Spis treści
- Gdzie postawić pralkę?
- Prądożercy. Jaki sprzęt najwięcej prądu?
- Pralka wolno stojąca czy do zabudowy?
- Jak powinniśmy dbać o pralkę, by dobrze działała?
- Wielkość pralki. Jaką wybrać?
- Programy prania. Jakie powinna mieć pralka?
- Pralka a oszczędność
- Pralka: głośność i udogodnienia
Niektórzy pewnie jeszcze pamiętają, że kiedyś wybrać pralkę było łatwo: w sklepach bywała pralka Frania i właściwie nic więcej. A żeby stać się jej szczęśliwym posiadaczem, często trzeba było odstać swoje w kolejce i liczyć na to, że w sklepie pojawią się właśnie pralki, a nie na przykład telewizory.
Dzisiaj jedynym ograniczeniem w zakupie pralki może być tylko budżet. Dlatego zapewne zdecydujemy się na najdroższą. Najdroższą, na jaką nas stać. I choć od przybytku głowa nie boli, wybrać odpowiednie urządzenie wcale nie jest łatwo. Jak wśród licznych modeli znaleźć ten właściwy dla nas?
Zobacz także: Remont łazienki. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu? Jak powiększyć małą łazienkę? Inspiracje
Zacznijmy od określenia naszych potrzeb. Jaka pojemność pralki jest nam potrzebna? Czy chcemy, żeby miała funkcję suszarki? Czy wolimy, żeby o skończonym praniu informowała nas powiadomieniem na smartfonie, czy wystarczy nam sygnał dźwiękowy? A przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego, czy wymarzony model zmieści się w przygotowanym dla niego miejscu. Bo co z tego, że ma on wszystkie pożądane funkcje, jeżeli nie wpasujemy go do wnęki koło WC.
Gdzie postawić pralkę?
W naszych mieszkaniach pralka najczęściej znajduje się w łazience. Zdarza się, że trafia do kuchni, ale trzeba przyznać, że pranie ubrań tam, gdzie się szykuje jedzenie, to rozwiązanie mało wygodne. Szczęściarzem jest ten, kto może sobie pozwolić na osobną pralnię. W niej można, korzystając z odpowiedniej zabudowy, składować brudne elementy garderoby, a po praniu rozwiesić je do suszenia. Jeśli takiego miejsca nam brakuje, powinniśmy rozważyć zakup pralko-suszarki albo osobnych pralki i elektrycznej suszarki. To rozwiązanie bardzo wygodne, lecz trzeba pamiętać, że są to urządzenia energochłonne i nasz portfel wyraźnie odczuje, że z nich korzystamy.

i
Prądożercy. Jaki sprzęt najwięcej prądu?
Z urządzeń domowych, które mamy stale podpięte do źródła zasilania, największym pożeraczem prądu jest płyta indukcyjna. Jej roczne zużycie energii może sięgać średnio 1200 kWh. Piekarnik to zużycie na poziomie 365 kWh, lodówka 250 kWh, zmywarka 210 kWh, a telewizor 130-140 kWh.
Zupełnie nieźle na tym tle wypada pralka klasy D (dawniej A++). Jej roczne zużycie prądu przy korzystaniu pięć razy w tygodniu kształtuje się na poziomie 140 kWh. Dodatkowa suszarka zużywa od 1,4 do nawet 2 kWh podczas jednego cyklu. Używana tak często jak pralka zużyje zatem rocznie od 364 do 520 kWh. Jeszcze bardziej energochłonna okazuje się pralko-suszarka. Takie combo podczas jednego cyklu prania z suszeniem zużywa średnio aż 5 kWh.
Zobacz także: Inteligentna kuchnia. Jak smart urządzenia rewolucjonizują gotowanie i przechowywanie jedzenia
Wynika to z tego, że w pralko-suszarkach załadunek do suszenia może być tylko mniej więcej połową załadunku prania. Trzeba zatem przyjąć, że na jeden cykl prania przypadają dwa cykle suszenia. W rezultacie roczny pobór prądu przez pralko-suszarkę, przy założeniu pięciu prań z suszeniem w tygodniu, wynosi aż 1300 kWh. A to czyni takie urządzenie najbardziej prądożernym w naszym mieszkaniu. Przynajmniej wtedy, gdy korzystamy z niego pięć razy w tygodniu albo częściej.

