24 cm, czujnik deszczuWspółczynnik przenikania ciepła okna Uw: 0,97 W/(m2.K)Cena netto: otwierane ręcznie – 2034 zł,ze sterowaniem elektrycznym - 2949 złProducent: FAKRO

Nastrojowe oświetlenie wnętrza

Na poddaszach, zwłaszcza tych z zachowaną więźbą dachową i ciekawymi elementami architektury, niebagatelną rolę odgrywa sztuczne oświetlenie. Dlatego już na etapie projektu aranżacji poddasza zaplanujmy jego rozmieszczenie. Przemyślmy w jakich miejscach rozmieścić oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe, będące uzupełnieniem oświetlenia zadaniowego, które doskonale rozświetli wnętrza pod skosami. Przykładowo można podświetlić słupy konstrukcyjne od dołu, montując na podłodze reflektorki, dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie wyższego. Oświetlenie dekoracyjne warto też zastosować w różnych ciemnych wnękach. Podświetlenie ledowe w łazience np. nad lub pod wanną, czy wokół lustra lub zabudowy, daje niepowtarzalny efekt i nastrój, a także skutecznie pogłębia małą przestrzeń.

Artykuł powstał we współpracy z firmą FAKRO.