Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej: sprawdź, jak podłączyć instalacje do wyspy
Wyspa kuchenna to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność kuchni. Doprowadzenie instalacji do wolno stojącej wyspy może przysporzyć problemów, jeśli znajdzie się ona zbyt daleko od pionów instalacyjnych. Bez większego problemu doprowadzisz do wyspy wodę. Bardziej skomplikowane okazuje się podłączenie prądu, a najbardziej - gazu. Sprawdź, jak doprowadzić media do wyspy kuchennej - poradnik.
Rozmieszczenie urządzeń i mebli w kuchni musi być starannie przemyślane, bo kiedy już do wyznaczonych miejsc doprowadzi się instalacje, nie da się tego łatwo zmienić. Zlewozmywak, kuchenka czy lodówka uwięzione między kuchennymi szafkami będą musiały pozostać na swoich miejscach aż do czasu kolejnego remontu, czyli zwykle nie mniej niż kilka lat. Trzeba więc znaleźć rozsądny kompromis między komfortem, estetyką i technicznymi możliwościami poprowadzenia instalacji, zwłaszcza kanalizacyjnej (wymagają jej zlewozmywak, zmywarka i ewentualnie pralka, którą czasem ustawia się w kuchni), wodnej (potrzebnej do zlewozmywaka, zmywarki, czasem kostkarki do lodu w lodówce i pralki) oraz gazowej, jeśli planujemy gotować na gazie.
Jak poprowadzić rury podczas montażu wyspy kuchennej?
Gdy kuchnia jest urządzona w sposób tradycyjny – zabudowa jest ustawiona wzdłuż ścian – rury z wodą i podejścia kanalizacyjne biegnące od pionów zwykle umieszcza się w bruzdach w ścianie pod tynkiem i ułożoną na nim okładziną albo prowadzi po wierzchu ściany za szafkami. Kiedy zdecydujemy się na wyspę kuchenną, należy je przeprowadzić na środek pomieszczenia. Zwykle oznacza to konieczność wymiany podłogi, więc jeżeli remont tego nie obejmuje, trzeba zrezygnować z umieszczania urządzeń na wyspie. Można ją wtedy wykorzystać jako przestrzeń do przechowywania i wygodny blat roboczy.
- Domowa spiżarnia - jak ją wygodnie urządzić? >>>
- Planowanie kuchni: wymiary i wysokość blatów kuchennych >>>
- Projekt kuchni bez błędów >>>
- Remont kuchni - ile to kosztuje? >>>
Jaka duża powinna być wyspa i jak ją wyposażyć?
Ponieważ ma pomóc w efektywnym wykorzystaniu przestrzeni oraz usprawnić gotowanie, jej rodzaj i funkcje, jakie ma pełnić, powinniśmy planować uwzględniając to, czy kuchnia jest zamknięta, połączona z jadalnią, czy otwarta na salon. Sposób aranżacji kuchni z wyspą zadecyduje o tym, co się na niej znajdzie: stanowisko do gotowania, stół roboczy, na którym będą przygotowywane potrawy, i zlew czy też jedynie blat połączony z miejscemdo codziennego spożywania posiłków. Najmniejsza wyspa kuchenna może mieć wymiary 50 x 50 cm. W małych kuchniach blat tej wielkości jest już dużą pomocą, zwłaszcza że tworzy oddzielne stanowisko do pracy.
Jeśli dodatkowo kompaktowa wyspa zostanie wyposażona w dobrze przemyślane wieszaki, schowki i półki, pomimo niewielkich rozmiarów może okazać się bardzo funkcjonalna!
Autor: Marcin Czechowicz
Komfortowym rozwiązaniem jest zamontowanie na wyspie zlewozmywaka. Minimalne wymiary takiej wyspy to wówczas 60x90 cm, lepiej jednak, gdy ma 60x120 cm, a jeśli pełni ona także funkcję blatu roboczego, powinna ona mieć 120-180 cm długości
Doprowadzenie instalacji kanalizacyjnej do wyspy kuchennej
Doprowadzenie do wolno stojącej wyspy potrzebnych instalacji może przysporzyć problemów, jeśli znajdzie się ona zbyt daleko od pionów instalacyjnych. Odpływ kanalizacji od zlewozmywaka i zmywarki trzeba będzie przeprowadzić w podłodze, pamiętając, że rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu. Zalecany spadek to około 4-5%.
Uwaga mieszkańcy bloków! Często warstwy posadzki na stropie są zbyt cienkie, by dało się w nich przeprowadzić rurę o średnicy 5 cm, w dodatku ze spadkiem – wtedy musimy zrezygnować ze zmywania na wyspie.
Doprowadzenie instalacji kanalizacyjnej jest konieczna, gdy na wyspie mają zostać zamontowane zlewozmywak i/lub zmywarka. Jej przewody mają średnicę największą spośród potrzebnych instalacji i do tego muszą być prowadzone ze spadkiem zapewniającym ściekom grawitacyjny odpływ, więc najtrudniej je ukryć. Wodę doprowadzimy na wyspę bez większego problemu – także w podłodze, bo te rurki są cieńsze i mogą być układane poziomo.
Instalację kanalizacyjną do wyspy kuchennej można przeprowadzić przez strop z pomieszczenia znajdującego się pod kuchnią lub od najbliższego pionu instalacyjnego w specjalnym kanale pod posadzką. Rurę należy ułożyć ze spadkiem minimum 2%, lepiej 4-5% (4-5 cm na metr rury) w kierunku pionu, i włączyć do niego pod kątem nie większym niż 45°. Im dłuższe będzie podejście, tym trudniej będzie je zmieścić w warstwach podłogi na stropie.
Najmniej problemów będzie z wykonaniem takiego podejścia w kuchni, pod którą mieści się piwnica. Rury można poprowadzić pod jej stropem. Jeżeli pod kuchnią są pomieszczenia mieszkalne, można postąpić podobnie i zasłonić rury sufitem podwieszanym, o ile tylko nie obniży to zanadto wysokości pomieszczenia (po zamontowaniu sufitu nie powinna być mniejsza niż 250 cm). Podejście kanalizacyjne do zlewozmywaka powinno mieć średnicę 50 mm (wspólne do zlewozmywaka i zmywarki – co najmniej 70 mm) i długość nie większą niż 3 m, ale im jest krótsze, tym lepiej. Jeżeli 3-metrowe okaże się niewystarczające, można je wyjątkowo wydłużyć, ale jednocześnie trzeba o jeden wymiar powiększyć jego średnicę, aby zapobiec wysysaniu wody z syfonów. Długie podejście musi też mieć rewizję, czyli kształtkę z otworem osłoniętym pokrywą przykręcaną na śruby i uszczelnioną gumową podkładką, która umożliwia dostęp do wnętrza rury, na przykład w celu jej wyczyszczenia.
Jak doprowadzić instalację wodną do wyspy kuchennej?
Jeżeli będzie miejsce na kanalizację, na pewno wystarczy go również na rury z wodą, które zwykle Jeżeli bardzo zależy nam na kuchence gazowej, możemy zbudować słupek, w którym za ażurową obudową zostanie schowana rura z gazem. Jeśli będzie to gaz ziemny, rura musi biec od góry mają średnicę nie większą niż 20 mm i układa się je poziomo, ponieważ woda jest w nich pod ciśnieniem. Instalację najlepiej zrobić z giętkich rur niewymagających stosowania połączeń w warstwach podłogi. W razie niezbyt starannego wykonania instalacji są one najbardziej narażone na ewentualne przecieki. Instalację najlepiej wykonać systemem rozdzielaczowym. Liczba połączeń będzie wtedy niewielka (tylko przy rozdzielaczach), a dostęp do nich możliwy w każdej chwili. Bez względu na rodzaj materiału do prowadzenia w podłodze trzeba wybierać rury miękkie (giętkie), sprzedawane w zwojach. Jeśli instalację robi się samodzielnie, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń producenta.
Do zlewozmywaka zamontowanego w wyspie kuchennej trzeba doprowadzić rurę z zimną i ciepłą wodą, a czasem również przewód cyrkulacyjny. Do zmywarki zwykle podłącza się tylko zimną. W prawidłowo wykonanej instalacji zimna woda powinna być podłączona z prawej, ciepła – z lewej strony. Odwrotne doprowadzenie przewodów do baterii jest bardzo często popełnianym błędem. Korzystanie potem z takiej baterii jest niewygodne, a czasem nawet niebezpieczne. Gdy gwałtownie odkręci się gorącą wodę, będąc przekonanym, że to zimna, można się oparzyć.
Instalacja gazowa w wyspie kuchennej
Sposób prowadzenia instalacji gazowej jest ograniczony licznymi zastrzeżeniami. Przede wszystkim:
- rury z gazem ziemnym należy prowadzić pod sufitem, a z gazem płynnym przy podłodze;
- powinno się je układać na wierzchu ścian lub – w szczególnych wypadkach – za wentylowanym ekranem;
- trzeba unikać prowadzenia ich przez pomieszczenia mieszkalne.
W kontekście tych ograniczeń doprowadzenie instalacji gazowej do kuchenki usytuowanej na wyspie jest zadaniem raczej karkołomnym. Instalację z gazem ziemnym należałoby ułożyć pod sufitem pomieszczenia, na przykład w wentylowanym kanale, i potem poprowadzić w dół do kuchenki, również w nieszczelnej osłonie. Zawór gazowy powinien się znaleźć w łatwo dostępnym miejscu, na przykład we wnętrzu sąsiedniej szafki.
Żeby na wyspie korzystać z gazu płynnego, trzeba by raczej ustawić w szafce pod kuchenką butlę z propanem-butanem, bo doprowadzenie rury z gazem przy podłodze na środek kuchni raczej się nie uda. Zatem czy gra jest warta świeczki? Nawet jeśli jesteśmy zdeklarowanymi zwolennikami gotowania na gazie (bezsprzecznie jest taniej i wygodniej niż na kuchence elektrycznej), do pichcenia na wyspie powinniśmy bez wahania wybrać tę drugą opcję.
Instalacja elektryczna na wyspie kuchennej
Bardzo ważna jest również odpowiednia instalacja elektryczna. Prąd trzeba będzie doprowadzić do okapu lub pochłaniacza, oświetlenia ewentualnego piekarnika, zmywarki, młynka pod zlewem oraz płyty kuchennej; do płyty elektrycznej i indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Nawet jeśli nie planujemy montowania na wyspie stałych urządzeń, pamiętajmy o gniazdach niezbędnych przy blacie roboczym do podłączenia małych przenośnych AGD.
Gdy na wyspie stanie kuchenka, instalacja będzie potrzebna do zasilenia płyty ceramicznej (230 lub 400 V) i piekarnika (230 V) albo tylko piekarnika, ponieważ w większości kuchenek gazowych jest on zasilany prądem. Jeżeli znajdą się tam zlewozmywak i zmywarka – do zmywarki i ewentualnie młynka pod zlewem. Tak czy inaczej, trzeba ją będzie tam doprowadzić. Kable można ułożyć w bruździe w gładzi betonowej pod posadzką albo w suficie podwieszanym w pomieszczeniu poniżej – wtedy nie trzeba kuć bruzdy, tylko przebić się przez strop w okolicy wyspy.
Komin wentylacyjny na wyspie kuchennej
Jeżeli na wyspie instalujemy kuchenkę, a nad nią okap z wyciągiem, nie można zapomnieć o odprowadzeniu powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę o średnicy około 10 cm można ukryć w suficie podwieszonym. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi (do 4-5 m) i w miarę możliwości bez zakrętów; najlepiej byłoby układać go nie poziomo, a lekko w górę, w stronę komina.
Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji kuchni z wyspą
Wyspa może mieć kształt tradycyjny – kwadratowy lub prostokątny – ale można także zbudować kolistą, na planie elipsy, litery L lub półokręgu. Istotne jest, aby ułatwiała nam codzienne zajęcia w kuchni, nie powodując kolizji na ciągach komunikacyjnych.
Małą wyspę dobrze jest zaprojektować, wykorzystując zasadę kontrastu. Niewielki mebel wykonany w tej samej stylistyce i kolorze co pozostałe będzie się wydawał mniejszy, niż jest w rzeczywistości, i zginie na tle całości, ale gdy zastosujemy materiały lub kolor inne niż w pozostałej części wnętrza, może mu nadać niepowtarzalny charakter. I odwrotnie – duża wyspa zaprojektowana jako odrębny, kontrastowy element może niepotrzebnie zdominować wnętrze. Bezpiecznie jest trzymać się zasady, według której wyspy duże, o pełnej konstrukcji meblowej, z zamykanymi szafkami projektuje się jako dopełnienie wystroju całej kuchni – w tej samej co ona stylistyce, w tych samych kolorach i z takich materiałów jak pozostałe meble. Im wyspa jest mniejsza, tym powinna być bardziej ażurowa i mieć lżejszą konstrukcję. Rodzaj materiałów i ich kolorystykę możemy dobierać z większą swobodą, nie unikając kontrastów.