Bateria sztorcowa czy ścienna? Jaką wybrać do kuchni?

2021-09-21 17:20
Bateria kuchenna
Autor: Igor Dziedzicki Bateria kuchenna musi być funkcjonalna i trwała, ale dobrze, jeśli jest po prostu ładna

Jak wybrać mądrze baterię do kuchni? Lepsza będzie bateria sztorcowa czy ścienna? Dobrze dopasowana bateria kuchenna może zrewolucjonizować nasze wyobrażenie o wygodnym zmywaniu, sprzątaniu, gotowaniu czy podlewaniu kwiatów.

Bateria kuchenna wykonana z solidnych i trwałych materiałów, na przykład mosiądzu albo stali nierdzewnej, nie zacznie się z czasem odkształcać pod wpływem intensywnego użytkowania i będzie dobrze służyła przez długie lata.

Podczas wybierania baterii do kuchni bardzo ważna jest dobra jakość głowicy odpowiedzialnej za regulację strumienia, mieszanie wody zimnej z podgrzaną oraz szczelność armatury. Najlepiej wybrać baterię z głowicą ceramiczną, która precyzyjnie dopasowuje parametry strumienia wody do ustawień i jest bardziej odporna od innych na uszkodzenia i osadzanie się kamienia.

Bateria w kuchni: na ścianie lub blacie

W domu nowo budowanym instalację można poprowadzić dowolnie. Wystarczy odpowiednio wcześnie zdecydować, czy chce się mieć baterię kuchenną ścienną, przymocowaną do instalacji wyprowadzonej ze ściany powyżej górnej krawędzi zlewozmywaka, czy baterię sztorcową (stojącą), przytwierdzoną do brzegu zlewozmywaka lub blatu kuchennego obok, i doprowadzić przewody z wodą zimną i ciepłą w odpowiednie dla niej miejsca. Do odpowiednio przygotowanej instalacji baterię będzie łatwo zamontować, a gotowe połączenie będzie estetyczne.

Bateria kuchenna może mieć automatyczny korek uruchamiany cięgnem ulokowanym przy korpusie. Wciśniecie go zamyka odpływ wody ze zlewozmywaka, pociągnięcie w górę podnosi korek, co umożliwiaj odpłynięcie wody ze zlewozmywaka.

Gdy armaturę wymienia się podczas remontu kuchni nieobejmującego sposobu rozprowadzenia instalacji, trzeba dobrać taką baterię, którą da się połączyć z istniejącą instalacją.

Dla amatorów aranżacji ze zlewozmywakiem ulokowanym pod oknem odpowiedni będzie model baterii kuchennej z ruchomym przegubem. Korpus takiej baterii można położyć na blacie i dzięki temu otworzyć okno ulokowane bezpośrednio nad zlewozmywakiem.

Montaż baterii zlewozmywakowej
Baterie kuchenne KLUDI
Autor: KLUDI Bateria kuchenna KLUDI MIX

Kiedy bateria ścienna, a kiedy bateria sztorcowa?

W domach nowo budowanych instalację wodną zwykle prowadzi się w podłodze lub w bruzdach ściennych przy podłodze i pionowo w górę do baterii tak zwanej stojącej. We współczesnych kuchniach przeważają modele baterii sztorcowych.

Przeczytaj też:

Montaż perlatora i głowicy w baterii: krok po kroku >>>

Na zakończeniu instalacji wychodzącej ze ściany montuje się zawory umożliwiające zamknięcie dopływu wody do baterii. Baterię sztorcową łączy się z instalacją elastycznymi wężykami albo sztywnymi rurkami miedzianymi. Wężyki lub rurki są zwykle sprzedawane w komplecie z baterią sztorcową. Jeśli ich długość jest nieodpowiednia należy je wymienić albo przedłużyć przez dokręcenie dodatkowych odcinków przewodów.

Podczas remontu kuchni bez przerabiania instalacji wodnej starą baterię ścienną można zastąpić podobną, nowocześniejszą. Łączy się ją wówczas bezpośrednio z końcówkami rur z ciepłą i zimną wodą wyprowadzonymi 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka.

Odmianą baterii ściennych są baterie kuchenne podtynkowe, ale to rozwiązane odpowiednie raczej do nowo budowanego domu. Taka bateria składa się z elementu podtynkowego, który umieszcza się w otworze w ścianie przed jej wykończeniem i łączy z przewodami wody zimnej i ciepłej, oraz elementu natynkowego z wylewką i uchwytem do regulowania strumienia i temperatury wody, który łączy się z podtynkowym po wykończeniu ścian.

bateria kuchenna
Autor: Piotr Mastalerz Baterie ścienne są często wybierane do wnętrz remontowanych. Aby je zamontować nie trzeba przerabiać instalacji

Bateria sztorcowa i kuchenna: pokrętła/uchwyty

Oba typy baterii (ścienny i sztorcowy) są produkowane w wersji z jednym lub dwoma uchwytami (pokrętłami) do regulacji strumienia i temperatury wody.

Popularniejsze i bardziej funkcjonalne są baterie kuchenne jednouchwytowe. Uchwyt do regulacji natężenia strumienia i temperatury wody jest standardowo zintegrowany z korpusem baterii i zamontowany po jej prawej lub lewej stronie.

Przeczytaj też:

Jak doprowadzić instalacje do wyspy kuchennej >>>

Można znaleźć baterie kuchenne dwu- lub trzyotworowe. W jednym otworze znajduje się korpus z wylewką, w drugim – jedno pokrętło do regulacji wypływu albo dwa pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody. Uchwyty i korpus są wówczas połączone elastycznym wężykiem, który znajduje się pod blatem.

Są też modele baterii kuchennych uruchamiane przez dotknięcie wylewki, przyciskiem start/stop lub naciśnięciem stopą czujnika zamontowanego u dołu szafki ze zlewozmywakiem oraz modele uruchamiane bezdotykowo, czujnikiem reagującym na przesuniecie przed nim dłoni użytkownika.

bateria kuchenna
Autor: Mariusz Bykowski Trzeba tak dobrać długość wylewki, żeby trafiała mniej więcej centralnie w dno zlewozmywaka

Wybieramy baterię kuchenną: jaka wylewka?

Wysoka i długa wylewka umożliwi swobodne mycie naczyń i napełnianie wodą wysokich pojemników. Nieodpowiednio dobrany model baterii kuchennej sprawi jednak, że woda będzie spadała z dużą siłą na dno zlewozmywaka, odbijała się od niego i niepotrzebnie rozchlapywała na boki.

Stała lub obrotowa. Bateria może mieć wylewką nieruchomą lub dającą się obracać wokół osi korpusu. Wylewka obrotowa lepiej od zwykłej sprawdzi się w duecie ze zlewozmywakiem dwukomorowym albo dużym modelem zlewozmywaka z jedną komorą.

Wyciągana/prysznicowa. Jest połączona z korpusem baterii elastycznym wężem o długości 100-150 cm. Podczas normalnego korzystania z baterii wąż jest schowany pod zlewozmywakiem, a kiedy jest potrzebny można go łatwo wyciągnąć, a potem wygodnie schować, dzięki zamontowanemu na nim obciążnikowi. Warto wybrać model baterii z systemem magnetycznego dokowania, wtedy po skorzystaniu, wylewka „sama” wróci do pozycji wyjściowej.

Na rączce baterii często jest przycisk, umożliwiający zmianę rodzaju strumienia wypływającego z wylewki - ze zwykłego (intensywnego) na prysznicowy (rozproszony) i odwrotnie.

Sprężynowa. Wylewki sprężynowe mają długi, pałąkowaty przewód, a wokół niego sprężynę. Na zakończeniu wylewki zwykle jest przycisk do ustawiania rodzaju strumienia (normalnego lub intensywnego). Kiedy wylewka nie jest jest używana, spoczywa w specjalnym uchwycie.

Przeczytaj też:

Ile kosztuje kuchnia IKEA: sprawdzamy ceny kuchni >>>

Podobny kształt do sprężynowych mają baterie z wylewkami elastycznymi. Funkcje sprężyny pełni w nich metalowy oplot powleczony tworzywem sztucznym. Wylewki elastyczne można kształtować w dowolny sposób.

bateria kuchenna
Autor: FERRO Wyciągana końcówka prysznicowa zwiększa zasięg baterii znacznie poza obrys zlewozmywaka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE