Mianem multinarzędzi lub narzędzi wielofunkcyjnych określa się sprzęt, niekoniecznie elektryczny, przydatny do kilku różnych celów. Ich projektanci wychodzą ze słusznego założenia, że majsterkowicz lubi mieć pod ręką narzędzie, które pomoże mu w jak największej liczbie prac. Jest ono też tańsze niż kilka oddzielnych i zajmuje mniej miejsca w warsztacie. Przedstawiamy wybrane, naszym zdaniem warte uwagi tego rodzaju urządzenia.

Autor: Archiwum serwisu
Rękojeść przekręcana pod kątem 90° umożliwia pracę w różnych pozycjach Wśród różnych nietypowych narzędzi pojawiło się i takie, które zastępuje szlifierkę, wyrzynarkę oraz frezarkę. Ma nieduże rozmiary i jest bardzo wygodne w użyciu. Przyda się m.in. do osadzania gniazdek elektrycznych w ścianie gipsowo-kartonowej, wycinania dużych otworów w desce lub płycie drewnopochodnej, szlifowania krawędzi płytek ceramicznych i usuwania spomiędzy nich spoiny.

Autor: Archiwum serwisu
Wystarczy poruszyć pokrętło, zmienić stopę roboczą i można szlifować inny element niż dotychczas bezpotrzeby zmiany narzędzia Zwykłe szlifierki oprócz tego, że są przeznaczone do powierzchni płaskich, mają dodatkowe konkretne zastosowanie: mimośrodowe – nadają się do powierzchni półokrągłych, oscylacyjne – do zagłębionych narożników, taśmowe – do powierzchni dużych. Są jednak na rynku multiszlifierki, którymi da się wygładzić wszystko. Trzeba tylko odpowiednio dobrać i wymienić stopę roboczą.

Autor: Archiwum serwisu
Lekka wiertarko-wkrętarka z udarem pneumatycznym zastąpi trzy konwencjonalne elektronarzędzia Kto z nas nie zirytował się, wieszając w domu obrazy lub szafki i nie mogąc zwykłą wiertarką zrobić otworu w ścianie? Zazwyczaj ściany nośne są zrobione z twardszych materiałów niż działówki, w których wiercić można nawet małą wiertarko-wkrętarką. Do betonowych lub silikatowych ścian potrzebne są młotowiertarki. Oznacza to, że powinniśmy mieć pod ręką trzy elektronarzędzia i zmieniać je w zależności od miejsca wiercenia. Na szczęście wymyślono połączenie tych narzędzi w jednym akumulatorowym urządzeniu.

Autor: BLACK & DECKER
Małe elektryczne narzędzie, do którego da się podłączyć jedno z setek akcesoriów. Można nim wiercić, ciąć, polerować, szlifować Takie wielofunkcyjne urządzenia należą do obowiązkowego wyposażenia prawdziwego majsterkowicza lub modelarza. Najważniejszy jest w nich korpus, czyli rodzaj mini wiertarko-wkrętarki o cylindrycznym kształcie. Jest on lekki i ergonomiczny, aby ręce nie męczyły się podczas prac wymagających precyzji. Mają uchwyt umożliwiający szybką wymianę akcesoriów. Tych jest zaś bez liku. Są miniaturowymi kopiami końcówek do dużych wiertarek, wkrętarek, szlifierek, frezarek.

Autor: Archiwum serwisu
Scyzoryk może przydać się np. do przepiłowania niezbyt grubej deski Mały warsztat można zmieścić w kieszeni od spodni. Takie udogodnienie stwarzają multinarzędzia w formie szwajcarskich scyzoryków. Mogą być wyposażone w zdumiewające akcesoria. Warto je mieć zawsze przy sobie, bo nie wiadomo, kiedy będzie trzeba coś dociąć, dokręcić lub rozłączyć.