Biała kuchnia z drewnem – 28 inspirujących kuchni w różnych stylach
Kuchnię w bieli i z drewnem można urządzić na sto sposobów i zawsze efekt będzie świetny! Trzeba tylko pamiętać o paru zasadach wnętrzarskich, a reszta zrobi się sama, bo biel i drewno to uniwersalny duet, który sprawi, że twoja kuchnia będzie piękna, przytulna, ponadczasowa. Pozostaje wybrać styl, proporcję bieli i drewna oraz jego odcień, a także dodatki.
Autor: Wnętrza Michała
Kuchnia w drewnianym domu w górach ma ściany i sufit w naturalnym stanie. Wyposażenie stanowi zabudowa została wykonana na zamówienie z płyty wiórowej (Bogdan Piech, Meble Zen). Żeby zrównoważyć wszechobecne drewno, frezowane fronty wykończono matowym białym lakierem, a całość przykryto blatami do złudzenia przypominającymi surowy beton. Wystroju dopełniają mały stół z jasnego drewna z taboretami, pomalowana na gołębi odcień konsolka oraz półki. Naczynia fajansowe i emaliowane oraz liczne kosze stoją na wierzchu – dla klimatu.
Spis treści
- Biała kuchnia z drewnem – rozwiązanie ponadczasowe
- Galeria inspirujących zdjęć – 28 efektownych kuchni w bieli i drewnie w różnych stylach
- Biała kuchnia z drewnem – jak dobrać proporcje bieli i drewna?
- Jakie odcienie bieli i drewna wybrać?
- Kuchnia biała z drewnem – jak ją stylowo urządzić?
- Czy w białej kuchni z drewnem kolor jest wykluczony?
- Rady dekoratora wnętrz
Biała kuchnia z drewnem – rozwiązanie ponadczasowe
Nie ma w tym przesady. Kuchnia w bieli z dodatkiem drewna, mimo że od pojawienia się tego trendu minęło już ładnych parę lat, pozostaje jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. W tym czasie zapanowały mody na kuchnie zielone, czarne, szare, ale – choć nadal cieszą się one powodzeniem – to biel i drewno biją wszelkie rekordy popularności. Dlaczego tak się dzieje? Kuchnia w bieli z drewnem ma mnóstwo zalet!
- Biel sprawia, że wnętrze jest jaśniejsze i lekkie oraz wydaje się bardziej przestronne. Kojarzy się z czystością i świeżością.
- Drewno i sklejka to materiały odbierane jako przyjazne i ciepłe. Dzięki nim czujemy się bliżej natury. Mnogość gatunków i odcieni zaś daje możliwość stworzenia niezliczonych kombinacji aranżacyjnych. Mając na myśli drewno, bierzemy też pod uwagę sklejkę oraz udane imitacje drewna pod postacią płytek, paneli, tworzyw sztucznych.
- Połączenie bieli i drewna jest uniwersalne! Stworzysz z nich kuchnię w wymarzonym stylu: minimalistycznym, skandynawskim, eco, boho, rustykalnym, romantycznym czy klasycznym i wielu innych. Co więcej – to połączenie można łatwo poddawać metamorfozom, zmieniając tylko kilka elementów wyposażenia, choćby dodatki. Z duetem bieli i drewna w kuchni jest trochę tak, jak z małą czarną – tak jak i ta sukienka stał się ponadczasowy. Jest to więc dobry wybór, jeśli chcesz mieć kuchnię na lata.
Zobacz galerię efektownych kuchni w bieli i drewnie – sprawdź, w jakim stylu podoba ci się najbardziej! W tekście pod galerią przeczytasz, jak bezbłędnie zaaranżować białą kuchnię z drewnem.
Galeria inspirujących zdjęć – 28 efektownych kuchni w bieli i drewnie w różnych stylach
Autor: Wnętrza Michała
Kuchnia w drewnianym domu w górach ma ściany i sufit w naturalnym stanie. Wyposażenie stanowi zabudowa została wykonana na zamówienie z płyty wiórowej (Bogdan Piech, Meble Zen). Żeby zrównoważyć wszechobecne drewno, frezowane fronty wykończono matowym białym lakierem, a całość przykryto blatami do złudzenia przypominającymi surowy beton. Wystroju dopełniają mały stół z jasnego drewna z taboretami, pomalowana na gołębi odcień konsolka oraz półki. Naczynia fajansowe i emaliowane oraz liczne kosze stoją na wierzchu – dla klimatu.
Biała kuchnia z drewnem – jak dobrać proporcje bieli i drewna?
Mówiąc o kuchni w bieli i z drewnem, na ogół widzimy wnętrze o białych ścianach i suficie, wyposażone w białe meble, a często i AGD. To total look, w którym drewno gra rolę akcentu – może pojawić się jako podłoga, blat, okładzina ścienna, krzesła, półki itp. w dowolnym układzie. Można też podzielić zabudowę i np. dolne szafki zrobić drewniane, a górne białe albo ciąg roboczy biały, a wyspę czy szafę ścienną w drewnie. Świetnie prezentują się też meble o korpusach z drewna i białych frontach. Klasyka gatunku? To białe meble, drewniane blaty i podłoga – to zestawienie zawsze się sprawdza. Można powiedzieć, że to złota proporcja. Ten układ można też ograć na tysiąc sposobów. Szukając rozwiązania dla siebie, pamiętajmy, że im więcej bieli, tym kuchnia będzie się wydawać większa, ale też bardziej sterylna.
Jakie odcienie bieli i drewna wybrać?
Biel bieli nierówna, a jeśli chodzi o drewno (i jego ceramiczne czy syntetyczne odpowiedniki), są dziesiątki gatunków i wybarwień. Na co więc się zdecydować? Po prostu – kieruj się tym, co lubisz i co dobrze będzie wyglądać w twojej kuchni.
Najlepiej zacząć od bieli. Idealna, „wzorcowa” teoretycznie jest neutralna, ale większość z nas odbiera ją jako chłodną. Dzieje się tak zwłaszcza w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ, wschód i pokrewne kierunki. Jeśli kuchnia ma okno na południe czy zachód, lecz jest ono jedno, niewielkie, a pomieszczenie jest duże lub wysokie, to także biel w dziennym świetle będzie szarawa. Trzeba sobie wtedy odpowiedzieć na pytanie, czy to nam odpowiada. Ten efekt można, oczywiście, zneutralizować, stosując liczne źródła światła sztucznego ze świetlówkami emitującymi ciepły blask oraz wprowadzając ciepłe drewno i akcenty w innych kolorach. Warto jednak poeksperymentować z frontami w bieli mlecznej czy śmietankowej. Najprościej jest poprosić stolarza czy market budowlany o wypożyczenie frontów w wybranych odcieniach bieli (np. kupić z możliwością zwrotu) i zobaczyć, jak się będą „zachowywać” w twojej kuchni.
W przypadku drewna, wiele zależy od tego, „ile go będzie”. Jeśli tylko blat albo półki i krzesła czy stół, to ciemne wybarwienie można zastosować nawet w małej kuchni. Czerwonawe drewno jest efektowne, lecz utrudnia dobór dodatków. Odcienie miodowe, od jasnozłotego po ciemnobursztynowy, są dosyć uniwersalne i odnajdą się w niemal każdej aranżacji. Jeśli lubisz zaś drewno rozbielone albo wręcz wyszarzałe, to pamiętaj, że najlepiej się ono odnajduje we wnętrzach nowoczesnych, np. minimalistycznych albo z nutką marynistyczną.
Kuchnia biała z drewnem – jak ją stylowo urządzić?
Biel i drewno to baza, z której można wyczarować kuchnię w każdym niemal stylu, czyli mając dom czy mieszkanie urządzone według zasad wybranej konwencji, możemy spokojnie podciągnąć pod nią także kuchnię. (Nie dajmy się ponieść fantazji – bo nawet najpiękniej urządzona będzie wyglądać co najmniej dziwnie, jeśli nie dopasujemy jej estetycznie do wystroju reszty pomieszczeń). Białe, gładki fronty z prostymi uchwytami albo ich pozbawione (system klik-klak, uchwyty wyfrezowane w rantach) zachwycą miłośników wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Meble z płycinami, gzymsami, kanelowaniami oddają ducha tradycji i – zależnie od dodatków – mogą pójść w stronę klasycznej elegancji, kuchni dworkowej, wiejskiej czy angielskiej. Lamelkowe fronty szczególnie dobrze wyglądają w kuchniach w stylu skandynawskim, rustykalnym, vinatge – zależnie od ogrania pozostałym wyposażeniem. Błyszczące meble są odbierane jako nowoczesne, ale sprawdzą się zarówno w wersji ascetycznej, jak i pełnej szyku.
Drewno niemal surowe, o organicznych zaokrągleniach doskonale podkreśli charakter kuchni boho, rustykalnej, scandi. Szykowny, lśniący fornir jest zaś zarezerwowany dla wytwornego wnętrza, pełnego pięknych przedmiotów, także tych codziennego użytku. Szlachetne gatunki pociągnięte lakierem matowym albo półmatowym czy też zaolejowane będą idealne do kuchni urządzonej klasycznie, w stylu angielskim czy dworkowym. Sosna będzie idealna do kuchni wiejskiej czy skandynawskiej. Pamiętaj jednak, że meble to podstawa, którą trzeba uzupełnić innymi elementami wyposażenia w wybranym stylu.
Czy w białej kuchni z drewnem kolor jest wykluczony?
Konsekwentne trzymanie się duetu bieli i drewna ma swoje dobre strony – aranżacja jest spójna i klarowna, niesie ze sobą spokój. Pewnym jej urozmaiceniem może być wybór AGD nie w bieli, lecz o barwie stali czy czarnej. Mimo wszystko jednak niektórym całość może wydać się trochę nudna. Co wtedy?
Najprościej jest pomalować ściany. Białe meble i drewno będą się świetnie prezentować zarówno na tle pastelowym, jak tym o intensywnej barwie. Delikatne szarości, blada zieleń i błękit dają wrażenie przestrzeni, „rozsuwają” ściany i sprawiają, że we wnętrzu „czuje się” powietrze. Beże i odcienie kremowe z kolei dodają pomieszczeniu ciepła. Ściany w intensywnych kolorach, np. szmaragdowym, granatowym, ceglastym itp., „zabierają” światło. Jeśli biali jest sporo – zachowamy równowagę. Jest jej mniej? Pomaluj tylko jedną ścianę albo nawet jej fragment.
Wybierz AGD w kolorze. Wolno stojące duże AGD oraz małe trzymane na blacie np. czerwone czy turkusowe, to doskonały pomysł na urozmaicenie wystroju. Wybrany odcień warto powtórzyć jeszcze w paru dodatkach (np. jeden z elementów wzoru dywanika czy kolorowa zastawa). Piękne AGD stylizowane na lata 50. XX wieku nada kuchni nutkę vintage.
Zastanów się nad kolorowymi płytkami, tapetą albo inną okładziną ścienną dla urozmaicenia aranżacji. Płytki czy tapeta sprawdzą się zarówno jednolite, jak w deseń. Możesz odkryć cegłę na ścianie, usuwając tynk – doskonałą alternatywą będzie zastosowanie doskonałej jakości okładziny ceglanej albo imitującej beton strukturalny.
Wykorzystaj kolorowe dodatki, a od ich liczby będzie zależeć ostateczny efekt. Możesz wybrać zastawę, akcesoria, tekstylia w danej tonacji i wzorach lub lampy i np. dwa z czterech krzeseł itp. Świetnie sprawdzą się uchwyty meblowe w wyrazistej barwie jako akcent. Możesz wybrać dwa, trzy odcienie i je zestawiać. W przypadku dodatków łatwo można mini żonglować i poddawać kuchnię metamorfozie. To też dobry punkt wyjścia dla kolorystycznych eksperymentów.
Rady dekoratora wnętrz
- Trzymaj się wybranych odcieni bieli i drewna. Ciąg roboczy w chłodnej bieli, a wyspa w kolorze śmietanki? Albo posadzka o wybarwieniu ciemnego dębu, a blaty mahoniowe albo w kolorze złotej sosny? Oj, nie będzie dobrze! Lepszy efekt osiągniesz, pilnując, by różne elementy wyposażenia białe i drewniane były w wybranych tonacjach – w razie potrzeby sięgnij po farbę oraz bejce i lakiery.
- Total look można urozmaicić, bez wprowadzania innych barw. W przypadku kuchni niemal całkowicie utrzymanej w bieli z dodatkiem drewna, poeksperymentuj z fakturami, typami frontów, sposobem wykończenia itp. Na przykład fronty mogą być ramiakowe, frezowane albo z dekorami, płytki nad blatem gładkie, a tkaninowy abażur lampy może mieć gruby splot niczym samodział. Albo ściana nad blatem może być cegłą pomalowaną białą matową farbą, fronty mogą mieć satynowe wykończenie, a AGD lśnić nieskazitelną bielą. Tak naprawdę kombinacji jest nieskończenie wiele – wszystko w bieli, ale bez nudy!
- Czy białe meble żółkną? Promieniowanie UV, dym papierosowy, niedostateczne wietrzenie po smażeniu, zbyt rzadkie czyszczenie powierzchni to przyczyny żółknięcia białych mebli. Problem ten dotyczy zwłaszcza wyrobów niskiej jakości, te wysokiej jakości są niemal odporne na żółknięcie. Aby utrzymać biel mebli, trzeba je regularnie myć, unikać palenia tytoniu w kuchni i wietrzyć ją po gotowaniu, pieczeniu, smażeniu itp. W razie potrzeby, co kilka lat, można je po prostu pomalować.