Ogrzewanie poddasza: czy przy adaptacji wykorzystać istniejącą instalację grzewczą czy wykonać niezależną?

2022-01-03 16:26
Jak zamienić stary strych w poddasze użytkowe? ZDJĘCIA poddasza przed i po remoncie
Autor: Piotr Mastalerz Poddasze po adaptacji prezentuje się niesamowicie. Stare belki nadają strychowi wyjątkowy klimat. Montaż kozy na poddaszu spowodował, że aranżacja jest bardziej przytulna

Ogrzewanie poddasza: jak ogrzać zaadaptowane poddasze? Jeżeli decydujesz się na dobudowę poddasza użytkowego lub adaptację strychu, przemyśl kwestię ogrzewania. Podstawowy pytanie to: czy dotychczasowa instalacja grzewcza będzie w stanie ogrzać dodatkową przestrzeń, czy niezbędna jest instalacja niezależnego źródło ciepła.

Ogrzewanie poddasza można włączyć do systemu centralnego ogrzewania całego budynku, albo wykonać jako niezależne.

Kiedy dotychczasowe źródło ciepła wystarczy na poddaszu? Przede wszystkim trzeba sprawdzić moc źródła ciepła (czy wystarczy, by ogrzać zwiększoną o przestrzeń poddasza kubaturę), a także parametry pracy pomp obiegowych i elementów zabezpieczających. Od źródła ciepła wyprowadza się piony (zasilający i powrotny) na poddasze i dalej odgałęzienia do planowanych miejsc montażu grzejników na poddaszu. Można to zrobić przez rozdzielacz – piony doprowadza się do rozdzielacza, a od niego układa przewód zasilający i powrotny do poszczególnych grzejników, albo jako rozgałęzienie poziomych przewodów (układ trójnikowy). Od rozdzielacza można też poprowadzić pętle ogrzewania podłogowego, jeśli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie na poddaszu. Przewody chowa się w warstwie podłogi, w przestrzeni podłogi na legarach, w bruzdach ściennych lub w zabudowie g-k. Grzejniki powinny znaleźć się pod oknami, można je zawiesić na ścianie szczytowej lub kolankowej. W miejscu planowanego montażu grzejnika zabudowę gipsowo-kartonową trzeba odpowiednio wzmocnić.

Jeśli kocioł nie jest bardzo stary i do tej pory nie sprawiał kłopotów, nie trzeba go wymieniać. Gdy kocioł jest już mocno zużyty, taki remont jest dobrą okazją do zainstalowania nowego, na przykład kondensacyjnego, o większej sprawności. Decyzja jest jednak zbyt poważna, by ją podejmować na oko. Potrzebna jest opinia fachowca wydana po obejrzeniu dokumentacji technicznej (i/lub inwentaryzacji) oraz obliczeniu zapotrzebowania na ciepło.

Obniż swoje rachunki za ogrzewanie

GALERIA: poddasze w drewnie - patent na klimatyczne wnętrza

Kiedy wygodniejsze na zaadaptowanym poddaszu będzie niezależne źródło ciepła

Gdy nie ma możliwości rozbudowania centralnego systemu grzewczego, można zrobić osobną instalację grzewczą na poddaszu, montując indywidualne źródło ciepła, ale zdecydowanie prostszym pod względem wykonawczym rozwiązaniem jest wtedy ogrzewanie elektryczne na poddaszu. Może to być system płaszczyznowy – podłogowy lub ścienny w postaci kabli, mat lub folii albo różne rodzaje grzejników elektrycznych. Warto wówczas pomyśleć o zasilaniu ich z instalacji fotowoltaicznej i dzięki temu ograniczyć koszty ich eksploatacji.

W celu ogrzewania poddasza użytkowego niezależnym źródłem ciepła wygodniej będzie poprowadzić instalację grzewczą (nie będzie się łączyła z instalacją w pozostałej części domu) i ewentualnie, w razie potrzeby, osobno rozliczać koszty ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u.

Rozbudowa starej czy budowa nowej instalacji grzewczej na poddaszu

Aby o tym zdecydować, należy sprawdzić, jaką średnicę mają rury ułożone w starej części domu i jaki jest ich stan (stopień skorodowania, jeśli są stalowe, i szczelność połączeń). Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić na większe pompę obiegową i naczynie zbiorcze.

Ogrzewanie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Najlepiej, aby grzejnik na poddaszu znalazł się pod oknem. Można go zawiesić na ścianie szczytowej, gdy ścianka kolankowa jest niska, albo jej nie ma

Dostosowanie starej instalacji do ogrzewania poddasza

Dodanie nowych grzejników do ogrzewania poddasza do instalacji wykonanej tradycyjnie, z pionami, wymaga opróżnienia jej z wody i wycięcia fragmentów rur (dlatego prace należy prowadzić poza sezonem grzewczym), wykucia otworów w stropie oraz podłączenia dodatkowych odcinków rur i gałązek, a do nich grzejników na poddaszu.

Taka przeróbka może spowodować rozregulowanie hydrauliczne instalacji. W razie potrzeby po jej ponownym uruchomieniu trzeba będzie wyrównać spadki ciśnienia w obiegach wody przez wszystkie grzejniki, zmieniając nastawy wstępne zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych. Jeżeli dotychczas przy grzejnikach nie było zaworów regulacyjnych z głowicami termostatycznymi, powinno się je zainstalować.

Przed rozbudową starą instalację i grzejniki dobrze jest wypłukać z zanieczyszczeń nagromadzonych w niej podczas użytkowania. Stosunkowo łatwo (bez dużego zakresu kłopotliwych prac budowlanych) będzie rozbudować instalację w miarę nowoczesną, wykonaną tak zwanym systemem rozdzielaczowym. Z kotłowni do rozdzielacza na poddaszu trzeba będzie poprowadzić jeden przewód zasilający i powrotny, a na poddaszu rozprowadzić rury od rozdzielacza do grzejników i z powrotem.

Ogrzewanie poddasza
Autor: Robert Szarapka Rury zasilające grzejnik na poddaszu będą ukryte w podłodze. Są prowadzone w osłonie ter-moizolacyjnej, co nie tyko je chroni, ale ogranicza straty cie pła po drodze do grzejnika
Warto wiedzieć

Ogrzewanie elektryczne na poddaszu

Bezwzględnie najprostszym, ale i najdroższym eksploatacyjnie sposobem ogrzewania dodatkowej przestrzeni w domu będą grzejniki elektryczne. Podłącza się je do zwykłych gniazd 230 V, a skoro na poddasze i tak trzeba doprowadzić instalację elektryczną (na przykład do oświetlenia), wystarczy zrobić odpowiednio więcej gniazd wtykowych i dobrze je rozmieścić.

Odbiorniki o mocy większej niż 2kW (moc pojedyńczego grzejnika to 1-2,5 kW) wymagają zasilania z osobnego obwodu. Każdy obwód musi mieć własne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe na tablicy bezpiecznikowej, a drupę obwodów trzeba wyposażyć w zabezpieczenie różnicowoprądowe na prąd różnicowy 30 mA.

Pomysł ogrzewania grzejnikami elektrycznymi może wiazać się z wystąpieniem do dostawcy energii o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Decyzja należy zawse do dysponenta sieci, czyli zakładu energetycznego (zazwyczaj jest pozytywna). Jeżeli budynek ma przyłącze kablowe, zwykle nie trzeba go wymieniać (kabel ma spory zapas przekroju żył), jedynie w złączu zmienia się wielkość zabezpieczenia na dostosowane do nowego poboru mocy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają