Wyburzanie ścian. Modernizacja instalacji podczas łączenia pomieszczeń
Wyburzanie ścian działowych i nośnych w trakcie łączenia pomieszczeń powoduje wiele kłopotów z instalacjami elektrycznymi, grzewczymi, a czasem też gazowymi i wentylacyjnymi. Zobacz, jak mądrze i bezpiecznie przeprowadzić przeróbki i modernizację instalacji przy okazji prac wyburzeniowych.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyburzanie ścian zmusza do licznych przeróbek instalacji elektrycznej lub grzewczej
Przeróbki instalacji elektrycznej
Typowym problemem podczas wyburzania ścian działowych są znajdujące się w nich przewody. W czasie robót należy wyłączyć zasilanie całego mieszkania. W starym domu nie można być pewnym, czy w danej ścianie nie poprowadzono również zasilania do innych obwodów czy kondygnacji. Trzeba też znaleźć nowe miejsce na wyjęte ze ściany puszki i gniazda. Każde gniazdo musi być uziemione oraz zgodne z systemem zabezpieczeń przeciwporażeniowych. Jednak w większości przypadków połączenie kuchni z sąsiednim pomieszczeniem wiąże się z modernizacją i rozbudową starej instalacji elektrycznej oraz uzupełnieniem instalacji teletechnicznych. W starych domach kable są z reguły w całości do wymiany, jest za mało obwodów do zasilania dużej liczby kuchennych urządzeń elektrycznych, gniazd i punktów świetlnych, a zabezpieczenia nie spełniają wymagań ochrony przeciwporażeniowej.
Przebudowa pionów wentylacyjnych
Często w ścianie między kuchnią a przyłączanym pokojem są piony wentylacyjne. W budynkach wielorodzinnych bez fachowego projektu i zgody administracji nie wolno ich naruszać, bo obsługują również inne mieszkania oraz podlegają ograniczeniom ze względu na oddzielenia akustyczne i przeciwpożarowe między nimi. W domu jednorodzinnym – zwłaszcza na parterze – można przenieść lub przebudować przewody wentylacyjne. Najprościej jest przebudować wentylację w domu parterowym, bo powyżej jest tylko stropodach lub poddasze i kolidujący przewód można poprowadzić w innym miejscu. Jeśli przewód wentylacyjny obsługuje tylko przebudowywaną kondygnację, można go skrócić, pozostawiając jedynie około 30 cm nad otworem, i oprzeć przewód na nadprożu przesklepiającym otwór. Większe przebudowy bywają bardzo kosztowne, lecz jeżeli będzie ci na nich zależało, to we własnym domu możesz nawet zbudować nowy komin lub zespół przewodów wyciągowych wentylacji mechanicznej w innym miejscu pomieszczenia i przeprowadzić go przez piętro albo poddasze.
Modernizacja instalacji wodnej i kanalizacyjnej
Przewody wodne w ogóle nie stanowią problemu, ponieważ współcześnie prowadzi się je w warstwach posadzki i w czasie remontu można je po prostu wymienić, układając w nowych miejscach. Zawsze trzeba zadbać o jak najkrótszą drogę doprowadzenia ciepłej wody od miejsca, gdzie jest ona podgrzewana, aby nie stygła w długiej rurze. Przewody kanalizacyjne są dużo trudniejsze do przeniesienia, bo ich działanie jest oparte na grawitacji, dlatego istotna jest jak najkrótsza i jak najprostsza droga spływu nieczystości. Jeśli mimo niedogodnego miejsca usytuowania pionu decydujesz się na likwidację przegrody, musisz być przygotowani na całkowitą przebudowę podłączeń kanalizacyjnych, budowę nowego pionu i zmianę układu funkcjonalnego domu daleko wykraczające poza połączenie dwóch pomieszczeń na parterze. Poprowadzenie nowych podejść jest najłatwiejsze w parterowym domu podpiwniczonym. W takiej sytuacji, nawet jeżeli nowe miejsce zlewu kuchennego będzie oddalone od pionu (nie więcej jednak niż 3 m), łatwo jest poprowadzić przewód kanalizacyjny z zachowaniem odpowiedniego spadku. Zawsze musisz zachować wymagane normami odległości urządzeń od pionu oraz zapewnić jego wentylację przez wyprowadzenie go w górę do wywiewki nad dachem.
Przeróbki instalacji grzewczej
Konieczne mogą być przesunięcie lub wymiana grzejnika zawieszonego na wyburzanym fragmencie ściany przy oknie albo ukrycie pionu grzewczego c.o. bądź jego przebudowa na styku ściany działowej z zewnętrzną. Od końca lat 90. instalacje grzewcze są najczęściej prowadzone w izolacji pod szlichtą. Te sprzed kilkudziesięciu lat są prowadzone przy ścianach zewnętrznych, więc jeśli nie przebudowujesz całej instalacji lub przynajmniej jej części, w miejscu wyburzenia trzeba ukryć pion w bruździe ściany zewnętrznej albo obudować go w występie-filarku przy połączeniu likwidowanej ściany działowej z zewnętrzną. Grzejnik trzeba zapewne zastąpić innym, bo jeżeli nie było na niego wcześniej miejsca na ścianie zewnętrznej, to zapewne nie zmieści się na niej i po przebudowie. Warto w takiej sytuacji poprosić instalatora o sprawdzenie bilansu cieplnego w łączonych pomieszczeniach i dobranie mocy grzejnika. Może uda się tam usunąć jeden z grzejników, a drugi nieco powiększyć.