Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Pięknie stroimy nasze wnętrza. Warto zadbać o to, by również nasze ogrody wyglądały pięknie i wyjątkowo. Świątecznie przystrojony ogród będzie znakomitą wizytówką naszego domu.
Dekoracje bożonarodzeniowe w ogrodzie
Girlandy gałązek nad wejściem, wieniec bożonarodzeniowy na drzwiach anglosaskim zwyczajem zawieszony na znak, że chętnie witamy gości, i udekorowana choinka przed domem coraz częściej zdobią w czasie świąt Bożego Narodzenia nasze ogrody. Bardzo efektowne są też dekoracje świetlne.
GALERIA: pomysły, jak udekorować ogród na święta
Dekoracje altany, pergoli i innych elementów małej architektury w ogrodzie
Dobrym pomysłem na stworzenie świątecznego klimatu są dekoracje nie tylko drzew czy krzewów, ale także takich elementów małej architektury, jak altanka czy pergola. Będą się świetnie prezentowały z zawieszonymi girlandami lub lampkami, które sprawią, że ogród nabierze barw i bajecznego klimatu.
Efektowne instalacje i świąteczne figurki w ogrodzie
Bardzo ciekawie prezentują się również dekoracje świąteczne np. w kształcie renifera, Mikołaja czy bałwanka. W ostatnim czasie to absolutny must have świątecznych dekoracji ogrodu. Takie bożonarodzeniowe figurki z pewnością ucieszą najmłodszych domowników.
Ciekawym pomysłem na udekorowanie ogrodu jest również projektor laserowy. To urządzenie, które umożliwia oświetlenie sporego obszaru zarówno elewacji domu, jak i poszczególnych elementów ogrodu. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych światełek. Może on wyświetlić nawet kilkadziesiąt różnych wzorów w kilku kolorach.

i
Świąteczne oświetlenie domu na zewnątrz
W sklepach można kupić rozmaite ozdoby, nie tylko znane od lat łańcuchy małych lampek. W sprzedaży są również:
- węże świetlne (po zastosowaniu sterownika można tworzyć efekty świetlne, takie jak falowanie, migotanie i przygasanie),
- łańcuchy z diodami LED,
- kurtyny świetlne do rozwieszania na elewacji,
- a także nitki świetlne (z szerokokątnymi diodami LED, których światło zlewa się w jedną ciągłą smugę).
Służą one do oplatania gałęzi drzew i dekorowania elewacji oraz okien. Można kupić świecące gwiazdy, choinki i i inne świąteczne motywy.

i
Światełka i lampki świąteczne do ogrodu - na co zwrócić uwagę przy zakupie dekoracji świetlnych
Każdego roku, w okresie przedświątecznym na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej ozdób i dekoracji świetlnych. Zobacz, jakich zasad się trzymać wybierając odpowiedni rodzaj oświetlenia świątecznego, by twój dom i ogród były bezpieczne pod świąteczną iluminacją.
- Dekoracje świetlne stosowane na zewnątrz muszą mieć odpowiedni stopień ochrony, nie mniejszy niż IP44. Zanim więc kupisz wybrane lampki, sprawdź czy na opakowaniu znajduje się właściwy symbol.
- Dobrze sprawdzaj przewody, oprawki i połączenia. Elementy dekoracji przeznaczonych do stosowania na zewnątrz powinny być gumowe i lepiej izolowane (oświetlenie wewnętrzne o symbolu IP20 jest wykonane z PCW /plastikowe/ i ma zwykłe oprawki do żarówek).
- Szczególnie uważnie przyjrzyj opakowaniu i samemu urządzeniu, gdyż przepisy UE nakładają na dystrybutorów, aby każde urządzenie miało podane parametry - nazwę importera, napięcie znamionowe, pobór mocy oraz klasę ochrony IP). Mogą być one umieszczone na opakowaniu, tabliczce znamionowej lub na metce znajdującej się przy wtyczce. Ponadto, napisy muszą być w języku polskim, a ich zupełny brak powinien cię zastanowić.
- Zwróć uwagę na dwa symbole, które znajdują się na urządzeniu. Podwójny kwadrat oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku, że produkt jest niepalny.
- Pamiętaj, nie kupuj akcesoriów oświetleniowych, na których na ma cechowania bądź napisy są w języku obcym. Użycie takiego urządzenia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu użytkownika.
- Kupując dekoracje świetlne, warto sprawdzić, czy wąż świetlny, nitka albo girlanda, mogą być traktowane jak moduł i można je łączyć z następnymi elementami. Na końcu każdego modułu powinno się znajdować specjalne gniazdo, do którego w łatwy sposób można podłączyć kolejny. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia dekorowanie, gdyż unikamy plątaniny kabli i nie używamy przedłużaczy.

i
WAŻNE! W instalacji zasilającej, oprócz zabezpieczeń przed przeciążeniem i zwarciami, musi być wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Jeżeli go brak, lepiej wybrać ozdoby przystosowane do zasilania obniżonym napięciem przez transformator 230/24 V, który umieszcza się wewnątrz budynku, w suchym pomieszczeniu. Ma on moc dostosowaną do mocy zasilanych lampek.

i