Jak oczyścić studnię po powodzi? Czym odkażać wodę w studni?

2024-09-19 11:26

Po powodzi nie wolno korzystać z wody pobieranej z własnego ujęcia nie tylko do picia, ale także do pojenia zwierząt, mycia i sprzątania. Sprawdź, jak oczyścić studnię po powodzi i czym odkażać wodę w studni, żeby znów była bezpieczna.

Studnia
Autor: Straż Miejska Studnia

Spis treści

  1. Studnia po powodzi jest niebezpieczna
  2. Oczyszczanie i odkażanie studni
  3. Uwaga na skażenie chemiczne
  4. Czyszczenie kręgów

Studnia po powodzi jest niebezpieczna

Studnię zalaną wodami powodziowymi należy uważać za zanieczyszczoną i zainfekowaną zarazkami chorobotwórczymi. Trzeba nie tylko wybrać wodę, oczyścić dno i cembrowinę, zdezynfekować wnętrze, ale też wymienić warstwę złoża piasku zalegającego na dnie studni na czysty żwir. Studnię kopaną dezynfekuje się, wlewając roztwór wapna chlorowanego lub podchlorynu sodu w odpowiedniej dawce. Głębokie studnie wiercone są mniej narażone na zanieczyszczenie niż kopane czy abisynki. Najczęściej studnie tego typu przepłukuje się przez długotrwałe pompowanie.

Dezynfekcję studni dobrze jest zlecić wyspecjalizowanej ekipie – czasem lepiej poczekać na specjalistów, niż przeprowadzić ją niedokładnie lub w sposób niebezpieczny dla siebie lub bliskich. Jeżeli zdecydujemy się zrobić to własnymi siłami, trzeba zgłosić się do sanepidu po środki do dezynfekcji i instrukcję (patrz ramka na następnej stronie).

Woda ze studni przed ponownym użyciem musi zostać zbadana pod względem bakteriologicznym i chemicznym. Badają ją sanepid (dla powodzian bezpłatnie) i laboratoria prywatne.

Jeżeli wynik badania będzie zadowalający, powtarza się je po dwóch dniach (ze względu na możliwość wtórnego zanieczyszczenia). Jeśli również drugi wynik będzie korzystny, wody można używać do wszystkich celów domowych (ale jeszcze przez pewien czas należy gotować tę przeznaczoną do picia). Jeżeli mimo dezynfekcji badanie wykaże, że woda nadal jest skażona bakteriologicznie, trzeba powtórzyć czyszczenie i dezynfekcję. Jeśli zanieczyszczenie jest silne, można je zmniejszyć przez dłuższe czerpanie i wylewanie wody.

Oczyszczanie i odkażanie studni

Uwaga! Woda z zanieczyszczonej studni może zawierać bakterie bądź wirusy powodujące takie choroby, jak dur brzuszny, żółtaczka zakaźna, czerwonka, biegunka itp. Do picia nadaje się woda ze zdezynfekowanej studni, zagotowana i dwukrotnie sprawdzona w sanepidzie. Przez pierwsze tygodnie od ostatniej pozytywnej kontroli bezpieczniej jest nie pić wody surowej, lecz tylko przegotowaną. O tym, czy można korzystać z wody wodociągowej, poinformuje miejscowy zakład wodociągowy.

Studnia kopana

Przed przystąpieniem do dezynfekcji trzeba zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody.

Na każdy metr głębokości wody odmierzamy ilość środka dezynfekcyjnego według zasad podanych w tabelce.

Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję wody, należy:

  • oczyścić studnię, wyjmując z niej wszystkie zbędne przedmioty;
  • wybrać (odpompować) z niej wodę, wybrać osad z dna;
  • do wiadra (10 l) z wodą dodać 2 płaskie łyżeczki wapna chlorowanego i tym płynem wyszorować twardą szczotką cembrowinę, urządzenia do czerpania wody oraz pokrywę studni;
  • uszczelnić jej wnętrze, wypełniając ubytki w cembrowinie;
  • dno studni wypełnić czystym żwirem grubości co najmniej 10 cm;
  • odmierzoną według tabeli ilość wapna chlorowanego dokładnie rozetrzeć w wiadrze z niewielką ilością wody (na papkę podobną do śmietany);
  • po ponownym napełnieniu się studni wodą dopełnić wiadro wodą, rozmieszać, po czym całą zawartość wlać do studni;
  • wodę w studni zamieszać tyczką lub przez nabieranie wiadrem czerpanym i wlewanie z powrotem;
  • po 24 godzinach wybierać wodę aż do zaniku zapachu chloru.

Czym odkażać wodę (tabelka)

Średnica studni [cm] Wapno chlorowane (ilość na m głębokości wody) Podchloryn sodu (ilość na m głębokości wody)
80 1 szklanka (150 g) 2 szklanki
90 1,25 szklanki (200 g) 2,5 szklanki
100 1,5 szklanki (250 g) 3 szklanki
100 1,75 szklanki (300 g) 3,5 szklanki
120 2,25 szklanki (350 g) 4,5 szklanki

Studnia wiercona

W przypadku studni wierconej wymieszanie roztworu odkażającego nastręcza wiele trudności. W wyjątkowych wypadkach odkaża się ją, wprowadzając roztwór za pomocą specjalnej pompy. Zazwyczaj studnię oczyszcza się przez długotrwałe pompowanie.

Studnia abisyńska

Odkażanie przeprowadza się w następujący sposób:

  • 4 g wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka) albo 7 ml podchlorynu sodu (1,5 łyżeczki) rozpuścić w dwóch kubkach wody;
  • zdjąć kolumienkę studni, nalać do rury przygotowany roztwór, nałożyć kolumienkę;
  • pompować aż do ukazania się wody w wylocie pompy, pozostawić na 24 godziny;
  • pompować aż do zaniku zapachu chloru w wodzie.

Po wykonaniu czyszczenia i odkażania studni po 3-5 dniach woda z niej powinna być zbadana laboratoryjnie w celu określenia, czy może być używana do picia i potrzeb gospodarczych.

Źródło: instrukcje wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Opracowano na podstawie materiałów Państwowego Zakładu Higieny.

Uwaga na skażenie chemiczne

Dezynfekcja wody nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych (tylko bakteriologiczne)!

Duża zawartość związków chemicznych jest niebezpieczna dla zdrowia, podobnie jak zanieczyszczenia bakteriologiczne.

Na przykład azotany mogą wywołać u niemowląt sinicę, która przy braku natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa śmiertelna. Dlatego wszystkie kobiety ciężarne i niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z wody przebadanej i określonej jako „odpowiadająca wymaganiom sanitarnym”.

Czyszczenie kręgów

Zależnie od studni odkażanie kręgów będzie można przeprowadzić, stojąc na zewnątrz niej lub dopiero po zejściu do szybu studziennego.

  • szo­ro­wa­nie krę­gów szczot­ką na dłu­gim ki­ju – moż­li­we jest do nie­wiel­kiej głę­bo­ko­ści,
  • czyszczenie kręgów z drabiny wstawionej do studni – aby drabina nie zapadała się, do jej podstawy trzeba przymocować szeroką deskę
Dom dotknięty powodzią: Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Listen to "Dom dotknięty powodzią. Jak zadbać o bezpieczeństwo. Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: