Drewno, sklejka i kamień na ścianie w kuchni. Okładzina nad blatem

2021-03-08 15:25

Ściana nad blatem jest miejscem narażonym na zabrudzenia, dlatego warto dobrze przemyśleć okładzinę. Jeżeli znudziły Ci się płytki, możesz wybrać drewno, sklejkę lub kamień.

Jak wykończyć ścianę nad blatem kuchennym: sklejka, drewno, kamień
Autor: Mariusz Bykowski Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić, żeby ściany nad blatem kuchennym były wykończone drewnem

Sklejka nad blatem w kuchni

Decydując się na ten materiał wykończeniowy, wybierajmy sklejkę wodoodporną, a po położeniu dodatkowo zabezpieczmy ją lakierem. Sklejka ma piękny rysunek słojów (sklejka z drewna iglastego ma je bardziej wyraziste niż ta zrobiona z liściastego), który uwidoczni się po polakierowaniu. Można ją przedtem zabejcować na dowolny kolor.

Zobacz także:

Drewno między szafkami kuchennymi

Niedawno trudno było sobie wyobrazić, żeby ściany nad blatem kuchennym, na które często padają krople wody i tłuszczu, można było wyłożyć drewnem. Dzisiaj jest to możliwe głównie dzięki nowym technologiom produkcji materiałów drewnopochodnych i imitujących drewno laminatów. Modne są płyty MDF lub fornirowana sklejka, które mocuje się do stelaża lub przykleja bezpośrednio do ściany. Można też użyć paneli drewnopochodnych lub laminowanych, ale należy wybrać te specjalnie zabezpieczone przed wilgocią.

Kamień na ścianie w kuchni

Spośród kamieni najlepszym wykończeniem ściany w kuchni są granity, bo nie wchłaniają tłuszczu i są odporne na działanie związków chemicznych, a dzięki gładkiej (polerowanej lub szlifowanej) powierzchni łatwo się je czyści. Trawertyn nadaje się dopiero po wypełnieniu masą kamienną najgłębszych i największych otworów i zaimpregnowaniu całej powierzchni. Marmur można stosować po odpowiednim zaimpregnowaniu.

Galeria zdjęć: pomysły na wykończenie ściany w kuchni

Sonda
Czym wykończysz ścianę nad blatem w kuchni?