Barierki ochronne w domu i inne zabezpieczenia dla naszego dziecka

2012-10-12 17:45

Miejsc niebezpiecznych w domu jest bardzo dużo. Przede wszystkim to groźne schody, na których może dojść nawet do nieszczęścia. Niebezpieczeństw jest więcej - dziecko może się poślizgnąć albo przyciąć palec. Radzimy, jak zabezpieczyć dom.

Barierki ochronne w domu dla naszego dziecka
Autor: Baby Dan Osłona kominka. Pasuje do wszystkich rodzajów kominków. Może również służyć jako bramka ochronna przy schodach lub wejściu na taras (fot. BABY DAN)

Dzieci – niestrudzeni mali odkrywcy – są bardzo ciekawe wszystkiego, co je otacza. Odkąd tylko nauczą się raczkować, wykazują dociekliwość śledczego, badając fascynujący świat szafek i szuflad. Próby poznania otoczenia bywają jednak dla nich bolesne. Warto więc zastosować w domu zabezpieczenia chroniące małych wędrowców nie tylko przed poważniejszymi wypadkami, ale także przed codziennym nabijaniem guzów.

Przyjazne sprzęty dla dzieci

Aby zapewnić dziecku bezpieczne wędrówki po domu, wybierajmy meble dla dziecka bez ostrych kantów znajdujących się na wysokości jego głowy lub zamontujmy ochraniacze na ich rogach. Przydatne są również specjalne plastry chroniące na przykład zawartość lodówki, zamknięcia zabezpieczające piekarnik oraz blokady na dolne szafki, do których ma dostęp nasza pociecha. Wystarczy bowiem, że przebywając wspólnie w kuchni na chwilę odwrócimy wzrok, by na podłodze znalazły się rozrzucone zapasy ryżu czy makaronu. Z tego samego powodu na środki chemiczne, których używamy do czyszczenia, dobrze jest przeznaczyć zamykaną, niedostępną dla dziecka szafkę. Koniecznie zasłońmy kontakty elektryczne, np. zaślepkami (takie zaślepki oraz inne produkty zapewniające dziecku bezpieczne korzystanie z domowych sprzętów znajdziemy w każdym większym sklepie z meblami dla dzieci oraz w wielu sklepach internetowych). Poza zasięgiem dziecka powinny się też znaleźć sprzęty gospodarstwa domowego.

Jeżeli nasz maluch jest podatny na alergię, unikajmy firanek i mebli tapicerowanych, są one bowiem siedliskiem kurzu. Bardzo częstym powodem, dla którego dzieci trafiają do szpitala, są zatrucia farbami lub lakierami. Miejmy to na uwadze – nawet jeśli używamy produktów reklamowanych jako zdrowe i ekologiczne, nie wprowadzajmy się do domu, zanim wszystko nie wyschnie. Kupując meble, warto też zwrócić uwagę na to, czym zostały one wykończone.

Bezpieczeństwo dziecka w domu

W domu bezpiecznym dla dziecka trzeba uważać m.in. na duże okna i przeszklone drzwi. Tworzą tak doskonałą iluzję przestrzeni, że nie tylko dzieciom zdarza się ich nie zauważyć. W przypadku takich przeszkleń zdecydujmy się na szkło bezpieczne – nie rozpryśnie się ono nawet w chwili rozbicia. Maluchy nie mogą mieć dostępu do okien, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Optymalnie powinny być one usytuowane na wysokości 85-110 cm nad podłogą. Aby dziecko nie mogło się do nich dostać, nie ustawiajmy pod nimi mebli. Wybierzmy za to okna wyposażone w blokady ograniczające otwarcie.

Bezpieczne okna to jednak nie wszystko. Równie istotny jest odpowiedni kształt schodów – nie powinny one być kręte ani strome, najlepiej też u ich szczytu i przy wejściu zamontować bramkę ochronną. Na stopniach warto przykleić paski antypoślizgowe. Jednym z szalonych dziecięcych pomysłów jest zjeżdżanie w dół po balustradzie. Warto więc zamontować na niej zabezpieczenia uniemożliwiające taką zabawę.

Ogromne znaczenie ma także podłoga – materiał użyty do jej wykończenia powinien być antypoślizgowy i dobrze amortyzować upadki. Ponieważ dzieci lubią się bawić na podłodze, dobrze jest do jej wykończenia wykorzystać materiały miękkie, ciepłe w dotyku: drewno, wykładziny elastyczne, dywanowe czy korkowe. Uważajmy jednak na te dywanowe – mogą być niezdrowe dla alergików, ponieważ zbiera się w nich kurz. Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć lub poślizgnąć. Dlatego unikajmy pastowania i polerowania podłogi. Parkiet powinien być dobrze przymocowany, a wszystkie dywany i chodniki mieć podkładki antypoślizgowe.

Barierki ochronne w domu dla naszego dziecka
Autor: Baby Dan Najłatwiej zamontować bramkę rozporowo – bez konieczności używania narzędzi (fot. BABY DAN)