Utylizacja eternitu. Jak bezpiecznie przeprowadzić remont dachu?

Usuwanie eternitu z pokryć dachowych to przedsięwzięcie, które przynosi wymierny efekt naszemu zdrowiu. Ważne jest jednak to, by utylizacja azbestu i odbiór odpadów z płyt cementowo-włóknowych były przeprowadzone fachowo i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Remont dachu to zawsze duże wyzwanie, a utylizacja eternitu dodatkowo je utrudnia.

Utylizacja azbestu

i

Autor: Jarosław Sosiński Koncesjonowana ekipa dysponuje odpowiednim sprzętem i ma przeszkolonych pracowników. Listę takich firm można znaleźć w wydziałach ochrony środowiska starostw powiatów

Remont dachu to zawsze problem – pochłania sporo gotówki i wymaga doskonałej organizacji, bo powinien trwać jak najkrócej. Natomiast remont dachu z pokryciem zawierającym eternit to jeszcze wyższe koszty, a także większe trudności, bo usuwania azbestu nie można zlecić dowolnej ekipie dekarskiej lub ciesielskiej – potrzebny jest do tego koncesjonowany wykonawca.

Usuwanie eternitu z dachów

Jeśli zdecydujemy się usunąć pokrycie dachowe zawierające eternit powinniśmy zatrudnić do tego wyspecjalizowaną firmę. Płyty zawierające włókna azbestowe można też pomalować specjalnymi farbami dekarskimi. Uszczelnimy w ten sposób pokrycie i przynajmniej z wierzchu zabezpieczymy je przed złowrogim pyleniem.

Na to należy zwrócić uwagę:

  • Demontażem eternitowego pokrycia powinna się zająć ekipa wyspecjalizowana w takich pracach i zaopatrzona w kombinezony ochronne i maski.
  • Najpierw trzeba dobrze zabezpieczyć teren: ogrodzić i wyraźnie oznakować, osłonić folią ścieżki, po których będą przenoszone płyty azbestowe. 
  • Przed zdjęciem pokrycia należy je systematycznie zwilżać, aby podczas prac nie unosił się z niego szkodliwy pył.
  • Gwoździe lub wkręty, którymi azbest jest przymocowany do krokwi, trzeba usuwać delikatnie, bowiem przy pracach z azbestem niewskazane jest szarpanie płyt i wszelkie czynności, które mogą wzmóc pylenie.

Płyty eternitu delikatnie usuwa się z dachu, opuszczając je ostrożnie i składując na palecie ustawionej na płachcie z bardzo wytrzymałej folii lub bezpośrednio w workach. Po ich zapełnieniu foliowe opakowania zawierające odpady bardzo starannie się zawiązuje, robiąc szczelne paczki, i znakuje odpowiednimi nalepkami informującymi, że paczka zawiera szkodliwy azbest. Odbiór odpadów eternitowych powinien być dokonany przez wyspecjalizowaną firmę, która właściwie zabezpieczone odpady wywiezie na specjalnie do tego przeznaczone składowisko.