Okap kuchenny
Okap kuchenny może pełnić funkcję pochłaniacza zapachów lub wyciągu, przede wszystkim jednak stanowi ważny element nowoczesnej kuchni.
Autor: Konrad Kalbarczyk
W pochłaniaczach powietrze jest zasysane do okapu, przepuszczane przez filtry i – oczyszczone – wydmuchiwane z powrotem do kuchni (obieg zamknięty).
Okapy podłączone do kanału wentylacyjnego stanowią zarówno wyciąg powietrza, jak i pochłaniacz. Zassane powietrze przechodzi przez zamontowane w okapie filtry przeciwtłuszczowe (chroniące powierzchnie sufitu, ścian i mebli przed osadzaniem się produktów spalania i tłuszczów), a następnie jest usuwane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Szerokość okapu powinna być większa od szerokości kuchni, nad którą będzie umieszczony, lub co najmniej jej równa.
Rodzaje okapów
Okapy w zależności od usytuowania można podzielić na następujące grupy:
- okapy przyścienne – montowane bezpośrednio do ściany; mogą to być okapy narożne – usytuowane w narożniku pomieszczenia, najczęściej mają kształt kwadratu ze ściętym narożnikiem, zazwyczaj 105 x 105 cm; zajmują dość dużą powierzchnię;
- okapy podszafkowe – instalowane pod szafką wiszącą, stanowiącą integralną część umeblowania kuchni; okapy podszafkowe są funkcjonalne i wygodne ze względu na niewielką ilość miejsca, jaką zajmują;
- okapy szufladowe – montowane w szafkach wiszących – mają dodatkowo wysuwaną płytę, odsłaniającą lub zasłaniającą wlot powietrza do okapu – wysunięcie płyty powoduje automatyczne uruchomienie wentylatora i włączenie oświetlenia;
- okapy uchylne – do zamontowania w szafce wiszącej, włączają się po podniesieniu (uchyleniu) płyty, którą obudowuje się frontem, dopasowanym do mebli kuchennych;
- okapy wyspowe – mogą być montowane w dowolnym miejscu, zazwyczaj pośrodku kuchni na suficie – nad tzw. wyspą (stąd ich nazwa); przewód w takich okapach wyprowadzony jest pionowo w górę.
O wyborze rodzaju okapu decyduje: ilość miejsca, którą można przeznaczyć na to urządzenie (położenie istniejącego kanału wentylacyjnego, minimalna odległość od kuchenki elektrycznej (gazowej), wysokość, szerokość i ogólny wystrój kuchni. Okapy powinny być odporne na działanie środków chemicznych, ścieranie, zadrapania, zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury, wilgoci i tłuszczów. Powierzchnie wyciągów powinny być gładkie, łatwo dostępne do zmywania. Przy zakupie okapu należy zwrócić uwagę na: poziom hałasu wytwarzany przez pracujący w okapie wentylator, zużycie filtra i częstotliwość jego wymiany, zużycie prądu elektrycznego.
Co jest modne?
Wykładanie ściany za płytą kuchenną jednym płatem chromoniklowej blachy nierdzewnej, sięgającym do samego okapu. Płyty kuchenne mogą być monolitycznie połączone z okapem i osłonięte obudową ze szkła (rodzaj digestorium laboratoryjnego). Obudowę otwiera się w czasie wstawiania posiłku. Do pracującego kompaktu musi być zapewniony dopływ świeżego powietrza.