Aranżacja mieszkania na poddaszu, które jest pełne naturalnego światła

2014-04-23 17:58

Mieszkanie na poddaszu nie musi być ciemne i mało przytulne. Dzięki zastosowaniu i dobraniu odpowiednich połaci okien, takie wnętrze może być pełne naturalnego światła. Zobacz pomysł na rozwiązanie problemu aranżacji poddasza.

Głównym założeniem adaptacji poddasza było zachowanie elementów architektonicznych wnętrza. Pozostawiono mury klatki schodowej, stare drzwi wejściowe, belki konstrukcji dachu, deski podłóg, kominy. Elementy te zostały odnowione i zakonserwowane. Ich obecność sprawia, że mieszkanie nie jest tylko sterylnym nowoczesnym wnętrzem, ale zachowuje po części charakter starego poddasza. Nie można było zmienić kształtu dachu i bryły kamienicy z zewnątrz, bo podlega ona ochronie konserwatorskiej. Dlatego jedynym sposobem doświetlenia wnętrza były okna dachowe, które zamontowano niemal we wszystkich połaciach dachu.

Adaptacja poddasza – jakie formalności się z tym wiążą?

Przy adaptacji strychu na samodzielne mieszkanie niezbędne jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, w jego układzie obciążeń, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym, musisz mieć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami: pozwoleniem na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych – zgodą konserwatora. Prawdopodobnie trzeba też będzie wystąpić o dodatkowy przydział energii elektrycznej lub – jeżeli strych jest ogrzewany z sieci miejskiej – zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej.

Gdy skala adaptacji jest mniejsza, zamiar wykonania robót wystarczy zgłosić w urzędzie. Jeśli budynek należy do wspólnoty, na adaptację poddasza muszą się zgodzić wszyscy jego współwłaściciele – Twoi przyszli sąsiedzi, jeżeli do spółdzielni – jej zarząd lub członkowie. Po zakończeniu prac należy poinformować urząd o powstaniu nowej powierzchni użytkowej, od której zostanie naliczony podatek od nieruchomości.

Okna połaciowe
Autor: FAKRO Okno obrotowe. Ma oś obrotu w połowie wysokości skrzydła. Po maksymalnym obróceniu zewnętrzna powierzchnia okna jest łatwo dostępna od środka domu. Można więc ją umyć bez wychylania się czy wychodzenia na dach
Okna połaciowe
Autor: FAKRO Okna o podwyższonej osi obrotu. Jest ona umieszczona powyżej połowy wysokości skrzydła, więc nawet wysoka osoba może swobodnie podejść do jego krawędzi. Okno zapewnia bardzo dobre doświetlenie i szeroki widok
Okna połaciowe
Autor: FAKRO Okno uchylno-obrotowe. Skrzydło odchyla się na zewnątrz, pozostawiając wolne wnętrze. Jeżeli górna część okna znajduje się na wysokości powyżej 190 cm, klamka powinna być w jego dolnej części
Okna połaciowe
Autor: FAKRO Okno balkonowe. Jego otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne uchylane jest płynnie do góry aż do kąta 45°. Dolne jest wysuwane do przodu. Aby je zamknąć, należy jedynie zwolnić blokady znajdujące się przy barierkach na ościeżnicy

Dobranie odpowiedniego stylu wnętrza mieszkania na poddaszu

Na surowo

Poddasze ma najczęściej dużo różnych płaszczyzn – ścianek kolankowych, załamań połaci, kominów. Im jest ich więcej, tym aranżacja powinna być prostsza, by nie wprowadzić chaosu. To ważne również wtedy, gdy zależy ci na wyeksponowaniu naturalnych materiałów – słojów drewna na podłodze lub skośnej ścianie, faktury wiekowej więźby. Zachowasz ich naturalny wygląd, impregnując je olejem. Możesz je też przyciemnić albo rozjaśnić olejobejcą, bejcą czy lakierobejcą. Pamiętaj jednak, że ciemne elementy konstrukcyjne oraz wykończeniowe sprawdzą się na wysokim i przestronnym poddaszu. Małą przestrzeń potrafią zdominować.

Gładko i szorstko

Zróżnicowanie faktur naturalnych materiałów świetnie je podkreśla i zapobiega powstaniu aranżacyjnej monotonii. Elementy konstrukcji drewnianej i podłogę z drewna dobrze jest zestawić z idealnie gładką ścianą, np. zrobioną z płyt g-k pomalowanych na neutralny biały kolor. Ale nie wszystkie ściany i skosy muszą być takie. Jedną z nich, lub jedynie jej część, można pokryć tynkiem strukturalnym. Chodzi o to, by odegrała rolę akcentu dekoracyjnego, ale nie przytłoczyła pomieszczenia. Podobnie „zadziała” ceglany mur odkryty spod starych powłok farb i tynków. Pamiętaj tylko, że trzeba go zaimpregnować – zyska nowy blask i nie będzie ulegał zniszczeniu.

W stylu wnętrza

Okładzina ścienna z fakturą, np. jak ceglany mur, posadzka z rysunkiem słojów drewna, drewniane meble i wolno stojący piecyk to sprawdzony przepis na pełną ciepła aranżację.

Jakie okna połaciowe wybrać aby na poddaszu było wygodnie?

Różnią się sposobem otwierania, a od tego zależy, czy wygodnie będzie nam się z nich korzystało. Ale znaczenie ma też wysokość, na jakiej okna są montowane. Otwarte skrzydło powinno się znajdować ponad głową osoby przy nim stojącej (minimum – 180 cm od podłogi), by się o nie nie uderzać. Do wyboru są okna z klamkami lub uchwytami do otwierania montowanymi na dole ramy, na górze (wtedy nie powinny się znaleźć powyżej 180-200 cm od podłogi) lub z boku w oknach rozwieralnych. Można też wybrać okna otwierane pilotem, z zasilaniem energią elektryczną bądź słoneczną. Sprawdzą się, gdy okna muszą być zamontowane wysoko.