Remont domu po powodzi: skuteczna dezynfekcja krok po kroku. Poradnik

2010-05-18 15:19
Dom po powodzi - jak sprzątać, myć i odkażać
Autor: Jupiterimages

Decyzja zapadła: będzie remont domu po powodzi. Jak się do tego zabrać? Najpierw trzeba przeprowadzić dezynfekcją całego domu. Wszystkie powierzchnie i całe wyposażenie w zalanych domach, a także budynkach inwentarskich należy oczyścić i zdezynfekować. Radzimy, w jaki sposób to robić, aby nie pojawiła się pleśń.

Powodziowa woda jest niezwykle groźna dla ludzi. Zawiera chorobotwórcze bakterie, zawartość szamb, gnojowisk, chemikalia i wszystko, co po drodze zmyła woda. Kiedyś powódź była początkiem lokalnej epidemii różnych chorób. Dziś stan zagrożenia nadal jest duży. Nie wolno pozwolić dzieciom, by bawiły się poza domem, dopóki nie usunie się naniesionego błota.

Co poddać dezynfekcji po powodzi?

Wszystko, co zostało w domu zalane, a także powierzchnie, które mogłyby być tylko opryskane przez wodę powodziową lub zawilgocone tą wodą w postaci unoszącej się nad nią mgły, trzeba traktować jak skażone. Nieczystości i szlam z podłóg i ścian trzeba zebrać szuflą albo ostrą szczotką. Potem umyć je starannie wodą ze środkiem do czyszczenia lub zwykłym proszkiem do prania i spłukać wszystko przegotowaną wodą. Już samo kilkakrotne zmycie powierzchni obniża liczbę drobnoustrojów, często do bezpiecznego dla zdrowia poziomu. Woda z mycia i dezynfekcji powinna być wylewana do kanalizacji.

Mycie ścian, nawierzchni i elewacji ułatwi myjka ciśnieniowa. Najtańsze kosztują około 280 zł. Droższe modele mają zasilanie akumulatorowe i opcję podgrzewania wody. Myjkę można wypożyczyć – koszt to około 60-110 zł na dobę, kaucja około 400 zł.

Uwaga! Do mycia, prania i sprzątania można używać tylko wody odkażonej. Najprostszym sposobem na odkażanie wody jest jej gotowanie. Można to zrobić również za pomocą specjalnych preparatów i pastylek dostępnych w sprzedaży. Ten zabieg należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta. Informacja, skąd wziąć bezpieczną wodę na danym terenie, dostępna jest w sanepidzie lub w zakładzie wodociągowym.

Jakie powierzchnie w domu po powodzi odkażać?

Do mycia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni roboczych i miejsc do przygotowywania i przechowywania żywności można stosować wszelkie dostępne środki myjąco-dezynfekujące, jak Domestos, ACE, Clorox, Dezmex. Po dezynfekcji (nie krócej niż 15 minut) powierzchnie należy zmyć wodą pitną. Preparaty stosuje się ściśle według zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu.

Na ściany, stropy, posadzki po powodzi środek odkażający nakłada się pędzlem lub szczotką, koniecznie w masce ochronnej i w gumowych rękawicach, można też go natryskiwać, ale wtedy rozpyla się go w powietrzu, więc łatwiej o zatrucie. Należy zostawić go na odkażanej powierzchni na 24 godziny i cały czas wietrzyć pomieszczenie. Następnego dnia wszystkie odkażone miejsca zmywa się ciepłą wodą. Tak samo trzeba postąpić z budynkami inwentarskimi. Dezynfekcję dużych powierzchni i pomieszczeń źle wietrzonych (np. piwnic) powinny wykonywać wyspecjalizowane ekipy.

Uwaga! Środki dezynfekcyjne są szkodliwe dla człowieka. Jeśli dezynfekcję wykonujemy samodzielnie, należy zachować środki ostrożności – podczas prac i po ich zakończeniu trzeba bardzo dobrze wietrzyć dezynfekowane pomieszczenia, chronić drogi oddechowe (na przykład maską z tkaniny) i nakładać rękawice oraz ubrania ochronne. Trzeba przestrzegać wskazanych dawek środków dezynfekcyjnych, stosując się do instrukcji umieszczonych na opakowaniach gotowych preparatów.

Co robić, gdy w domu rozlał się olej opałowy

Podczas powodzi może dojść do przemieszczenia się kotłów grzewczych na olej, a nawet do uszkodzenia przewodów zasilających kocioł. Powoduje to rozlanie się oleju opałowego, którego warstwa znajduje się na powierzchni wody. Nawet gdy się ją usunie, zostaną skażone ściany, z których będą się wydzielać szkodliwe dla ludzi opary. Stężone opary oleju opałowego w zamkniętej przestrzeni mogą stać się przyczyną pożaru.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy:

 • zgłosić się do najbliższej jednostki straży pożarnej, która odpompuje wodę z olejem;
 • wietrzyć budynek, najlepiej za pomocą dużych wentylatorów, zanim ktokolwiek wejdzie do środka na dłużej niż 10-15 minut;
 • jak najszybciej usunąć z budynku wszystkie przedmioty nasączone olejem, unikając bezpośredniego kontaktu skóry ze skażonymi przedmiotami;
 • nie włączać żadnych pieców z wymuszonym obiegiem powietrza ani innych urządzeń z cyrkulacją powietrza, dopóki nie wywietrzy się dobrze budynku;
 • nie oczyszczać zalanych olejem płyt ściennych czy materiałów ocieplających – najprawdopodobniej trzeba je usunąć;
 • wynająć wykwalifikowaną ekipę do usunięcia resztek oleju ze ścian i z podłogi piwnicy oraz innych powierzchni budynku. Po informacje lub pomoc można zgłosić się do najbliższej jednostki straży pożarnej lub do producenta kotła.

Samodzielnie można oczyścić ściany wodą pod ciśnieniem z dodatkiem specjalnego środka do usuwania oleju. Niektóre firmy oferujące środki do konserwacji i czyszczenia maszyn przemysłowych mają takie środki, a agregaty można wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu czyszczącego. Brudną wodę należy odprowadzić w miejsce wskazane przez straż pożarną.

Warto wiedzieć

Środki chemiczne do odkażania po powodzi:

 • Chloramina (do dezynfekcji powierzchni stężenie 1-3%);
 • inne preparaty – zgodnie z informacją na etykiecie (ACE – 13%, Chlorosan – 50%, Clorina – 1-3%, Clorox – 15%, Javel-in
 • 0,5% chloru, Presept – 0,168% chloru, Trichloror – 1,5%);
 • podchloryn sodu (do dezynfekcji powierzchni stężenie 0,5% aktywnego chloru);
 • wapno chlorowane (do dezynfekcji powierzchni stężenie 20%);
 • wapno palone (roztwór 20%, tak zwane mleko wapienne) - do dezynfekcji piwnic, obór, magazynów i pomieszczeń inwentarskich.

Uwaga! Łączenie różnych środków dezynfekcyjnych może prowadzić do zatrucia tymi chemikaliami. Środków chlorowych nie należy stosować z innymi preparatami i można ich używać tylko w pomieszczeniach dobrze wietrzonych! W pomieszczeniach mieszkalnych nie stosuje się lizolu, wapna chlorowanego, trzeba też ograniczyć stosowanie podchlorynu sodowego. Dokładne i staranne zastosowanie środków do dezynfekcji powinno być wstępem do każdego remontu domu, który ucierpiał w powodzi i nadaje się do renowacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE