Rozwiązanie problemu wilgoci w piwnicy - sprawdź skuteczne metody izolacji

2024-12-09 12:43

Podczas remontu starej piwnicy muszę rozwiązać problem mokrych ścian i podłogi. Jak naprawić izolację piwnicy? – pyta nasz czytelnik. Doradza społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” oraz ekspert Muratora.

piwnica
Autor: Piotr Mastalerz Osuszenie piwnicy nie jest takie łatwe
Murator Remontuje #2: Wyburzanie ściany działowej
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Ekspert Muratora podpowiada
  2. Odtworzenie izolacji pionowej
  3. Odtworzenie izolacji poziomej

Pani Iwona napisała na grupie Muratora: remontuję starą piwnicę, w kamienicy z 1930 r. Liczę na wasze cenne porady, jak to zrobić z głową, żeby pozbyć się wilgoci? Skuć ściany? Co na to? Czy pod wylewkę coś dawać?

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:

  • Kwestia diagnozy problemu, bo może być tak, że trzeba odkopać fundament i zrobić izolację.
  • Najskuteczniejsze jest wykonanie membrany odcinającej wilgoć poprzez nawiercanie otworów w ścianie i wlewanie preparatu.
  • Tynki wewnątrz trzeba skuć i wykonać tzw. tynki renowacyjne. Jeśli jest możliwość odkopania budynku od zewnątrz, to robi się izolację pionową.
  • Odkopać. Wziąć firmę, co piłą przetnie fundament w poziomie i wstawi przekładkę PVC lub inną 5 mm. Zdrenować. Zaizolować z zewnątrz. Od środka standardowa izolacja.
  • Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak się pozbyć wilgoci z piwnicy. Zajmuję się tym od 10 lat i wiem na pewno, że każdy przypadek wymaga innych rozwiązań. Nie ma co liczyć na żadne drenaże i wentylację, podstawą jest izolacja wewnętrzna i pozioma oraz zewnętrzna, zrobione tak, żeby wszystkie trzy były ze sobą połączone. Bardzo często nie ma możliwości odkopania, wtedy wykonujemy tylko izolację poziomą i wewnętrzną w inny sposób, lub tylko wewnętrzną.
  • A może odwodnienie domu zrobić, drenaż? Najpierw zobacz, gdzie woda z rynny leci, może to jest problem?

Ekspert Muratora podpowiada

Jeżeli zawilgocenie ścian następuje od strony gruntu, a wilgoć widać do wysokości około 1 m powyżej terenu, to znaczy, że izolacja pozioma nie spełnia swojej funkcji i trzeba ją odtworzyć, by powstrzymać podciąganie kapilarne.

W drugiej kolejności trzeba odnowić izolację pionową, co nie jest łatwe, bo do zagłębionych w gruncie ścian nie ma wygodnego dostępu. Trzeba odkopywać ściany fragment po fragmencie i wymieniać izolację lub dokładać kolejne jej warstwy.

Odtworzenie izolacji pionowej

Gdy ściany fundamentowe są też ścianami piwnicznymi, jest szansa, żeby odtworzyć izolację pionową od wewnątrz budynku. Wtedy izolację pionową wykonuje się metodą iniekcji kurtynowej, czyli wstrzykiwania w mury substancji wypełniającej pory materiału i zasklepiające je, by stworzyć nieprzemakalną przeponę.

Iniekcje nie będą skuteczne, gdy woda wywiera na fundamenty silne parcie hydrostatyczne. Mury muszą być też w dobrym stanie, co dotyczy zwłaszcza spoin. Gdy te się kruszą, płyn iniekcyjny zamiast pozostawać w ścianie, będzie wyciekał na zewnątrz.

Od strony piwnicy, bez odkopywania ścian piwnicznych, można też wykonać tynki zaporowe, dodatkowo zbrojone siatką z włókna szklanego. Ponieważ są bardzo szczelne, odetną wilgoć, ale uniemożliwią później osuszenie piwnicznych murów, więc te pozostaną w stanie zawilgocenia. W piwnicy będzie jednak sucho.

Odtworzenie izolacji poziomej

Odtworzenie izolacji poziomej można wykonać metodą iniekcji albo w technologii podcinania bądź podbijania muru. Tuż nad poziomem gruntu wykonuje się nacięcia specjalistyczną piłą łańcuchową lub taśma diamentową – w przypadku murów kamiennych lub ścian żelbetowych. Nacięcia robi się od strony pomieszczeń piwnicznych. Następnie w powstałe szczeliny wkłada się pasy materiału hydroizolacyjnego dopasowane szerokością do grubości murów i szpachluje nacięcia zaprawą. Hydroizolacja taka powstaje przeważnie z płyt polietylenowych zbrojonych włóknami szklanymi.

Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murowane starcie
Fundamenty - Ława czy Płyta? MUROWANE STARCIE
Murator Google News (desktop)
Autor: