Kuchenny parapet – jak go efektownie zaaranżować?

2023-03-03 14:56

Kuchenny parapet może być mini ogródkiem, półką, stolikiem, częścią szafki albo… może go w ogóle nie być! Ważne, by stanowił przemyślany element wystroju.

Kuchenny parapet - pełna harmonia
Autor: P. Mastalerz, styl.: D. Karpińska Parapet, okienne ramy oraz blat roboczy nakrywający dolną zabudowę są w tym samym odcieniu drewna. Stylowe szklane pojemniki i naczynia pięknie prezentują się w promieniach słońca
Murator Remontuje: Jak wymienić parapet
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Aranżacja parapetu - od czego zacząć?
  2. Galeria inspirujących zdjęć - pomysły na parapet kuchenny
  3. Z czego wykonać parapet?
  4. Traktuj okno i parapet jako całość
  5. Jak odświeżyć parapet?
  6. Parapet przedłużony to praktyczne rozwiązanie

Aranżacja parapetu - od czego zacząć?

Nie zawsze od razu mamy pomysł na kuchenne okno i wykorzystanie jego parapetu. Najpierw odpowiedz sobie na parę pytań. Okno jest duże czy małe? Na zwykłej wysokości czy niżej? Znajduje się w części jadalnianej czy roboczej kuchni? Potrzebujesz dekoracji, miejsca do przechowywania czy przydałby ci się choć składany stolik? Pomyśl nad wypadkową cech okna i własnych potrzeb, zaczerpnij trochę inspiracji (galeria zdjęć poniżej!) i – do dzieła!

Galeria inspirujących zdjęć - pomysły na parapet kuchenny

Z czego wykonać parapet?

Zależnie od rodzaju okna i wystroju kuchni można wykorzystać drewno (trwałe, eleganckie), laminat (mnogość kolorów i wzorów, przystępna cena), płytki ceramiczne i okładziny (wielość wzorów, faktur, odcieni), kamień (trwałość, elegancja, różnorodność wzorów i odcieni, łatwy do utrzymania w czystości), konglomerat, czyli sztuczny kamień (niższa cena, dowolne kolory, trwałość).

Traktuj okno i parapet jako całość

Okno i parapet powinny współgrać. Jeśli nie masz pomysłu, niech jedno i drugie będzie z tego samego materiału (źle wygląda okno np. drewniane, a parapet z PCV drewno imitującego). Ale z wyczuciem można łączyć drewniane i plastikowe ramy z parapetem z cegły, stali, kamienia, pytek itp. Jeśli okno i parapet będą w jednym kolorze, np. pomalujesz je farbą, okno wyda się optycznie większe.

Jak odświeżyć parapet?

Ubytki w drewnie wypełnij szpachlą do drewna, w PCV np. silikonem, a potem użyj: bejcy i lakieru (albo lakierobejcy) oraz farby do PCV. Każdy parapet (kamień, drewno, lastriko itd.) możesz odmienić, malując odpowiednią farbą, oklejając meblową folią samoprzylepną albo okładając np. płytkami imitującymi cegłę.

Parapet przedłużony to praktyczne rozwiązanie

Miejsce klasycznego parapetu może zająć właściwie długa półka, np. od ściany do ściany (zależnie od usytuowania okna) wykończona „fartuchem”  czy gzymsem w tym samym kolorze. Jeżeli obok jest jednak drugie okno, można je w ten sposób efektownie połączyć. Odstęp pod „fartuchem” to idealne miejsce do montażu listwy LED albo pojedynczych opraw halogenowych.