Z jakimi pracami wiąże się docieplenie podłogi na gruncie w istniejącym domu?
Zanim zabierzesz się za docieplenie podłogi na gruncie, sprawdź, czy musisz się pozbyć starych warstw podłogi, czy też możesz dołożyć warstwę ocieplenia. I jedno, i drugie rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Ważne jest również użycie odpowiedniego rodzaju ocieplenia.
Docieplenie podłogi na gruncie bez usuwania starych warstw
Jeżeli docieplenie podłogi na gruncie bez usuwania starych warstw jest możliwe, pamiętaj, że dołożenie ocieplenia i wykonanie nowego podkładu podłogowego wraz z posadzką zmniejszy wysokość pomieszczenia o co najmniej 30 cm.
Później konieczne będzie skrócenie lub wymiana drzwi wewnętrznych i wejściowych, gdyż staną się zbyt długie. Takie rozwiązanie jest natomiast o tyle korzystne, że nie ingerujemy w dotychczasową konstrukcję podłogi i nie prowadzimy kosztownych oraz kłopotliwych prac rozbiórkowych.
Musimy jednak zdobyć opinię inżyniera budowlanego bądź projektanta co do nośności istniejącej podłogi. Musi ona być na tyle solidna, żeby zdołała utrzymać ciężar nowej.
Docieplenie podlogi na gruncie po usunięciu starych warstw
Jeśli zdecydujemy się na zdemontowanie starej podłogi, też odniesiemy pewne korzyści.
Przede wszystkim wysokość pomieszczeń nie ulegnie zmianie, a jeżeli już, to nieznacznie. Jeśli zdecydujemy się usunąć stary podkład betonowy, będziemy mogli, podczas ponownego układania podłogi, wymienić lub przynajmniej naprawić starą izolację poziomą podłogi chroniącą dom od wilgoci z gruntu.
Czym ocieplać podłogę?
Do ocieplania podłogi na gruncie warto wykorzystać twarde i nienasiąkliwe materiały o dobrej izolacyjności cieplnej. Polecamy najtwardsze odmiany styropianu (na przykład EPS 100-038 Dach/Podłoga), polistyren ekstrudowany XPS lub piankę poliuretanową PIR.
Izolację cieplną można też zrobić z kruszywa keramzytowego o uziarnieniu 6-12 mm. Układa się je zamiast podsypki znajdującej się pod starą podłogą.