Jak zaplanować remont poddasza? 4 sposoby, które pomogą Ci zwiększyć komfort na poddaszu i nie przepłacać

2019-08-08 7:41

Zwykle dysponujemy ograniczonym budżetem – szczególnie podczas prac remontowych, gdy w grę wchodzą większe kwoty. Dlatego remont poddasza warto planować z wyprzedzeniem i dzięki temu wybrać rozwiązania, które pozwolą Ci zwiększyć komfort użytkowania wnętrz poprzez wykorzystanie nieco tańszych rozwiązań. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik. Znajdziesz w nim 4 sprawdzone sposoby na to, jak wyremontować poddasze z głową, aby nie obciążyć domowego budżetu!

Poddasze - VELUX
Autor: VELUX

Z tekstu dowiesz się:

  • które pomieszczenia warto urządzić na poddaszu użytkowym,
  • jak zapewnić optymalne oświetlenie i temperaturę na poddaszu,
  • czy można zwiększyć powierzchnię poddasza za pomocą okien dachowych,
  • jak ustawić meble, by efektywnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu.

Remont poddasza może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – wszystko zależy od etapu budowy domu (z oczywistych względów remont użytkowanych wnętrz będzie tańszy niż adaptacja poddasza nieużytkowego i robienie wszystkiego od podstaw). O tym, jak obniżyć koszty remontu poddasza w starym domu, zapytaliśmy ekspertów marki VELUX.

1. Remont poddasza w starym domu? Zaplanuj układ pomieszczeń

Jeżeli zależy Ci na jak największym komforcie użytkowania domu, podczas remontu poddasza dokładnie zaplanuj układ pomieszczeń. O ile niższe kondygnacje domu nadają się na strefę dzienną (kuchnia, salon, korytarz i łazienka), o tyle na poddaszu warto zorganizować strefę prywatną. Składają się na nią takie wnętrza jak:

  • sypialnia rodziców,
  • sypialnia dla gości,
  • pokój dziecka,
  • łazienka i toaleta.

Pokoje sypialne będą w ten sposób oddzielone od miejsc emitujących hałas, np. salonu z telewizorem. Jeżeli pracujesz w domu i Twój zawód wymaga dużego skupienia, na poddaszu możesz urządzić również swój gabinet.

2. Markizy do okien dachowych, czyli optymalna temperatura na poddaszu

Aby poprawić komfort użytkowania poddasza, warto zadbać o odpowiednią temperaturę i optymalny dostęp do światła dziennego. Latem, gdy na zewnątrz panują upały, możesz regulować dopływ promieni słonecznych do wnętrza – pomoże Ci w tym zamontowana na oknie dachowym markiza. Cena takiego produktu waha się od ok. 200 do 1500 zł. Wszystko zależy od typu okna, rozmiaru i sposobu sterowania markizą – możesz wybrać model manualny, sterowany solarnie lub elektrycznie. Jeżeli zdecydujesz się na markizę sterowaną elektrycznie lub solarnie, zapewnisz sobie dodatkowy komfort zdalnej obsługi markiz.

Markizy VELUX montuje się od wewnątrz, po zewnętrznej stronie okna – dzięki temu blokują promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby. Dzięki temu markizy do okien dachowych aż o 76% redukują ilość ciepła wpadającego do wnętrza. Ponadto tkanina, z której wykonano markizę, jest przezroczysta i nie przesłania widoku na okolicę.

Czytaj więcej: Wszystko, co musisz wiedzieć o markizach do okien dachowych

Poddasze - VELUX
Autor: VELUX

3. Więcej przestrzeni na poddaszu? Zainstaluj lukarny i balkon dachowy

Na poddaszu każdy centymetr jest na wagę złota. Aby zwiększyć przestrzeń użytkową, nie musisz jednak dobudowywać kosztownego balkonu. Podczas remontu poddasza bardziej opłacalna jest instalacja nowych okien i balkonów dachowych. Zwróć uwagę na nowoczesne lukarny, czyli okna montowane w 4- lub 6-elementowe zestawy. Takie elementy nie tylko nadadzą nowoczesny wygląd wnętrzu i uatrakcyjnią bryłę budynku, ale także zapewnią nieograniczony widok na okolicę oraz optycznie powiększą pomieszczenie. Innym pomysłem na kreatywne wykorzystanie poddasza jest montaż balkonu dachowego.

Poddasze - VELUX
Autor: VELUX

4. Ustawienie mebli – jak wykorzystać wolną przestrzeń na poddaszu?

W pomieszczeniach na poddaszu do dyspozycji mieszkańców pozostaje zazwyczaj środkowa część pokoju, ponieważ efektowne skosy uniemożliwiają swobodne korzystanie z miejsca przy ściance kolankowej. Aby użytkowanie wnętrz było komfortowe, wysokość ścianki kolankowej na poddaszu użytkowym powinna wynosić przynajmniej 80–110 cm. Jeśli więc planujesz adaptację poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne, możliwe, że będziesz musiał podwyższyć ścianę kolankową. Taki remont poddasza wiąże się jednak z wyższymi kosztami – wymaga ingerencji w konstrukcję dachu.

Tańszym sposobem na efektywne wykorzystanie przestrzeni na już istniejącym poddaszu użytkowym jest odpowiednie ustawienie mebli. Powinno być ono możliwie najbardziej funkcjonalne – dlatego w pobliżu niskiej ścianki kolankowej warto ustawić takie meble jak:

  • łóżko,
  • szafka nocna,
  • komoda,
  • kanapa,
  • biurko.

Jeśli wysokość ścianki kolankowej wynosi przynajmniej 180 cm, możesz wykorzystać wyższe meble, takie jak:

  • półka na książki,
  • szafa z ubraniami.

Podczas remontu poddasza warto też pokusić się o wykonanie mebli na wymiar, dzięki czemu maksymalnie wykorzystasz wolną przestrzeń pod skosami.

Więcej praktycznych porad i produktów, które pomogą Ci zwiększyć komfort na poddaszu, znajdziesz na www.velux.pl.

Partnerzy