Super stół do kuchni. Zobacz trzy ciekawe aranżacje małej kuchni
Niewielki metraż to wyzwanie dla wyobraźni. Mała kuchnia wymaga bowiem odpowiednich mebli. Stolik na kółkach w połączeniu z ławą i krzesłami okazał się strzałem w dziesiątkę! Oto trzy propozycje, jak w ciekawy sposób wykorzystać małą przestrzeń i jak zmienić ją kolorem.
Autor: Marcin Czechowicz
Minijadalnia. Aranżacja dla rodziny i osób lubiących gości
Stół w małej kuchni
Niemożliwe stało się możliwe: mała kuchnia zdobyła komfortowe miejsce do jadania posiłków. Pomysł opiera się na zestawie: stolik, ława, krzesełka.
Banał? Nie. A to dlatego, że stół do kuchni jest wysokości blatu roboczego i ma kółka, ława to zarazem siedzisko i półka, krzesła (lub stołki) zaś są wyższe, tzw. barowe. W zależności od potrzeb i nastroju możemy meble dowolnie łączyć i przestawiać, tworząc „nowe wnętrza”.
Z proponowanego zestawu najłatwiej kupić krzesła. Stół i ławę można zamówić u stolarza albo samodzielnie wykonać z gotowych elementów. Jeżeli nie dostaniemy nóg właściwej długości, wydłużmy je samodzielnie. Fragment dosztukowany – zamiast maskować – warto wyeksponować, np. malując go. Kolorowe końcówki sprawią, że stół wyda się bardziej proporcjonalny i lżejszy, jakby wisiał w powietrzu.
Mała kuchnia w kolorze niebieskim
O wyglądzie kuchni decydują nie tylko meble. Znaczenie ma też kolorystyka, na jaką się zdecydujemy. Przejrzysty błękit wygląda świeżo i optycznie powiększa przestrzeń oraz efektownie kontrastuje z graficzną czernią. Jasne drewno, beżowe tkaniny i brązowy klosz zrównoważyły chłodne odcienie ścian i podłogi.
W małej kuchni, w której dominuje kolor niebieski zwróć uwagę na:
- idealny dobór materiałów: stół, ława, blat roboczy i blat niskiego regalika, a nawet rama obrazu są w identycznym odcieniu;
- oszczędność elementów dekoracyjnych. Tu liczy się czystość linii;
- umiejętne dopełnienie kompozycji miękkimi poduszkami (które pełnią też funkcję oparcia), lnianą roletą i kwiatami. Dzięki nim jest przytulnie i swojsko.
Neutralne kolory ścian w małej kuchni
Tym razem wykorzystano sprawdzoną paletę barw: szarość, biel, kolor drewna, écru. Kolor ścian sprawia, że w takim wnętrzy czujemy spokój i bezpieczeństwo. Aby kuchnia nie robiła wrażenia zbyt ascetycznej, dodano słonecznie żółte drobiazgi (które ją ożywiają) oraz wprowadzono motywy roślinne (m.in. obrazy) i zwierzęce (kot wycięty ze sklejki). W efekcie wnętrze stało się przytulne i panuje w nim niemal sielska atmosfera.
W kuchni, w której kolory ścian są naturalne, ważne są szczegóły:
- roleta – z tkaniny przypominającej jasny abażur. Dzięki niej brązowa lampa bardziej przykuwa uwagę;
- detale nawiązującye kolorystycznie do szarych płytek na podłodze i ożywienie wnętrza żółtymi akcentami;
- precyzyjne dopasowanie wysokości kuchennego stolika nie tylko do blatu roboczego, ale i do stojącego w rogu regału.
Różowy w małej kuchni? Czemu nie...
Wprowadzenie intensywnego koloru jako podstawowego w aranżacji kuchni wymaga odrobiny odwagi, ale warto zaryzykować, bo wnętrze nabiera życia i zyskuje indywidualny charakter. Pamiętajmy jednak, że kuchenne detale powinny być już neutralne w barwie i formie (np. stalowe, szklane), bo wprowadzenie kolejnego koloru spowodowałoby estetyczny chaos.
Detale w kuchni, w której dominuje mocny kolor powinny być neutralne:
- końce nóg stołu są brązowe, by tworzył całość z wiszącą nad nim lampą. Zmieniły się również uchwyty przy szafkach. Czarne byłyby tutaj zbyt mocnym akcentem;
- roleta z drewnianych listewek, prostokątne doniczki i krzesła. Ich kolor sugeruje, że nic tu nie jest dziełem przypadku;
- pomysłowe wykorzystanie srebrzystych dodatków (chlebak, durszlak, ramy obrazów). Stanowią „chłodną” przeciwwagę dla czerwieni i amarantu, rozświetlają wnętrze i nadają mu nowoczesny sznyt.