Jaki kocioł do starej instalacji centralnego ogrzewania?
Większość starych instalacji centralnego ogrzewania działa w układzie grawitacyjnym, z otwartym naczyniem wzbiorczym. Ten rodzaj instalacji c.o. wymaga kotła mogącego pracować w takich warunkach. Zobacz, na jaki kocioł możesz wymienić swój stary piec c.o.
Nowy kocioł w starej isntalacji c.o.
Do pracy w instalacji grawitacyjnej odpowiednie są kotły na paliwa stałe. Nie nadają się za to nowoczesne piece gazowe konstruowane z myślą o pracy w instalacjach pompowych systemu zamkniętego i to najlepiej o małej pojemności wodnej (z grzejnikami płytowymi lub konwektorami i rurami o małej średnicy).
Jeśli chcemy zastosować w starej instalacji c.o. kocioł na gaz, musimy ją przerobić albo poszukać urządzenia z wymiennikiem ciepła o małych oporach przepływu i dużej pojemności wodnej. Taką konstrukcję mają też na ogół kotły na olej opałowy, więc z ich zastosowaniem nie powinno być problemów.
W każdym przypadku trzeba się upewnić, że producent dopuszcza wykorzystanie kotła w otwartej instalacji.
Kiedy potrzebna jest modernizacja instalacji c.o.?
Do działania układów automatycznej regulacji stosowanych we współczesnych instalacjach centralnego ogrzewania jest potrzebne stosunkowo wysokie ciśnienie czynne. Do jego wytworzenia zwykle niezbędna jest pompa obiegowa, bo ciśnienie grawitacyje wynikające z różnicy gęstości wody o różnej temperaturze jest niewystarczające. Dlatego może się okazać, że zastosowanie wybranego modelu kotła jest związane z koniecznością przerobienia instalacji grawitacyjnej na pompową.
Trzeba brać pod uwagę to, że taka zmiana oprócz ważnych zalet (równomierny rozpływ wody do wszystkich grzejników, mniejszy wpływ zarastania rur kamieniem na skuteczność ogrzewania) ma też wadę, jaką jest uzależnienie działania instalacji c.o. od zasilania energią elektryczną.