Mała łazienka. Jak w niej zmieścić wannę i prysznic?

2011-03-09 11:12

Chcesz rano wziąć szybki prysznic przed wyjściem do pracy, a wieczorem wygrzać się w wannie pełnej gorącej wody? To możliwe nawet w małej łazience. Zobacz, jak zaprojektować przestrzeń wąskiej i małej łazienki, tak by zmieścić w niej wannę i prysznic. Poznaj urządzenia, które łączą w sobie funkcje kąpielowo-natryskowe. Dowiedz się, jak powiększyć mały brodzik...

Mała łazienka. Jak w niej zmieścić wannę i prysznic
Autor: Glazura Królewska Kabina prysznicowa, sedes i niewielka umywalka to standardowe wyposażenie małej łazienki

Ważne wymiary

W małych łazienkach najważniejsze są wymiary urządzeń. Standardem jest kabina o wymiarach 90 x 90 cm. Jeśli nie dysponujemy takim brodzikiem, dobry będzie brodzik asymetryczny, którego jeden bok będzie dłuższy niż 80 cm, na przykład 80 x 90 cm lub 80 x 100 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też brodzik półokrągły, gdyż zmieści się w każdym narożniku, oszczędzając w ten sposób przestrzeń.

Wygodna wanna ma przeciętnie 80 cm szerokości i od 160 do 180 cm długości. Jeżeli wielkość łazienki nie pozwala na umieszczenie takiego urządzenia, można zamontować wannę do siedzenia o szerokości 70 cm i długości 120 cm i powiększyć ją nieco za pomocą murka. Nie będzie ona miejscem relaksu, ale pozwoli na przykład umyć dziecko czy namoczyć pranie.

Poza tym trzeba pamiętać, że przed każdym przyborem sanitarnym należy zachować powierzchnię manewrową szerokości przynajmniej 80 cm. Tyle potrzeba, aby nie obijać się łokciami o sprzęty.

Warto wiedzieć

Funkcjonalna łazienka wymaga dobrego projektu

Funkcjonalna łazienka to łazienka wygodna, dostosowana do potrzeb użytkowników. By móc się swobodnie poruszać po łazienkowym wnętrzu, wszystkie elementy wyposażenia muszą mieć swoje określone miejsce, by w łatwy sposób można było z nich korzystać.

Z powyższego powodu – zanim zaczniemy urządzać pomieszczenie – warto zrobić projekt łazienki, na który naniesiemy wszelkie parametry.

Jednak zanim zaczniemy mierzyć, powinniśmy zadbać o odpowiedniej wielkości armaturę łazienkową. Musi być ona bowiem dopasowana do danego wnętrza. My z kolei musimy sobie zdawać sprawę z tego, że o ile do łazienki o dużej powierzchni włożyć możemy w zasadzie wszystko, to z małą łazienką może być kłopot. Dlatego też ważne jest odpowiednie zaplanowanie łazienki oraz wiedza na temat minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami łazienkowej ceramiki.

Jak powiększyć mały brodzik lub wannę

Jeżeli w łazience najlepiej wyglądałby asymetryczny brodzik (na przykład 70 x 90 cm), a nie możemy takiego znaleźć, możliwe jest jego powiększenie poprzez domurowanie między kabiną a ścianą murka. Może on się znajdować na poziomie brodzika albo być wyższy. Nie powinien jednak przekraczać wysokości bioder, aby kąpiąca się osoba nie uderzała w niego łokciami.

Ten pomysł sprawdzi się również wtedy, gdy musimy umieścić obok siebie wannę i brodzik różnej wielkości. Wtedy odstęp między nimi można zamurować, a powstały w ten sposób murek wykorzystać jako półkę na przybory toaletowe. Jeśli na ścianie z murkiem zaplanowano baterię, trzeba się upewnić, czy wylewka jest wystarczająco długa. Jeżeli nie uda się znaleźć odpowiednio długiej wylewki, najlepiej zrobić murek 20 cm powyżej krawędzi wanny. W ten sposób zapewnimy możliwość przymocowania baterii do murka.

Pamiętaj

Zadbaj o odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami łazienkowymi

Funkcjonalna umywalka powinna być zamontowana przynajmniej 30 cm od ściany prostopadłej, natomiast jej krawędź powinna znajdować się 80-85 cm od podłogi. Bateria ścienna powinna znaleźć się 25-30 cm nad umywalką. Pomiędzy umywalką a sedesem, wanną czy prysznicem należy zachować odstęp nie mniejszy niż 20 cm. Wolna przestrzeń przed umywalką powinna wynosić co najmniej 100 cm.

Brzeg wanny powinien znajdować się 55-60 cm nad powierzchnią podłogi, a odległość od brzegu wanny do uchwytu baterii nie powinna być mniejsza niż 10 cm i nie większa niż 25 cm. Jeśli posiadamy łazienkę wyjątkowo małą. to umywalka może nachodzić na wannę do 5 cm. Wolna przestrzeń przed wanną powinna wynosić minimalnie 100-120 x 70-100 cm.

Odległość sedesu od ściany prostopadłej nie powinna być mniejsza niż 20 cm, natomiast brzeg miski powinien znajdować się między 40 a 45 cm nad poziomem posadzki. Wolna przestrzeń przed urządzeniem to 80 x 60-80 cm.

Jeśli chodzi o kabinę prysznicową, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na dość dużą liczbę rozmaitych elementów. Bateria w kabinie prysznicowej powinna znajdować się około 100 cm nad brodzikiem, natomiast główka natryskowa około 170 cm nad nim. Przestrzeń między kabiną a sedesem powinna wynosić minimum 20 cm, między kabiną a umywalką – minimum 30 cm. Jeśli kabina ma drzwi, które otwierają się na łazienkę, to również musimy wziąć pod uwagę pewne bezpieczne odległości, by przy otwieraniu kabiny drzwiczki nie obijały się o wyposażenie w łazience czy też o drzwi wejściowe. Specjaliści zalecają, aby wolna przestrzeń przed urządzeniem wynosiła 80-100 x 90-100 cm.

Pozostałe podkategorie