Jak zrobić wydmuszkę z jajka - instrukcja krok po kroku

2021-03-29 10:45
Jak zrobić wydmuszkę
Autor: GettyImages Wydmuszka to nic innego jak skorupka jajka, którego zawartość została wydmuchana przez małą dziurkę. Można z niej stworzyć piękne ozdoby wielkanocne

Jak zrobić wydmuszkę samodzielnie? To nic trudnego. Wykonanie wydmuszki jest bardzo proste. To świetny pomysł na spędzenie kreatywnie wolnego czasu, który przyniesie wiele satysfakcji z własnoręcznie wykonanej ozdoby wielkanocnej.

Jajka pod każdą postacią są nieodzownym elementem Wielkanocy. Wydmuszka to nic innego jak skorupka jajka, którego zawartość została wydmuchana przez małą dziurkę. Można z niej stworzyć naprawdę piękne ozdoby wielkanocne. Jak zrobić wydmuszkę z jajka i jak ją ozdobić? Oto instrukcja wykonania samodzielnie wydmuszki krok po kroku.

Wiosenna dekoracja z kwiatami cebulowymi

Jak zrobić samodzielnie wydmuszkę - instrukcja krok po kroku

Do wykonania wydmuszki potrzebne są umyte i niepopękane jajka, igła lub inne długie, ostre narzędzie, przyda się nam także miseczka.

1. Przy użyciu igły lub innego ostrego narzędzia, należy wykonać po obydwu stronach otwory, pierwszy otwór powinien być po węższej stronie. Następnie drugi z szerszej strony, tam znajduje się błonka powietrzna, dzięki której nie ma dostępu do jajka podczas wydmuchiwania. ​

2. Następnie należy przyłożyć jajko do ust i spokojnie aczkolwiek mocno wydmuchać jego zawartość, należy dmuchać mocno, aby przez otwór wypływało białko a następnie żółtko.

Jak zrobić wydmuszkę
Autor: GettyImages Białko wraz z żółtkiem zostanie wydmuchane większą dziurką do miseczki

3. Po wydmuchaniu całej zawartości jajka, należy je dokładnie przepłukać wodą, w celu oczyszczenia jej z resztek białka i żółtka. Można do tego użyć strzykawki lub cienkiej rurki, słomki.

Tak przygotowana a następnie dokładnie oczyszczona i osuszona wydmuszka jest gotowa do kolejnego etapu, jakim jest ozdabianie. 

Przeczytaj też:

Barwienie jajek: naturalne barwniki do pisanek >>

Jak zrobić wydmuszkę
Autor: GettyImages

Jak ozdobić wydmuszkę na Wielkanoc

Najwygodniej jest ozdabiać wydmuszkę, która jest nabita na patyczek do szaszłyków. W tym celu przewlekamy długą wykałaczkę przez obydwa otwory wydmuszki, a tuż przy jej krawędziach wiążemy gumki recepturki aby wydmuszka się nie zsuwała.

Wydmuszkę można ozdobić przy użyciu farb, flamastrów lub specjalnych pisaków. W celu ozdabiania można użyć kleju i dowolnych kolorowych ozdób, które przykleja się do wydmuszki, np. kawałków kolorowego papieru, krepiny, filcu, koronki, sznurka czy muliny, można ją również obwiązać ozdobną wstążką.

Jak ozdobić wydmuszkę
Autor: GettyImages Z wydmuszek można zrobić piękne dekoracje i świąteczne ozdoby

Bardzo ciekawą i efektywna opcją ozdabiania wydmuszek jest technika decoupage. W tym celu do posmarowanej klejem wydmuszki przyklejamy papier ryżowy lub serwetki zdobione różnorodnymi wzorami. 

Z wydmuszki można także zrobić wielkanocnego kurczaka lub królika. W tym celu doklejamy niezbędne elementy, które kupujemy gotowe lub wykonujemy samodzielnie, np. z papieru lub filcu - oczka, uszy, nóżki i dziób.

Jak ozdobić wydmuszkę
Autor: GettyImages Wielkanocnego króliki z wydmuszki

Galeria zdjęć: inspiracje na ozdoby wielkanocne

QUIZ. Święta wielkanocne w pełni. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie