Piękna łazienka: nowoczesna i elegancka

2019-08-14 11:37 MATERIAŁ PARTNERSKI | Ferro
Nowoczesna i elegancka łazienka
Autor: gettyimages

Lubimy, gdy nowoczesne wnętrza mają w sobie ład i niewychodzącą z mody elegancję. Najlepiej, by były również w duchu ekologicznym. Tak też są projektowane współczesne łazienki.

Trendy wnętrzarskie pokazują jedno: nie chcemy powtarzalności w swoich domach i mieszkaniach, stawiamy na ich indywidualny charakter. Chętnie mieszamy style, faktury i kolory. Jednym z obecnych nurtów jest styl eko. Obejmuje nie tylko wnętrza, ale to w zasadzie styl życia. Od jakiegoś czasu te wszystkie mody nie omijają też łazienek.

Ekologiczna i elegancka łazienka
Autor: FERRO Bateria umywalkowa stojąca nablatowa Espacio, FERRO

Łazienka: ekologicznie i luksusowo

Teraz luksus we wnętrzach ma dwa oblicza. Używanie dobrych jakościowo materiałów idzie w parze z wykorzystaniem naturalnych surowców, jak np. dobre gatunkowo drewno czy kamień. W łazienkach łączone są one często z materiałami hi-tech, m.in. szkło, tworzywa sztuczne czy nowoczesne konglomeraty. Dobór wysokiej jakości armatury gra tu także kluczową rolę. Na pewno posłuży długie lata, bo nie koroduje i rzadziej ulega uszkodzeniom.

Współczesna łazienka wcale nie musi być retro – może być nowoczesna i minimalistyczna. I tutaj architekci stawiają na naturalne surowce, jak np. wyselekcjonowany kamień, forniry, drewno czy lubiany ostatnio beton. Zmienia się też podejście do kładzenia płytek na ścianach – nie robi się już tego od góry do dołu. Częściowo zastępują je specjalnie przeznaczone do łazienek farby, a nawet tapety. Baterie i deszczownice stają się tutaj akcentem, który nierzadko wyróżnia łazienkowe wnętrze.

Zero waste, czyli z poszanowaniem dla natury

Przestrzeń łazienki jest miejscem dosyć intymnym, ale również wystawionym dla wzroku gości. Chcemy, żeby wyglądała estetycznie i elegancko. Coraz częściej projektanci proponują rozwiązania ekologiczne, zgodnie ze znaną już na całym świecie zasadą „zero waste”, czyli nie marnujemy niczego. Warto więc, by w łazience znalazły się technologie, które pozwalają na oszczędne gospodarowanie wodą, jak i energią. Pomocne są w tym np. baterie umywalkowe z perlatorem (napowietrzony strumień wody powoduje, że zużycie wody jest mniejsze, a mycie pozostaje komfortowe). W perlatory wyposażone są różne baterie, np. jednouchwytowe, które przyspieszają regulację temperatury, a co za tym idzie zmniejszają zużycie wody. Perlator typu „spray” jest bardziej ekonomiczny niż jego zamiennik kaskadowy. Warto zwrócić tez uwagę na to, by perlator posiadał zakończenie z tworzywa albo silikonowy (łatwiej się je czyści i trudniej osadza się na nich kamień).

Elegancka łazienka
Autor: FERRO Algeo Set - Kompletny zestaw podtynkowy z baterią i deszczownicą

Baterie mogą mieć również „przycisk eko”, który umożliwia wybór większego lub mniejszego strumienia wody. W ekologiczne rozwiązania wyposażone są również zestawy natryskowe. Na przykład zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią Amigo VerdeLine firmy Ferro dzięki systemowi napowietrzania wody oraz ogranicznikowi jej wypływu zużywa jej nawet o 50 proc. mniej.

Oprócz baterii umywalkowych i prysznicowych można wybrać spłuczkę w toalecie z funkcją „stop” lub dwoma przyciskami, które stosujemy w zależności od ilości wody potrzebnej do spłukania.

Piękna łazienka
Autor: FERRO Bateria umywalkowa stojąca nablatowa Espacio oraz zestaw podtynkowy z baterią i deszczownią - Algeo Set
Bądź eko w swojej łazience
Bądź eko

Autor: gettyimages

- Zainwestuj w oszczędzające wodę rozwiązania, np. baterię z perlatorem;

- Zakręcaj wodę podczas mycia zębów;

- Korzystaj częściej z prysznica, niż z kąpieli w wannie;

- Używaj energooszczędnego oświetlenia;

- Przy wyborze sprzętu do łazienki (np. pralki czy suszarki do ubrań) zwracaj uwagę na to, ile prądu zużywa.

Dostosowana do potrzeb

Większe mieszkania i domy projektowane są z dwiema lub więcej łazienkami. Mamy więc łazienkę rodziców, dzieci, dla gości czy nawet techniczną. Każda z nich urządzana jest pod kątem jej użytkowników. Popularne stają się także łazienki przy sypialniach - są z nimi połączone. W ten sposób strefa intymna jaką jest sypialnia powiększa się o łazienkę. Tego typu łazienka przeważnie jest miejscem dla dwóch osób oraz zaprojektowaną tak, by czuć się w niej swobodnie i komfortowo. Oprócz wanny chętnie stosowanym rozwiązaniem są tu kabiny prysznicowe typu „walk-in”, które podtrzymują wrażenie dostępności łazienki z sypialni.

Łazienka staje się jednym z bardziej ulubionych miejsc w domach, w którym można się zrelaksować i poświęcić czas dla siebie. Bez względu na jej metraż można urządzić ją indywidualnie i według swoich potrzeb. Poza tym szereg rozwiązań technologicznych pozwala także na używanie jej bez nadmiernego zużywania wody i energii. Jest przykładem pomieszczenia, w którym funkcjonalność stoi obok estetyki i ekologii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE