Oświetlenie do sauny. Jakie wybrać lampy do sauny i gdzie je zamontować?

2022-02-23 15:59
Sauna w domu
Autor: Małgorzata Góra Sauna w domu ma wielu fanów, których nie trzeba przekonywać do jej walorów. To miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego powinno być ono odpowiednio oświetlone

Odpowiednie oświetlenie do sauny tworzy klimat tego pomieszczenia. Wybierając lampy do sauny, pamiętaj, że muszą być przystosowane do specyficznych warunków, jakie tu panują. Sauna to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego oświetlenie powinno być delikatne i nastrojowe.

Podczas kąpieli w saunie ważne jest nie tylko ciepło, ale także – inne bodźce działające na zmysły. Światło jest tym elementem, który tworzy odpowiedni nastrój. Oświetlenie do sauny powinno mieć odpowiednie natężenie, które sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.

Sauna w domu? Zobacz etapy budowy sauny

Jakie oświetlenie do sauny

Producenci saun stosują dużo różnych rozwiązań i lamp do sauny, między innymi oświetlenie halogenowe, listwy oświetleniowe umieszczane za oparciami lub pod ławkami, a także specjalne abażury rozpraszające światło. 

W saunach stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe. Żarówka w takiej oprawie oświetleniowej jest całkowicie zasłonięta szczelnym kloszem. Nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Oprawki oświetleniowe można dodatkowo przysłonić specjalnymi, drewnianymi abażurami. 

 Przeczytaj też:

Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie LED do sauny. Przy jego pomocy można zbudować wyjątkowy klimat, który będzie elementem koloroterapii, mającej działanie uspokajające i rozluźniające. Światło może być białe lub kolorowe.

Gdzie montować lampy w saunie

Oprawki oświetleniowe w saunie montuje się najczęściej na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu – minimum 30 cm. Mogą znajdować się też pod ławkami. Taki sposób umieszczenia oświetlenia stwarza przyjemny nastrój. 

Oprawy oświetleniowe muszą być przystosowane do specyficznych warunków w saunie. Trzeba pamiętać, aby nigdy nie umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem w saunie.

ważne

Natężenie światła w saunie nie powinno być zbyt silne, musi ono bowiem sprzyjać relaksowi - dawać ciepłe, rozproszone światło o małym natężeniu.

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet

Czy instalowanie w saunie urządzeń elektrycznych nie jest niebezpieczne?

Nie, jeśli przestrzega się zasad ochrony przed porażeniem prądem. Ze względu na panujące tam warunki, należy się szczególnie ostrożnie obchodzić z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. W saunie są one ostrzejsze niż w łazience. W zasadzie oprócz pieca można instalować w niej wyłącznie niezbędne oprawy oświetleniowe, zegary i czujniki temperatury.

Przeczytaj też:

Inteligentne sterowanie temperaturą: energooszczędne instalacje >>>

Urządzenia mogą być zasilane indywidualnie z transformatora separacyjnego lub niskim napięciem nieprzekraczającym dopuszczalnego napięcia dotykowego SELV (Safety Extra Low Voltage) – 12 lub 24 V. Oświetlenie do sauny zasilane napięciem 230 lub 12 V może się znajdować w IV strefie, czyli na suficie lub na ścianach pod ławkami.

Wszystkie instalacje elektryczne w saunie, zarówno podłączenie pieca, jak i oświetlenie, powinny być wykonywane przez autoryzowanego instalatora posiadającego wymagane uprawnienia

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski, Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci Warto zaplanować w pobliżu sauny natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli oraz przestrzeń, w której będzie można odpocząć w trakcie i po kąpieli, na przykład na leżakach. Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie