Zatkany zlew, brodzik, wanna? Jak odetkać odpływ bez pomocy hydraulika?
Jak odetkać zatkany odpływ w zlewie, wannie czy brodziku? Nie trzeba od razu wzywać hydraulika. Z zatkanym odpływem można poradzić sobie samemu. Są na to domowe sposoby.
Najlepiej zacząć działać, zanim dojdzie do całkowitego zatkania odpływu – kiedy zaobserwujemy, że woda zaczyna spływać wolniej niż zwykle lub towarzyszy temu charakterystyczne bulgotanie.
Do odetkania odpływu użyj środków chemicznych
Najmniej wysiłku wymaga użycie środków chemicznych do udrażniania rur, które można znaleźć na każdym stoisku z chemią gospodarczą. Są to płyny lub proszki zawierające zwykle wodorotlenek sodu (ług sodowy, inaczej soda kaustyczna), które aplikuje się zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Zaleca się stosować je profilaktycznie, nie czekając, aż ścieki zupełnie przestaną spływać. Działają skutecznie, gdy miejsce, w którym powstał zator, znajduje się bezpośrednio pod otworem odpływowym (a dzieje się tak bardzo często). Rozpuszczają substancje organiczne.
Należy się z nimi obchodzić ostrożnie – powodują poparzenia skóry. Reakcjom chemicznym zachodzącym w trakcie ich działania towarzyszy wysoka temperatura i zdarza się, że prowadzi to do nadtopienia instalacji kanalizacyjnej z materiałów złej jakości. Pamiętajmy, że używając środków chemicznych na zatkany odpływ w zlewie, umywalce czy wannie, że niszczą one aluminium. Należy brać pod uwagę, że podczas reakcji może nastąpić wyrzut żrącej substancji z otworu, więc nie można się nad nim nachylać, a z jego okolic lepiej usunąć wszystkie aluminiowe przedmioty. Jeśli instalacja jest chociaż częściowo wykonana z aluminium – nie powinno się ich stosować do odetkania zapchanego odpływu.
Środki chemiczne zwykle nie pomagają na zatkany zlew, gdy zator powstał w dalszej części odpływu – za syfonem. Wtedy w udrożnienie trzeba włożyć więcej wysiłku.
Sposoby na zatkany zlew: przepychaj, odsysaj przepychaczką
Jeśli obawiasz się zniszczenia instalacji przez środki chemiczne lub okazały się one nieskuteczne, możesz spróbować drugiego prostego sposobu usunięcia zatoru w odpływie – przepchania lub odessania zanieczyszczeń.
Służy do tego bardzo proste urządzenie nazywane przepychaczem gumowym lub przepychaczką. Jest to gumowy kielich z drążkiem. Nakłada się go na otwór odpływowy i kilkakrotnie energicznie naciska się i odciąga drążek, pompując w ten sposób ścieki, które nie mogły swobodnie spłynąć.
By działanie przepychacza było skuteczne, wolną ręką trzeba zatkać otwór przelewowy w umywalce, wannie lub zlewie. Pompowanie może spowodować zarówno wyssanie zanieczyszczeń, jak i ich przepchnięcie do dalszej części instalacji.
W pierwszym przypadku należy wydobyć je z przyboru sanitarnego, by ponownie nie zatkały odpływu. Jeśli zostaną przepchnięte dalej, trafiają do rur o większej średnicy, w których nie powinny już utknąć.
Zamiast gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego urządzenia (też nazywanego przepychaczem) w formie dużej strzykawki lub pistoletu zakończonych gumową przyssawką. Za jego pomocą również można zarówno odsysać, jak i przepychać (po napełnieniu urządzenia wodą) substancje powodujące zator.
Zatkany odpływ? Użyj sprężyny kanalizacyjnej (żmii)
Zator w odpływie może się okazać tak duży, że nie uda się go usunąć przepychaczem. Wtedy warto użyć sprężyny kanalizacyjnej, nazywanej też żmiją. Jest to elastyczny drut zwinięty w spiralę, zakończony korbą z jednej strony i ostrym szpicem z drugiej.
Umieszcza się go we wlocie do rury i kręcąc korbą, powoduje jego wsuwanie w głąb instalacji. Napotykane przeszkody są wtedy przewiercane na wylot. By jednak móc użyć tego narzędzia, trzeba najpierw zdemontować syfon znajdujący się pod przyborem sanitarnym – sprężyna przez niego nie przejdzie. Jest to kłopotliwe w przypadku zabudowanej wanny czy brodzika, ale jeśli masz możliwość dostania się do instalacji przez syfon umywalki lub zlewozmywaka, powinieneś poradzić sobie bez pomocy fachowca.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.