Podłoga w kuchni: posadzka kamienna
Posadzka z kamienia sprawdzi się w kuchni pod warunkiem, że jest odporna lub zabezpieczona przed zaplamieniem. Najczęściej stosuje się płytki z granitu, marmuru lub trawertynu.
Autor: Jacek Kucharczyk
Granitowe płytki położono tylko przy ciągu roboczym i pod stołem. Inne części podłogi pokrywa wykładzina sizalowa. To odważne połączenie, albowiem sizal pod wpływem wody i wilgoci wybrzusza się
Spośród kamieni najchętniej stosowane są: granity, marmury, piaskowce i trawertyny. Kamienie mają różne nazwy, często związane z miejscem wydobycia i właściwości zależne od miejsca pochodzenia. Wybierając kamień, trzeba więc pytać o jego skład i właściwości fizykochemiczne.
Kamienie na podłogę w kuchni: granit, marmur czy trawertyn?
Na podłogę polecane są przede wszystkim granity i twarde piaskowce – mało ścieralne oraz nienasiąkliwe. Granit nie wchłania tłuszczów, jest odporny na uderzenia, pochłania promieniowanie słoneczne, doskonale przewodzi oraz akumuluje ciepło, będzie więc dobrym materiałem na ogrzewanie podłogowe.
Marmur naturalny zalicza się natomiast do kamieni średnio twardych i trwałych, lecz o wysokiej nasiąkliwości. To powoduje, że może się zaplamić np. kawą, herbatą i sokami. Na posadzki nadaje się tylko odpowiednio zabezpieczony.
Z kolei trawertyn to materiał trudny do utrzymania w czystości z powodu porowatej struktury. Zaleca się stosowanie trawertynu żywicowanego (naturalne otwory kamienia są wypełnione żywicą), bo jest mniej podatny na zaplamienie i wnikanie wody oraz brudu.
Zamiast naturalnych kamieni wybrać można płytki z konglomeratu kamienia. Polecane są zwłaszcza konglomeraty granitowo-kwarcowe. Mają naturalny wygląd, są odporne na zaplamienia i uszkodzenia mechaniczne. Konglomeraty wymagają jednak takiej samej pielęgnacji jak kamienie naturalne.
Zobacz także:
- Podłoga drewniana w kuchni. Jakie drewno stosować?
- Materiały wykończeniowe na podłogę w kuchni: płytki ceramiczne
- Wykładziny elastyczne na podłodze w kuchni. Rodzaje wykładzin
Płyty i płytki z kamienia
Kamienie są cięte na płyty i płytki (kwadratowe, prostokątne lub wielokątne) o krawędziach od 15 do 100 cm. Mogą też być cięte na życzenie inwestora, ale im większe, tym droższe, płacimy też za odpadki. Najpiękniej wyglądają duże kamienne płyty, bo wtedy widać rysunek i kolor materiału.
Czym zabezpieczyć posadzkę kamienną?
Kamienie muszą być zaimpregnowane preparatem właściwym dla składu chemicznego, a polerowane (np. granit) także preparatami antypoślizgowymi.
Jak pielęgnować posadzkę kamienną?
Wystarczające jest czyszczenie wilgotną szmatką, ewentualnie delikatnym detergentem z jak najmniejszą zawartością barwników i substancji ściernych. Drobne uszkodzenia naprawia się, szlifując powierzchnię, a ubytki uzupełnia żywicami syntetycznymi.
Uwaga! W przypadku posadzki kamiennej należy też uważać z polerowaniem kamieni, ponieważ wówczas stają się ono wyjątkowo śliskie.
Kamienie nie są niezniszczalne. Marmury i wapień zbity oraz inne, mające w składzie wapń, reagują na wszelkiego rodzaju kwasy: kwasek cytrynowy, ocet, kwasy owocowe. Na kondycję posadzki będą też źle wpływały środki chemiczne używane w domu. Powodują powstawanie plam, a nawet wżerają się w kamień – także w granit. Ostrożnie obchodźmy się z farbami, tuszem i barwnymi cieczami. Są bardzo trudne do usunięcia z każdej kamiennej powierzchni.