Jak wybrać kątownik i kątomierz na budowę oraz do warsztatu

2019-10-30 11:08 Radosław Murat
Kątownik nastawny - plastikowy
Autor: LANGE ŁUKASZUK/WOLFCRAFT Kątowniki pomogą w sprawdzeniu, czy dwa elementy zbiegają się idealnie pod przewidzianym kątem (najczęściej prostym)

W budownictwie kątowniki, zwane też węgielnicami, używane są do oceniania czy ściany wychodzą murarzom prosto i zbiegają w narożach pod kątem 90 stopni. Kątownik przyda się też w warsztacie stolarskim lub ślusarskim. Warto aby miał go na podorędziu każdy szanujący się majsterkowicz.

Kątownik to prawdziwy murarski klasyk. Od dawien dawna wykorzystywany jest do sprawdzania, czy ściany zbiegają się w narożnikach pod idealnie prostym kątem. Przydaje się także stolarzom i monterom przy osadzaniu okien i drzwi lub posadzkarzom - przy układaniu glazury, desek podłogowych, paneli. Korzystają też z niego rzesze innych rzemieślników i majsterkowiczów.

Kątownik laserowy
Autor: BOSCH Kątownik laserowy - zamiast ramion masz tu do czynienia z dwoma, czerwonymi wiązkami laserowymi, wzdłuż których możesz trasować linie lub od razu montować różne elementy, np. płytki podłogowe

Kątownik tradycyjny

Tradycyjny kątownik ma dwa nieruchome ramiona zrobione z drewna lub metalu. Jedno z nich może mieć podziałkę milimetrową i calową. Niejednokrotnie jedno z ramion jest znacznie dłuższe, co ułatwia kontrolowanie i trasowanie linii na większych odcinkach bądź płaszczyznach. Kiepskiej jakości kątowniki drewniane łatwo złamać. Źle zabezpieczone drewno może się też zwichrować pod wpływem wilgoci i wówczas kątownik nie będzie się już nadawał do użytku. Często można natomiast spotkać kątowniki, których jedno z ramion wykonane jest z drewna, a drugie z metalu. Przewagą kątowników metalowych jest to, że nie ulegną przypadkowemu uszkodzeniu, gdy zechcesz wzdłuż któregoś z ich ramion prowadzić nóż lub piłę. Niektóre metalowe kątowniki dla ślusarzy lub murarzy mają też wzdłuż jednego z ramion prostopadle biegnącą stopę, dzięki czemu w trakcie pomiaru same mogą stać w pozycji pionowej i nie trzeba ich przytrzymywać rękoma. Kątownik może mieć też kształt trójkąta równoramiennego. Nosi on nazwę środkownika i pozwala również wytyczać środki okręgów. Kątowniki budowlane, stolarskie i ślusarskie zwykłe kosztują od 4 do 174 zł. Niektóre z nich są wyposażone także w półkolisty kątomierz. Za 70-130 zł można kupić poziomnice, z dodatkowym, prostopadłym ramieniem, które skutecznie zastępują kątownik budowlany.

Kątownik do cięcia bloczków
Autor: PIOTR MASTALERZ Metalowy kątownik budowlany może mieć formę przestrzenną i służyć równocześnie jako przykładnica do cięcia bloczków lub pustaków

Kątownik nastawny

Jedno z ramion takiego kątownika jest ruchome. Oba z nich można ustawić pod dowolnym kątem i zablokować, aby się nie rozjeżdżały. Umożliwia to motylkowa śruba dociskowa. W sprzedaży są też kątowniki o kształcie trójkąta, którymi można dodatkowo skontrolować kąt 45o. Kątownik taki jest składany. Jego aluminiowe albo drewniane ramiona połączone są nitami blokującymi z zatrzaskowym przegubem. Po złożeniu przybiera kształt długiego liniału. Droższe modele kątowników mają dołączony pokrowiec do przechowywania i transportu. Interesującym narzędziem jest kątownik nastawny zbudowany z czterech ramion połączonych ruchomymi przegubami. Tworzą one czworobok, który można rozsuwać i zsuwać zmieniając go w romb. Zbieg dwóch ramion jest z jednej strony połączony na stałe z długa prowadnicą, na której widnieje podziałka. Ma ona wycięty rowek, dzięki któremu przeciwlegle zbiegające się ramiona mogą się wzdłuż niej poruszać. Rozstaw da się zablokować używając pokrętła. Taki sprzęt pozwala między innymi przenosić kąty z jednego elementu na inny. Jest to przydatne zwłaszcza cieślom i stolarzom, przy montowaniu powtarzających się elementów konstrukcji drewnianych. Za kątownik nastawny przyjdzie ci zapłacić około 25-40 zł.

Wytyczanie linii cięcia panelu
Autor: MARIUSZ BYKOWSKI Kątownik stolarski pomoże wytyczyć prostopadłe linii cięcia

Kątomierz zamiast kątownika

Drewniane lub metalowe kątomierze służą do sprawdzenia jaki jest kąt lub pomagają w ustawieniu dwóch rzeczy pod odpowiednim kątem. Składają się z pary ruchomych ramion lub ramienia i tarczy na której są odwzorowane stopnie kąta, w zakresie od 0 do 180o, co 1o. Są też kątomierze precyzyjniejsze z podziałką o skoku 0,5o. Zwykłe kątomierze kosztują od 27 do 125 zł. Oprócz nich oferowane są także kątomierze, które zamiast podziałki mają wskaźnik elektroniczny, a nawet poziomnicę. Takie urządzenia zapewniają nie tylko wygodę, ale również ogromną precyzję pomiaru, tudzież możliwość zapamiętywania poszczególnych wyników, w celu ich późniejszego spisania lub porównania. Kątomierze elektroniczne kosztują od 120 do 833 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE