Jak usunąć pleśń ze ściany? Jak pozbyć się pleśni ze ścian domowym sposobem?
Gdy tylko na ścianach pojawią się ciemne plamy i przebarwienia, trzeba je usunąć. Grzyby i pleśnie niszczą materiały budowlane i są szkodliwe dla zdrowia. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli w mieszkaniu lub domu pojawi się pleśń lub grzyby.
Spis treści
- Przyczyny pojawiania się grzybów lub pleśni
- Uważaj na preparaty!
- Jak pozbyć się pleśni ze ścian?
- Jak usunąć grzyb ze ściany?
Przed rozpoczęciem odgrzybiania musimy wiedzieć, czy naloty na ścianach to grzyb domowy, czy grzyb pleśniowy popularnie nazywany pleśnią. Jest to istotne, ponieważ grzyba domowego będziemy usuwać w nieco inny sposób.
Pleśnie porastają jedynie powierzchnię ścian i sufitów, tworzą na nich plamiste skupiska w różnych kolorach (czarne, rdzawe, cytrynowe lub zielone). Ich zarodniki są niemal wszędzie. Gdy natrafią na sprzyjające warunki, gwałtownie się rozwijają.
Grzyby w przeciwieństwie do pleśni wnikają w głąb materiału i go niszczą. Tworzą watowate narośla, długie sznury i pajęczyny z grzybni. Grzyby domowe mogą przerastać drewno i mury. Zarodniki grzybów w przeciwieństwie do zarodników pleśni nie są wszędzie. Aby grzyb się pojawił, nie wystarczą wyłącznie sprzyjające warunki. Musi dojść do zakażenia. Zarodniki lub grzybnia mogą znajdować się w ziemi pod domem lub wokół niego. Mogą również przybyć wraz z drewnem budowlanym lub drewnem do kominka. Zarażają momentalnie, a gdy trafią na sprzyjające warunki, zaczynają się rozrastać i rozmnażać. Na ich atak narażone są wszystkie domy, w których do budowy lub wykończenia użyto drewna.
Przyczyny pojawiania się grzybów lub pleśni
Pierwszą ofiarą grzybów i pleśni są materiały budowlane. Pleśnie żywią się substancjami mineralnymi, których w nich nie brakuje. Niszczą tynki, powodując ich przebarwienia, spękanie i odspajanie się. Atakują spoiny w ścianach murowanych, są przyczyną łuszczenia się farb i tapet. Szpecą też powierzchnię drewna, nie niszcząc jednak jego struktury. Grzyby natomiast żywią się mikroelementami zawartymi w drewnie. W poszukiwaniu pokarmu przerastają nawet grube murowane ściany. Przy okazji niszczą materiały, które napotkają na swej drodze. Gdy dotrą do drewna, doprowadzają je do gnicia i murszenia.
Czytaj też: Jak usuwać pleśń i grzyby domowe? Poradnik na temat odgrzybiania domu
Deski i słupy pęcznieją i stają się zbyt elastyczne. Nieleczone drewno ulega całkowitemu zniszczeniu. Wszelkie konstrukcje drewniane tracą nośność i dom lub jego fragmenty narażone są na zawalenie. Drugą ofiarą grzybów i pleśni jest człowiek. Wywołują wiele chorób: alergię, astmę, reumatyzm, niedotlenienie mózgu. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla, zwiększając jego zawartość w powietrzu.
Zanim się usunie brzydkie naloty szpecące pomieszczenie, koniecznie trzeba sprawdzić, co jest przyczyną ich pojawienia się, i koniecznie ją zlikwidować, aby pleśń się nie odradzała.
Przyczyn może być mnóstwo:
- np. wadliwa wentylacja,
- przemarzające ściany.
Uważaj na preparaty!
Nie wolno zapominać, że wszelkie preparaty do zwalczania grzybów są szkodliwe dla zdrowia. Używając ich, trzeba stosować odzież ochronną, okulary i maskę. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno palić i jeść. Po zakończeniu prac należy wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty zawierają związki chloru. Takich środków nie wolno łączyć z kwasami lub środkami czystości, gdyż wytworzą się wówczas trujące gazy. Niektóre zaś w ogóle nie mogą być stosowane w pomieszczeniach (informacja o tym musi być na opakowaniu) – nawet po wyschnięciu są niebezpieczne dla zdrowia.
Grzyby pleśniowe łatwo pomylić z wykwitami solnymi. Powstają one na zawilgoconych ścianach, w czasie gdy mur wysycha. Są dwa proste sposoby na odróżnienie wykwitów solnych od pleśni:
- można zebrać nalot ze ściany, włożyć do naczynia i zalać wodą. Jeśli się rozpuści, to znaczy, że mamy do czynienia z solą, jeśli nie – jest to grzyb pleśniowy;
- można przetrzeć nalot niewielką ilością środka wybielającego. Jeśli zmieni się jego kolor, najprawdopodobniej jest to pleśń. Wykwity solne nie są aż tak groźne jak pleśnie, ale też trzeba je usuwać. Powodują bowiem uszkodzenia tynku, powłok malarskich i tapet.
Jak pozbyć się pleśni ze ścian?
Niewielkie skupiska. Gdy zauważymy na ścianie pleśń, sprawdzamy, czy przerasta tynk, czy osadziła się tylko na jego powierzchni. Możemy to zrobić ręką w rękawicy lub szpachelką.
Pleśń usuwamy delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na mokro lub na sucho.
Na zainfekowane miejsce nanosimy preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta. Większość ma postać płynu gotowego do użycia, niektóre jednak trzeba rozcieńczyć wodą. Preparat nanosi się pędzlem lub wałkiem. Gdy zainfekowane powierzchnie są duże, najwygodniej jest użyć spryskiwacza.
Czytaj też: Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i gładzie wapienne?
Rozległe porażenie. Gdy na ścianie widoczne są duże skupiska pleśni, przebarwienia i spękanie, świadczy to o tym, że przerosły one tynk. Najpierw trzeba skuć tynk w porośniętym miejscu i w odległości 0,5 m od niego.
Pleśń znajdującą się pod tynkiem usuwamy szpachelką lub szczotką drucianą. Szczególnie starannie oczyszczamy spoiny między cegłami. Oczyszczone miejsca pokrywamy preparatem pleśniobójczym.
Gdy preparat wniknie w ścianę, można nanosić nowy tynk.
Jak usunąć grzyb ze ściany?
Usuwanie grzyba jest czynnością trudniejszą i często niejednorazową.
Po oczyszczeniu muru musimy sprawdzić, czy grzyb w poszukiwaniu drewna nie przerósł spoin muru. W tym celu w jednym lub kilku miejscach wydłubujemy część spoiny.
Jeśli tak jest, musimy w ścianie nawiercić otwory co 15-20 cm skierowane w dół pod kątem 30-45˚.
W otwory wlewamy środek grzybobójczy uniwersalny lub przeznaczony tylko do murów. Czekamy, aż płyn całkiem wsiąknie w ścianę.
Jeśli producent nie zalecił większej dawki, czekamy, aż ściana wyschnie, po czym wypełniamy otwory zaprawą cementową. Później tak jak w wypadku pleśni mur pokrywamy impregnatem grzybobójczym, a gdy wyschnie, nakładamy tynk.
Czytaj więcej porad na naszym forum: Jak pozbyć się grzyba ze ścian?