Super stół do kuchni. Zobacz trzy ciekawe aranżacje małej kuchni

2009-10-13 2:00
Kuchnia i jadalnia w kolorze niebieskim
Autor: Marcin Czechowicz Minijadalnia. Aranżacja dla rodziny i osób lubiących gości

Niewielki metraż to wyzwanie dla wyobraźni. Mała kuchnia wymaga bowiem odpowiednich mebli. Stolik na kółkach w połączeniu z ławą i krzesłami okazał się strzałem w dziesiątkę! Oto trzy propozycje, jak w ciekawy sposób wykorzystać małą przestrzeń i jak zmienić ją kolorem.

Stół w małej kuchni

Niemożliwe stało się możliwe: mała kuchnia zdobyła komfortowe miejsce do jadania posiłków. Pomysł opiera się na zestawie: stolik, ława, krzesełka.

Banał? Nie. A to dlatego, że stół do kuchni jest wysokości blatu roboczego i ma kółka, ława to zarazem siedzisko i półka, krzesła (lub stołki) zaś są wyższe, tzw. barowe. W zależności od potrzeb i nastroju możemy meble dowolnie łączyć i przestawiać, tworząc „nowe wnętrza”.

Z proponowanego zestawu najłatwiej kupić krzesła. Stół i ławę można zamówić u stolarza albo samodzielnie wykonać z gotowych elementów. Jeżeli nie dostaniemy nóg właściwej długości, wydłużmy je samodzielnie. Fragment dosztukowany – zamiast maskować – warto wyeksponować, np. malując go. Kolorowe końcówki sprawią, że stół wyda się bardziej proporcjonalny i lżejszy, jakby wisiał w powietrzu.

Mała kuchnia w kolorze niebieskim

Zdaniem projektanta

O wyglądzie kuchni decydują nie tylko meble. Znaczenie ma też kolorystyka, na jaką się zdecydujemy. Przejrzysty błękit wygląda świeżo i optycznie powiększa przestrzeń oraz efektownie kontrastuje z graficzną czernią. Jasne drewno, beżowe tkaniny i brązowy klosz zrównoważyły chłodne odcienie ścian i podłogi.

W małej kuchni, w której dominuje kolor niebieski zwróć uwagę na:

  • idealny dobór materiałów: stół, ława, blat roboczy i blat niskiego regalika, a nawet rama obrazu są w identycznym odcieniu;
  • oszczędność elementów dekoracyjnych. Tu liczy się czystość linii;
  • umiejętne dopełnienie kompozycji miękkimi poduszkami (które pełnią też funkcję oparcia), lnianą roletą i kwiatami. Dzięki nim jest przytulnie i swojsko.

Neutralne kolory ścian w małej kuchni

Mała kuchnia w kolorach natury
Autor: Marcin Czechowicz Prywatny barek. Aranżacja dla singla lub rodziny, która nie spędza wiele czasu w kuchni
Zdaniem projektanta

Tym razem wykorzystano sprawdzoną paletę barw: szarość, biel, kolor drewna, écru. Kolor ścian sprawia, że w takim wnętrzy czujemy spokój i bezpieczeństwo. Aby kuchnia nie robiła wrażenia zbyt ascetycznej, dodano słonecznie żółte drobiazgi (które ją ożywiają) oraz wprowadzono motywy roślinne (m.in. obrazy) i zwierzęce (kot wycięty ze sklejki). W efekcie wnętrze stało się przytulne i panuje w nim niemal sielska atmosfera.

W kuchni, w której kolory ścian są naturalne, ważne są szczegóły:

  • roleta – z tkaniny przypominającej jasny abażur. Dzięki niej brązowa lampa bardziej przykuwa uwagę;
  • detale nawiązującye kolorystycznie do szarych płytek na podłodze i ożywienie wnętrza żółtymi akcentami;
  • precyzyjne dopasowanie wysokości kuchennego stolika nie tylko do blatu roboczego, ale i do stojącego w rogu regału.

Różowy w małej kuchni? Czemu nie...

Różowa mała kuchnia...
Autor: Marcin Czechowicz Przytulny kącik. Aranżacja idealna dla pary
Zdaniem projektanta

Wprowadzenie intensywnego koloru jako podstawowego w aranżacji kuchni wymaga odrobiny odwagi, ale warto zaryzykować, bo wnętrze nabiera życia i zyskuje indywidualny charakter. Pamiętajmy jednak, że kuchenne detale powinny być już neutralne w barwie i formie (np. stalowe, szklane), bo wprowadzenie kolejnego koloru spowodowałoby estetyczny chaos.

Detale w kuchni, w której dominuje mocny kolor powinny być neutralne:

  • końce nóg stołu są brązowe, by tworzył całość z wiszącą nad nim lampą. Zmieniły się również uchwyty przy szafkach. Czarne byłyby tutaj zbyt mocnym akcentem;
  • roleta z drewnianych listewek, prostokątne doniczki i krzesła. Ich kolor sugeruje, że nic tu nie jest dziełem przypadku;
  • pomysłowe wykorzystanie srebrzystych dodatków (chlebak, durszlak, ramy obrazów). Stanowią „chłodną” przeciwwagę dla czerwieni i amarantu, rozświetlają wnętrze i nadają mu nowoczesny sznyt.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE