Termomodernizacja domu z lat 70. Poprawa wyglądu domu i nadanie mu nowoczesnego charakteru

2019-03-07 14:32
Remont Roku 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018 Przed remontem dom wyróżniał się zielonym kolorem, który z biegiem lat utracił swój blask, stając się wyblakły i przybrudzony. Wzniesiony w 1977 roku budynek z dachem płaskim wymagał generalnego remontu nie tylko ze względu na swój wygląd

Generalna termomodernizacja zmieniła oblicze domu w Zabrzu, wpływając na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz szkodliwego wpływu na środowisko. Po modernizacji dom zyskał nowoczesny wygląd. Zobacz termomodernizację, która zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Remont Roku!

Przed decyzją o remoncie dom wyróżniał się zielonym kolorem, który z biegiem lat utracił swój blask, stając się wyblakły i przybrudzony. Wzniesiony w 1977 roku budynek z dachem płaskim wymagał generalnego remontu nie tylko ze względu na swój wygląd. Największym problemem były rachunki za ogrzewanie oraz szybka ucieczka ciepła z pomieszczeń. Inwestorzy podjęli więc decyzję o gruntownej termomodernizacji. 

Zakres termomodernizacji

  • Docieplenie ścian zewnętrznych dodatkową warstwą styropianu - łącznie jest go teraz 13 cm, na nim siatka zatopiona w kleju i tynk silikonowy. Miejsca, gdzie jest drewno tekowe, zostały docieplone wełną mineralną.
  • Wymiana parapetów zewnętrznych, obróbek blacharskich i rynien.
  • Montaż zewnętrznych żaluzji lamelowych sterowanych przez system KNX firmy JUNG.
  • Montaż pergoli na tarasie (NOVA HUPPE) sterowanej przez system KNX firmy JUNG i połączonej ze stacją pogodową.

Dom zmienił się nie do poznania. Przykurzoną zieleń zastąpiono jasnym tynkiem, a ciekawy kształt bryły budynku podkreślono elementami z drewna tekowego. Elewacja zyskała na dynamice, nadając domowi nowoczesnego wyglądu. Szczególnie interesująco prezentuje się minimalistyczny front budynku. W kontraście do niego od strony ogrodu zachowano balkon, odnawiając balustradę balkonową, która stanowi jedyny niezmienny element wyglądu, płynnie wpisujący się jednak w jego nowy design. 

Oprócz wizualnych korzyści niezwykle ważne, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, są te finansowe i związane z komfortem zamieszkiwania. Dzięki termomodernizacji Inwestorzy już zauważyli znaczną oszczędność - ostatni rachunek za gaz z dwóch miesięcy zamknął się w kwocie 700 złotych, a gaz używany jest do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody i gotowania. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku o powierzchni 200m2 powierzono ogrzewaniu podłogowemu, rezygnując ze standardowych grzejników. Poprawiło to komfort cieplny i po wymianie kotła na kocioł gazowy pozwala mu na pracę na niskich parametrach. Również decyzja o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej wpłynęła na obniżenie kosztów ogrzewania, a zainstalowanie zewnętrznych żaluzji zwiększyło wygodę użytkowania domu. 

Jak znaleźć dobrego fachowca?

W ramach programu PONE dofinansowanego z UM wykonano:

  • docieplenie dachu płaskiego styropapą o grubości 15 cm,
  • wymianę starego kotła gazowego atmosferycznego na nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny,
  • montaż fotowoltaiki z 19 panelami monokrystalicznymi o mocy ok. 5 kW.

Sprawdź też przydatne artykuły dotyczące termomodernizacji:

Z oceny Jury Konkursowego

Za co nagrodzono termomodernizację?

  • Za kompleksowe i przemyślane wykorzystanie inspiracji stworzonej przez Program Ograniczania Niskiej Emisji do poprawienia zarówno parametrów użytkowych jak i wizualnych budynku. Za pogłębioną analizę skutków podjętych działań i wprowadzenie elementów sterowania mikroklimatem z wykorzystaniem inteligentnych technologii.
  • Za umiejętne połączenie korzyści płynących z termomodernizacji budynku z uzyskaniem odświeżonego, nowoczesnego wyglądu domu. Zmiany kolorystyki i materiałów wykończeniowych podkreśliły modernistyczny rodowód budynku z płaskim dachem.

Sponsorzy konkursu Remont Roku

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Ciekawe remonty domów i mieszkań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie