Zrób to sam: taca z plastra drewna krok po kroku

2021-10-01 15:18

Oto ciekawy pomysł, jak zrobić tacę z plastra drewna. Taka taca sama w sobie jest piękną dekoracją i ozdobą kuchni, jadalni czy salonu. Spełnia również funkcje praktyczne. Można ją wykorzystać na owoce, ciasta lub przekąski.

Drewniana taca
Autor: Igor Dziedzicki Taca z plastra topoli z uchwytami w kształcie papryczek

Gotową tacę można kupić w sklepie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie. Naprawdę warto. Zyskasz nie tylko jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny przedmiot, ale także doświadczysz tego miłego uczucia satysfakcji ze stworzonej własnoręcznie rzeczy.

Drewniana taca z plastra drewna będzie oryginalną ozdobą kuchni, jadalni i salonu. Świetnie sprawdzi się także podczas serwowania owoców i smakołyków w ogrodzie.

Dekoracje z drewna sosnowego

Plastry drewna – jak je pomysłowo wykorzystać

Plastry drewna to nic innego jak odcięte kawałki drewna o różnych grubościach. Każdy z nich wygląda inaczej - ma inny odcień, rysunek słoi czy fakturę. Takie drewniane krążki nadają aranżacji uroku i naturalności, idealnie wkomponowują się w każdy styl, nadając wnętrzu ciekawego wyrazu.

Z plastrów drewna można zrobić wiele ciekawych przedmiotów i dekoracji - możliwości są ogromne, tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni. Z drewnianych plastrów można zrobić m.in. stoliki, półki, tace, a nawet okładziny ścienne.  

To materiał łatwy w obróbce - wystarczy kupić gotowy plaster, przeszlifować go szlifierką lub papierem ściernym, oczyścić z powstałego pyłu, a następnie wykończyć według uznania.

Drewniana taca
Autor: Igor Dziedzicki Taca z plastra drewna sama w sobie jest piękną dekoracją, nie wymaga żadnych dodatków

Drewniane ozdoby i dekoracje do domu ręcznie robione

Drewno to wdzięczny materiał, z którego można wyczarować wyjątkowe ozdoby i dekoracje do domu i mieszkania. Samo w sobie prezentuje się bardzo atrakcyjnie - dzięki naturalnej fakturze i kolorom każdy wykonany z niego przedmiot jest niepowtarzalny. Naturalne drewno nigdy nie wyjdzie z mody. To materiał ponadczasowy, którego z powodzeniem można użyć w każdym wnętrzu.

Drewno jest proste w obróbce. Jest powszechnie stosowane do wyrobu produktów codziennego użytku, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie: naczyń, elementów wykończeniowych i dekoracyjnych.

GALERIA: taca z plastra drewna krok po kroku

Jak zrobić drewnianą tacę

Potrzebne materiały i narzędzia:

  • plaster drewna,
  • drewienko,
  • papier ścierny,
  • pędzel,
  • olej do drewna,
  • dwa metalowe uchwyty,
  • młotek,
  • gwoździe.

Taca z plastra drewna - KROK 1

Papier ścierny owijamy wokół drewienka. Następnie szlifujemy nim plaster drewna okrężnymi ruchami, w kierunku zgodnym z układem słojów. Dobrze jest zwiększać gradację papieru ściernego, zacząć od 100, a skończyć na 240

Drewniana taca
Autor: Igor Dziedzicki

Taca z plastra drewna - KROK 2

Usuwamy drzazgi i zadziory ze spęknięć. Papier składamy na pół, wkładamy w szpary i usuwamy drzazgi

Drewniana taca
Autor: Igor Dziedzicki

Taca z plastra drewna - KROK 3

Dokładnie pokrywamy drewno olejem za pomocą pędzla lub szmatki.

Drewniana taca
Autor: Igor Dziedzicki

Taca z plastra drewna - KROK 4

Przymierzamy uchwyty, żeby sprawdzić, gdzie pasują. Następnie przybijamy je gwoździami. Z powodzeniem można użyć zwykłych papiaków albo wykorzystać wkręty

Drewniana taca
Autor: Igor Dziedzicki
Pozostałe podkategorie