Jak urządzić łazienkę małżeńską: wanna, kabina prysznicowa, podwójna umywalka

2012-10-30 13:05

Małżeńska sypialnia coraz częściej występuje w połączeniu z łazienką przeznaczoną jedynie dla jej użytkowników. Jak urządzić łazienkę małżeńską, by korzystanie z niej było komfortowe? Jaka wanna, kabina prysznicowa, umywalka sprawdzi się w łazience małżeńskiej i umożliwi jednoczesne korzystanie z niej dwóm osobom?

Łazienka dla dwojga
Autor: Andrzej Szandomirski Łazienka z dwiema umywalkami i dużą wanną daje komfort korzystania z małżeńskiej łazienki.

Osobistą łazienkę małżeńską warto potraktować wyjątkowo, także przez odpowiedni dobór sprzętów. Dobrze jest w niej zastosować urządzenia sanitarne wykraczające ponad podstawowe funkcje higieniczne – zainwestować w wannę lub kabinę z hydromasażem czy bidet. Równie istotny jest styl urządzeń - jeśli montujesz wannę, wybierz sprzyjającą relaksowi wolno stojącą. By łazienka spełniała wymagania obojga małżonków, powinna mieć też pełen program. W komfortowo wyposażonej łazience nie może zabraknąć wanny i prysznica. Powinny się w niej także znaleźć dwie wygodne umywalki lub jedna podwójna, sedes i bidet. Wszystkie te urządzenia udaje się pomieścić na powierzchni powyżej 7 m². Wielkość łazienki, która pozwala na swobodę aranżacji, to min. 9 m².

Funkcjonalnemu rozmieszczeniu sprzętów sprzyja też zbliżony do kwadratu kształt łazienki. Niekiedy ważne jest oszczędne gospodarowanie miejscem, czemu sprzyja usytuowanie wanny i kabiny prysznicowej w narożnikach łazienki. By z takiej łazienki bez skrępowania mogły korzystać dwie osoby, warto oddzielić część kąpielową od sanitarnej. Najlepiej umieścić przy wejściu umywalki wraz ze znajdującymi się za nimi prysznicem i wanną. Sedes i bidet ulokuj w głębi łazienki, np. przy oknie. Zadbaj o to, by wanna i kabina nie utrudniały do nich dostępu.

Kabina prysznicowa w łazience małżeńskiej
Autor: Marcin Czechowicz W łazience małżeńskiej warto zainstalować efektowną kabinę prysznicową w płaskim brodzikiem.

Kabina prysznicowa - kąpiel na szybko

Niezależnie od tego, czy w łazience małżeńskiej znajdzie się duża wanna podwójna, czy też pojedyncza, w tego typu łazience warto też zainstalować kabinę prysznicową. Najbardziej efektowne są kabiny prysznicowe z płaskim brodzikiem. Jeśli chcesz nadać łazience indywidualny wygląd, zdecyduj się na jego wymurowanie. Tego typu rozwiązanie doda łazience przestronności. Wyda się ona wówczas większa i nieprzeładowana urządzeniami. Do wnęki kabina jest niepotrzebna. Wystarczą drzwi lub nawet zasłonka.

Wydzielanie natrysku ścianką lub ściankami daje dodatkowe możliwości ciekawego urządzenia wnętrza. Im większa łazienka, tym jest ich więcej. Poza tym rezygnacja z gotowej kabiny pomaga przede wszystkim dostosować wymiary brodzika do wymiarów pomieszczenia. Trzeba jednak o tym pamiętać już na etapie budowania łazienki. Poza tym tak zaaranżowany brodzik daje się różnie ukształtować - może przyjąć kształt wydłużonego prostokąta, którego wielkość będzie odbiegała od wymiarów standardowych. Można też ciekawie i praktycznie wykończyć jego ściany, np. płytkami ceramicznymi czy kamiennymi.

Ściana może też przyjmować dodatkowe funkcje – np. można w niej wymurować wnęki na środki czystości czy też siedziska. Ścianka kabiny może być także murkiem, na którym zostanie zainstalowana umywalka czy sedes.

Wanna dla komfortu

Wyróżnikiem łazienki dla dwojga może być wanna wolnostojąca. Dominują wanny okrągłe, owalne, rzadziej prostokątne. Można też znaleźć wielokątne, w kształcie łzy, a nawet serca. Dużym powodzeniem cieszą się wanny w stylu retro o płynnej linii wysokości i z metalowymi nóżkami, np. w kształcie lwich łap. Wanny wolno stojące są zazwyczaj większe niż te przeznaczone do zabudowy przyściennej. Mają długość co najmniej 165 cm, szerokość 75 cm, można jednak kupić taką o wymiarach 200x100 cm czy też 250x130 cm. Wiele modeli jest proponowanych w kilku rozmiarach, najczęściej rosnących co 10 cm.

Wanny są często zaprojektowane dla dwóch osób, potrzebują wówczas sporo przestrzeni – minimalne wymiary to 185x140 cm. Okrągłe wanny mają średnicę od 140 do 180 cm. Taka wanna zachęca do relaksu, dlatego często ma wyprofilowane podłokietniki, a także zagłówek. Może też mieć wgłębienie na mydło lub gąbkę. Wanny wolno stojące są dość drogie, to wydatek powyżej 2 tys. zł. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w cenie jest obudowa wanny, zwłaszcza jeśli ma zaokrąglone boki, gdyż samodzielne wykończenie okrągłej lub owalnej wanny jest kosztowne i kłopotliwe.

Wanna wolno stojąca
Autor: Mariusz Bykowski Wolno stojąca wanna to wyróżnik luksusu w małżeńskiej łazience. Może przybierać rozmaite kształty - od owalnej, przez prostokątną, aż po taką w kształcie łzy.

Umywalka ponad standard

Aby poranna toaleta przebiegała sprawnie, w łazience małżeńskiej powinny się znaleźć dwie umywalki lub jedna podwójna. To bardzo praktyczne rozwiązanie – dwa stanowiska ułatwią poranną toaletę. Na dwie pojedyncze umywalki trzeba przeznaczyć powyżej 1 m długości ściany. Na podwójną umywalkę wystarczy wygospodarować 90-120 cm. Najczęściej tego typu sprzęty mają kształt prostokąta i dwa wgłębienia w kształcie koła, prostokąta lub owalne.

Dostępne są też umywalki o jednej niecce długości, np. 110 cm. Są one jednak dość kosztowne i trzeba za nie zapłacić nawet od 900 do 2 tys. zł. Wybierając tego typu urządzenie, warto zdecydować się na model nablatowy z zamontowanymi pod umywalką półkami. Są one doskonałym miejscem na niezbędne w dużej łazience liczne akcesoria sanitarne.

Pozostałe podkategorie