Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu
Wymiana dachu przypomina działania wojenne. Remont dachu wymaga taktycznego przygotowania i strategicznych działań. Możliwe też, że gdy go rozpoczniemy, nasz dom zmieni się w pole walki. Jak się do tego zabrać?
Autor: Wiktor Greg
Problemy ze starym dachem
Gdy nasz dom ma już swoje lata, przychodzi taki niemiły moment - konieczne staje się przeprowadzenie remontu. Bywa, że dach zaczyna przeciekać, a jego stare pokrycie już zdecydowanie powinno zostać wymienione.
Zdarza się i tak, że odziedziczyliśmy dom po dziadkach czy rodzicach i dostosowujemy go do swoich potrzeb. Często oznacza to między innymi adaptację poddasza do celów mieszkalnych - co nieodłącznie wiąże się z remontem dachu.
Remont dachu - trudna sprawa
Przeprowadzenie remontu dachu z wielu powodów nie jest łatwe. Po pierwsze - należy znaleźć odpowiednich fachowców i zasięgnąć ich porady (konstruktor) oraz zaangażować do pracy (ekipa dekarska).
Po drugie - trzeba na jakiś czas pozbawić dom ochronnego hełmu, jakim jest pokrycie dachowe.
Po trzecie - musimy niemało zainwestować. Po czwarte - zmobilizować wszelkie talenty organizacyjne, bo remont musi trwać jak najkrócej. I po piąte - mieć sporo szczęścia do aury sprzyjającej pracom.
Niewidoczne elementy dachu
To, czego nie widać, w przypadku dachu jest najważniejsze. Przygotowując się do jego odnawiania, powinniśmy poprosić o ekspertyzę rzeczoznawcę budowlanego, który oceni stan techniczny więźby. Przy okazji remontu należy bowiem wymienić wszelkie elementy nośne, które uległy zawilgoceniu, zagrzybieniu lub zostały naruszone przez szkodniki (tzw. szkodniki techniczne drewna - spuszczela pospolitego, kołatka domowego i upartego, krokwiowca piłkorożnego oraz wiele innych, o podobnie wdzięcznych nazwach). Dopiero wówczas przystąpić można do prac związanych z wymianą pokrycia.
Ocena instalacji na dachu
Niezbędna jest także ocena dodatkowych instalacji na dachu oraz stanu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Jeśli potrzebna okaże się naprawa lub wymiana któregokolwiek z tych elementów, bezwzględnie należy to uczynić. Zasada, która pozwoli dokonać remontu bez zbędnych kosztów, brzmi: nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego - tego, które jest w stanie udźwignąć istniejąca już konstrukcja. Jeżeli jednak zamierzamy zamienić lekkie (np. z blachy stalowej) na ciężkie (np. dachówkę ceramiczną), trzeba liczyć się z koniecznością wzmocnienia więźby (po konsultacji z konstruktorem), a nawet przygotowania projektu.
Poddasze
Zakres prac remontowych zależy również od tego, czy poddasze będzie użytkowe czy nieużytkowe. Gdy ma być ono ogrzewane i wykorzystywane do celów mieszkalnych, połacie dachowe wymagają ocieplenia, wobec czego należy zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni pod pokryciem. Natomiast gdy chcemy je przeznaczyć jedynie na cele gospodarcze - wystarczy ocieplić strop. Wymieniając elementy więźby (lub całą konstrukcję), musimy zdecydować, czy ma ona być zaimpregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale lepiej chroni drewno przed ogniem i pleśnią.