Wyspa kuchenna – czy warto ją mieć? W jakie funkcje ją wyposażyć? Jak dobrać rozmiar i styl? Galeria zdjęć

2023-04-14 10:46

Wyspa kuchenna to mebel, o którym warto pomyśleć. Jest niebywale praktyczna i dodaje kuchni charakteru. Jest jednak pewien warunek – powinna być bardzo dobrze zaprojektowana. Znaczenie mają funkcje, jakie ma spełniać, jej rozmiary oraz styl. Gdy wszystko razem zgra się w zgrabną całość – będziesz zachwycona!

Wyspa kuchenna  – ponadczasowe wzornictwo
Autor: Raw Decor Zgaszona zieleń sprawia, że mimo potężnych rozmiarów ciąg roboczy, szafa i okazała wyspa nie narzucają swojej obecności. Delikatny wzór płytek Lotus Marble (Rawdecor.pl) stanowi ich świetne uzupełnienie. Całość jest elegancka i blisko natury. Neutralne lampy nad wyspą doświetlają ją, nie podkreślając podziału przestrzeni.

Spis treści

  1. Wyspa kuchenna – dlaczego warto ją mieć?
  2. Czy kształt kuchni ma znaczenie przy projektowaniu wyspy?
  3. Czy wyspa kuchenna jest na każdy metraż?
  4. Wyspa kuchenna – galeria inspirujących zdjęć
  5. Jaki kształt wyspy kuchennej wybrać?
  6. Wyspa kuchenna – najważniejsze funkcje
  7. Wyspa kuchenna – na zamówienie czy gotowa?
  8. Światło na wyspą kuchenną
Wyspa kuchenna  – zgrabne wcięcie
Autor: Castorama Duża wyspa nie jest optycznie za ciężka. To zasługa jasnego odcienia drewna, który współgra z niebieskimi, matowymi frontami z serii Artemisia, oraz niepełnej bryły. Podkreślające efekt lekkości wcięcie pozwala swobodnie siedzieć przy blacie. Od strony ciągu roboczego znajdują się szafki. To połączenie klasyki i nowoczesności (produkty do kupienia w Castoramie) sprawdzi się na każdym metrażu.

Wyspa kuchenna – dlaczego warto ją mieć?

Wyspa jest praktyczna: to dodatkowy blat roboczy lub stół do jedzenia, wydzielona strefa zmywania czy gotowania, kubik do przechowywania akcesoriów niezbędnych w kuchni. Ma także walory architektoniczne, bo może kształtować przestrzeń, dzieląc czy poprawiając proporcje. W kuchniach dużych i bardzo dużych wyspa to przydatny „przystanek” – można na nią coś odstawić, postawić w przelocie z jednej strony na drugą. W małych zaś bywa meblem, którego nie sposób nie docenić z racji funkcjonalności. Wyspa może być jednym z elementów zabudowy albo też skontrastowanym z resztą szafek osobnym meblem. Można ją zrobić na zamówienie, kupić gotową lub przerobić np. ze stołu. 

Czy kształt kuchni ma znaczenie przy projektowaniu wyspy?

Kształt dużej kuchni nie ma znaczenia: wyspa będzie dobrze wyglądać, a używanie jej będzie wygodne. W małej i wąskiej lepiej zrezygnować z wyspy w ogóle, ale już w kuchni kwadratowej można ją mieć, o ile dostosujemy jej rozmiar do wnętrza.

Czy wyspa kuchenna jest na każdy metraż?

Niestety, nie. W niewielkich i minikuchniach po prostu się nie sprawdzi – będzie zawalidrogą utrudniającą poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Jaka jest idealna odległość wyspy od ciągu roboczego? Taka, która pozwala na jednoczesne otworzenie szafek ulokowanych vis-à-vis plus miejsce dla jednej osoby, za wystarczającą uważa się zaś 90 cm. Można tę odległość nieco zmniejszyć, ale trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami. W takim przypadku, o ile wyspa nie ma stałych przyłączy (wod.-kan., elektrycznego, gazowego) i jest niewielka, można pomyśleć o zamontowaniu tzw. ślizgaczy albo kółek, zamiast zwykłych nóżek. Wtedy da się nią „jeździć” w małej przestrzeni, zgodnie z potrzebami.

Aby wygodnie korzystać z wyspy, powinna mieć ona wysokość ciągu roboczego. Niższy mebel nie gwarantuje komfortu, można go prędzej potraktować jako pomocnik kuchenny, na który będziemy odstawiać produkty i akcesoria.

Wyspa kuchenna – galeria inspirujących zdjęć

Jaki kształt wyspy kuchennej wybrać?

Wyspa wcale nie musi być prostokątem lub kwadratem. Jeżeli miejsca jest dość, może mieć kształt litery L albo C, czyli mieć jeden albo dwa blaty połączone z głównym. Wtedy to już wystarczy miejsca na wszystko!

Wyspa kuchenna – najważniejsze funkcje

O ile wyspa wyposażona w płytę indukcyjną potrzebuje tylko przyłącza prądu, o tyle ta z gazową wymaga już odpowiednio przygotowanej instalacji. Można ją zastąpić, decydując się na gaz z butli (jest gdzie ją schować), ale wiąże się z tym obowiązek regularnej wymiany. Zamontowanie zlewu czy zmywarki równa się z kolei instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli wyspa ma mieć tak konkretne funkcje, trzeba o tym pamiętać na etapie projektowania kuchni albo zrobić korektę podczas remontu.

Wyspa kuchenna – na zamówienie czy gotowa?

Ta na zamówienie gwarantuje idealne dopasowanie mebla do potrzeb domowników. Na rynku są jednak do wyboru meble w różnych stylach i rozmiarach, wyposażone w półki, szafki, relingi, na kółkach albo „stacjonarne” (sprawdź np. Beliani.pl, Costway.pl, Twojemeble.pl, Milemaison.pl, Allegro.pl, IKEA). Można także zrobić ją samodzielnie, kupując moduły, fronty i akcesoria np. w marketachbudowlanych albo pomysłowoadaptując duży stół, bufet czy konsolę.

Światło na wyspą kuchenną

Oświetlenie przyda się podczas przygotowywania posiłków, jedzenia czy sprzątania. Odpowiednio dobrana lampa podkreśli też charakter wyspy, a nawet może zrobić z niej najważniejszy punkt wystroju kuchni. Lampa może być jedna lub dwie, trzy (niekoniecznie takie same!), jeśli są mniejsze albo wyspa jest spora. Alternatywę dla dekoracyjnego rozwiązania stanowi oświetlenie funkcyjne, np. w okapie lub sufitowe.

Nasi Partnerzy polecają