i
Pralka wolno stojąca czy do zabudowy?
Mimo tego, że na pierwszy rzut oka pralki do zabudowy i wolno stojące nie różnią się od siebie tak znacznie jak lodówki, to jednak są między nimi różnice, które należy wziąć pod uwagę. Pralkę wolno stojącą można spróbować zabudować, żeby ją ukryć przed wzrokiem, ale koniecznie trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przede wszystkim zabudowa takiej pralki nie powinna być „szczelna”. Należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji, bo brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do szybszego zniszczenia urządzenia. System wentylacji pralek wolno stojących jest inny niż tych do zabudowy. Model wolno stojący można zatem bez problemu zabudować od góry, czyli ustawić pod blatem albo szafką wiszącą, natomiast lepiej nie zabudowywać go od frontu. Owszem, taką pralkę schowa się też w szafce z drzwiami, jednak wówczas między bokami, drzwiczkami i wierzchem pralki a ewentualną zabudową powinna pozostać wolna przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ powietrza.
Pamiętajmy, że blat nie może „leżeć” na pralce. Musi być od niej odseparowany, aby urządzenie mogło się poruszać przy odwirowywaniu prania. To rodzi kolejny problem z zabudową pralki wolno stojącej: umiejscowiony nad nią blat może być przez to na tyle wysoko, że korzystanie z niego nie będzie wygodne.
W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłaby zawieszona nad pralką szafka. Z oczywistych względów w takiej zabudowie nie możemy wykorzystać pralki ładowanej od góry. Taki model warto natomiast wybrać w sytuacji, gdy nie mamy wystarczającej ilości miejsca do otwierania drzwiczek, czyli na przykład wtedy, gdy pralka ma stać w małym pomieszczeniu. Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami przeznaczonymi do całkowitej zabudowy. To rozwiązanie nowoczesne i estetyczne. Niestety, wadą takich pralek jest mniejszy załadunek niż w wielu modelach wolno stojących.
Jeżeli mamy dużą rodzinę i sporo ubrań do prania, możemy nie być z tego zadowoleni. Ale jeżeli pranie nie jest codziennością, a gospodarstwo domowe jest jedno- lub dwuosobowe, to całkowite zabudowanie mniejszej pralki warto rozważyć. Warto pamiętać, że takie pralki generują mniejszy hałas. Zazwyczaj są również, niestety, droższe od urządzeń wolno stojących.
Jak powinniśmy dbać o pralkę, by dobrze działała?
Przede wszystkim pralkę musimy wypoziomować. To zapobiegnie nadmiernym wibracjom podczas wirowania. Wirowanie wykonane wielokrotnie w niewypoziomowanym urządzeniu spowoduje generowanie większego hałasu, a także szybsze zużycie podzespołów, między innymi amortyzatorów.Zamykajmy drzwiczki. Często otwieramy je w celu wentylacji bębna. To błąd. Szeroko otwarte na dłużej drzwiczki mogą doprowadzić do szybszego zużycia się zawiasów i uszkodzenia mechanizmu zamka. To z kolei niekiedy prowadzi do szybszego zużycia uszczelki, które może wpłynąć na szczelność pralki. Wietrzmy bęben przez chwilę, następnie zamknijmy pralkę.Stosujmy środki czyszczące, które usuwają resztki płynów, proszków i tłuszczy gromadzące się w bębnie i przewodach odpływowych. Dbajmy o uszczelkę, warto przetrzeć ją po każdym praniu, ponieważ to pod kołnierzem uszczelki gromadzą się zanieczyszczenia i wilgoć. Wytarcie gumowej uszczelki zabezpieczy ją przed degradacją.Nie zapominajmy też o czyszczeniu bębna. Można do tego wykorzystać dostępne środki albo nawet ocet, wykonując cykl prania w wysokiej temperaturze. Taką operację warto przeprowadzić raz na kilka miesięcy. Czyśćmy filtry, przeglądajmy węże doprowadzające i odprowadzające wodę, dbajmy o pojemnik dozowania detergentów. Zadbana pralka odwdzięczy nam się bezawaryjnym działaniem i świeżym, pachnącym praniem.

i
Wielkość pralki. Jaką wybrać?
Wymiary standardowych pralek z drzwiami od frontu to szerokość 50 lub 60 cm, głębokość 50-60 cm i wysokość 85 cm. Urządzenia do całkowitej zabudowy zazwyczaj są o 3-4 cm niższe. Na rynku znajdziemy też modele slim czy superslim, których głębokość zaczyna się już od 32 cm. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj węższe i wyższe. Mają od 40 do 45 cm szerokości, od 85 do 90 cm wysokości oraz od 60 do 65 cm głębokości.
Najmniejsze pralki na rynku mają pojemność 3 kg wsadu, największe 10,5 kg. Wielkość bębna determinuje liczbę wykonywanych prań. Jeżeli wolimy prać większe ilości rzadziej, wybierzmy urządzenie z większym bębnem, jeżeli pierzemy małe porcje, co jest częste przy małych dzieciach, wtedy mniejszy bęben może okazać się lepszym rozwiązaniem.
Przy wyborze wielkości bębna pomocna będzie ogólna zasada, mówiąca, że dla jednej osoby piorącej 3-4 razy w tygodniu, wystarczy model o pojemności do 4 kg. Rodzina 2+1 wykonująca 4-6 prań w tygodniu zadowoli się pralką o ładowności 6-7 kg. Większe rodziny powinny zainteresować się urządzeniem o pojemności powyżej 7 kg.

i
Programy prania. Jakie powinna mieć pralka?
Zastanówmy się, czy potrzebujemy wszystkich dostępnych obecnie opcji w najlepiej wyposażonych pralkach. Redukując ich liczbę, najprawdopodobniej zredukujemy też cenę zakupu urządzenia. Najważniejsze programy, na które warto zwrócić uwagę, to:
- pranie szybkie – pozwala szybko usunąć niewielkie zabrudzenia, odświeżyć odzież;
- pranie codzienne – w niewysokiej temperaturze, najczęściej 40°C, ale w dłuższym czasie niż pranie szybkie, przywraca świeżość ubraniom;
- delikatne tkaniny – pozwala automatycznie dobrać temperaturę i czas prania do konkretnego rodzaju delikatnej tkaniny, na przykład jedwab, satyna, wiskoza;
- mix – automatyczny program do większości tkanin;
- pranie w niskich temperaturach – ogranicza zużycie energii i wydłuża życie naszych ubrań. W nowoczesnych pralkach już w 30°C możemy uzyskać satysfakcjonującą jakość prania;
- czyszczenie bębna – skutecznie usuwa bakterie z wnętrza pralki, które mogą się rozwijać, kiedy pierzemy w niższych temperaturach.
Zastanówmy się jeszcze nad programami dla alergików czy dzieci, usuwającymi alergeny, czyli pyłki i roztocza, czy funkcją parową, która pozwoli odświeżyć T-shirt w kilkanaście minut.

i
Pralka a oszczędność
Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tym, żeby nasze urządzenie było maksymalnie oszczędne, warto zwrócić uwagę na dwa parametry: zużycie energii i zużycie wody. To pierwsze określane jest w skali od A do G (w 2021 r. zmieniono oznaczenia klas energetycznych sprzętu AGD, przestano używać plusów, a starej klasie energetycznej A+++ odpowiada dziś klasa C). A i B to klasy energetyczne najbardziej oszczędnych urządzeń.
Aby określić zużycie wody, musimy wziąć pod uwagę co najmniej dwa parametry: ilość wykorzystanej wody podczas jednego cyklu prania i jakość tego prania. Oczywiście im niższe zużycie wody, tym oszczędniejsza pralka. Ale też im mniej cykli bez konieczności prania wstępnego, z efektywnym wirowaniem i wysokiej jakości praniem, tym także mniejsze zużycie energii.
Pralka: głośność i udogodnienia
Zazwyczaj mniejsze pralki są cichsze niż duże, podobnie jak pralki do zabudowy, bo zabudowa dodatkowo wygłusza urządzenie. Poziom hałasu pralki określany jest w decybelach, jednak na urządzeniach w sklepie znajdziemy etykietę podobną do skali określającej klasę energetyczną. Najcichsze sprzęty otrzymują klasę A i kolor ciemnozielony, a najgłośniejsze klasę D.
Często spotykaną funkcją w pralkach jest opóźniony start, który pozwala zaprogramować godzinę prania, na przykład wtedy, kiedy prąd w wykorzystywanej przez nas taryfie jest tańszy. Możliwość dołożenia prania po rozpoczęciu cyklu umożliwia otwarcie drzwiczek w każdej chwili bez rozlewania wody – przerywamy cykl, dokładamy zgubę, zamykamy, a pralka kontynuuje swoją pracę. Warto zabezpieczyć pralkę przed najmłodszymi domownikami. Umożliwia to opcja zablokowania panelu sterowania przy użyciu kombinacji przycisków, co zapobiega ingerencji dzieci w ustawienia prania.
Podobnie z blokadą drzwiczek bębna. Drzwiczki pralki, których nie otworzy dziecko, to zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Z kolei SMS z informacją o zakończonym cyklu pozwoli nam rozładować urządzenie zaraz po praniu, a nie dopiero wtedy, kiedy sobie o nim przypomnimy. Nie warto natomiast inwestować w designerskie funkcje nowoczesnych pralek, czyli na przykład efektowne, kolorowe podświetlenie bębna czy obrotowy pojemnik na detergenty. Możliwe, że skusi nas opcja uruchamiania pralki za pomocą smartfona, pamiętajmy jednak, że i tak trzeba ją wcześniej ręcznie załadować.
